Eskisiyle Yenisiyle Quentin Tarantino ve Filmleri

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

Quentin Jerome Tarantino, 27 Mart 1963’de doğmuş Amerikalı film yönetmeni, oyuncu ve iki Oscar ödüllü senaristtir. 1990'ların başında doğrusal olmayan öykü akışını, diyalogları ve kanlı şiddet sahnelerini cesurca kullanmasıyla kısa sürede ünlenen Tarantino, Amerikan film klişelerine yeni bir soluk getirmiştir. Aynı yıllardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en tanınmış olanıdır.

22 yaşında ilk senaryosu olan Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit'i yazdı. 1984 yılında Video Archives adlı kaset dükkânında kasiyer olarak çalışmaya başladı. Burada çalışırken Roger Avary ile tanıştı (daha sonraları birlikte çalışacaklardı). Oyunculuk üzerine Beverly Hills'teki Allen Garfield'in Actor's Shelter'ında çalışsa da daha çok senaristliğe yoğunlaştı.

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

Bir Hollywood partisinde tanıştığı Lawrence Bender, Tarantino'yu bir film yazması konusunda cesaretlendirdi. Sonuç olarak 1992 yılında ortaya son akımları takip eden, oldukça nükteli, kana bulanmış bir soygun filmi olan Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) çıktı. Bu film Tarantino'nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü olacaktı.

Film, izleyiciye şiddet, öfke, ilginç diyaloglar, ilginç bir anlatım tarzıyla sunulmuştu; dolayısıyla çok konuşuldu. Yönetmenin, daha sonra yaptığı işlerle birlikte, eleştiriler yavaş yavaş yerini övgü dolu sözlere bıraktı. Rezervuar Köpekleri, ABD'de 2,832,029 $ hasılata ulaştı.14 yıl sonra filmin oyunu bile yapıldı! Oyun, 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunda Michael Madsen dışında diğer oyuncuların yüzleri kullanılmamıştır. Oyun çoğu oyun siteleri tarafından başarısız olarak değerlendirildi. Oyundaki şiddet ve ağır dil nedeniyle Avustralya ve Yeni Zelanda'da yasaklandı.

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

1994 yılında Tarantino, Ucuz Roman (Pulp Fiction) senaryosu üzerinde çalışmak için Amsterdam'a gitti. Film, 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Bağımsız sinema endüstrisine yeni bir soluk getiren bu film, bağımsız filmlerin de gişe başarısı kazanabileceğini gösterdi. Ucuz Roman, karmaşık kurguya sahip ve benzer şekilde acımasız nüktesi olan bir filmdi. Oyuncularının başarılarıyla da ilgi çeken film John Travolta'nın kariyerini de canlandırmıştır. Ucuz Roman Tarantino ve Roger Avary'ye en iyi özgün senaryo Oscar'ını da kazandırmış ve en iyi film Oscar'ına da aday olmuştur.

Bu film, IMDB tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında 1,2 milyon oylama sonucu 8.9 puanla 7. sıradadır.

eskisiyleyenisiyle quentin
Sonraki filmi, Elmore Leonard'ın Rum Punch adlı romanından uyarladığı Jackie Brown 'dır. Siyah sömürü sineması (Blaxploitation) sinema tarzına atıfta bulunan bu filmde, 1970'lerde bu tarz filmlerin yıldızlarından olan Pam Grier de rol almıştır

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

Daha sonra Inglorious Bastards adlı bir savaş filmi yapmayı planladı ancak bu projeyi Kill Bill filmini yazıp yönetmek için erteledi. Kill Bill Vol.1 ve Vol.2 adıyla iki ayrı film olarak gösterime girmiştir.

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

Bu Film Wuxia (Çin dövüş sanatları filmi), Japon sineması, Spaghetti Westernler ve İtalyan korku filmi ya da giallo (İtalyancada 'sarı' anlamına gelir ve bu tür adını, o dönemde ve öncesinde İtalya'da basılan ucuz polisiye-gerilim romanlarının kapaklarının genelde sarı renkte olmasından almaktadır.) tarzının geleneksel tarzlarını harmanlayan tarzda bir intikam filmidir.

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

Kill Bill: Vol.1 2003 yılında, Kill Bill: Vol.2 2004 yılında gösterime girdi. Aslında film tek parçadır ama uzun olmasından dolayı ikiye bölünmüştür. Filmin genelinde bir çizgi roman havası sezilmektedir. Bu da abartılı aksiyon sahnelerini kabul edilebilir kılmaktadır. Hatta ilk filmin bir bölümü de anime şeklindedir. Her iki filmin baş rolündeki isim Uma Thurman, Tarantino’nun Pulp Fiction filminde de rol almıştır.

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

Şu anda yapımcılık yaptığı yapımlar arasında, Pulp Fiction’da birçok atıfta bulunduğu korku filmi olan Hostel, bir zamanlar senaryosunu yazdığı Killshot 'ın bir uyarlaması ve Kill Bill 'in oyuncularından Larry Bishop 'ın yazıp yönettiği Hell Ride bulunmaktadır.Quentin Tarantino, 1987-2016 yıllarında arasında 14 film yönetmiş, 20 filmin senaryosunu yazmış, 24 filmde oynamış ve 18 filmin yapımcılığını üstlenmiştir.

eskisiyle yenisiyle quentin tarantino

Tarantino'nun filmleri, diyalogları, parçalanmış kronolojik akışı ve pop kültür takıntılarıyla ünlüdür. Sıklıkla şiddet sahneleri içerir ve Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman ve Kill Bill gibi ana filmlerinde bol bol etrafa sıçrayan ve oluk oluk akan kan görüntüleri bulunur. Yine de insanları etkileyen bu sahnelerin yarattığı duygu gerilim ve rahatsızlık değil, şiddetin günlük hayat içinde yer alması ve şiddet üzerine yapılan kara mizahtır.

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

Tarantino, filmlerinde reklam yapmamak için ürün koymamasıyla da ünlüdür. Bu nedenle bir ürünün kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda ya hayalî markalar yaratmış ya da artık kullanımdan kalkmış markaları kullanmıştır. Ucuz Roman 'da kullanılan Red Apple sigaraları ve Big Kahuna Burgers gibi hayalî markalar Dört Oda, Gün Batımından Şafağa, Kill Bill ve hatta Romy and Michele's High School Reunion gibi çeşitli filmlerde de kullanıldı. Yönetmen aynı zamanda kahvaltılık mısır gevreğine olan düşkünlüğüyle de tanınır ve birçok filminde bunların kullanıldığı sahneler vardır.Böylesine başarılı ve sıra dışı birinin eleştirilere maruz kalması da elbette kaçınılmazdır. Tarantino, Rezervuar Köpekleri ve Ucuz Roman 'da "nigger" (zenci) sözcüğü gibi ırkçı hitapları kullanması nedeniyle birçok kişi tarafından eleştirilmiştir. Siyah izleyici kitlesinin, ‘siyah sömürü sineması’ndan (Blaxploitation) etkilenen filmlerinden hoşnut olduğunu ifade ederek eleştirilerin bir bölümünden kurtulmaya çalışmıştır. Hakikaten de Jackie Brown esas olarak siyahi izleyici için yapılmış bir filmdir.


eskisiyleyenisiyle quentin tarantino
Tarantino başka filmlerin fikirlerini, sahnelerini ve diyaloglarını ödünç almakla da eleştirilmiştir. Örneğin, Rezervuar Köpekleri 'nin genel olay örgüsü Ringo Lam'ın City on Fire filminden seçilip alınmış gibidir. Stanley Kubrick'in The Killing filmi, Tarantino’yu ünlü yapan öğelerden biri olan ‘parçalanmış öykü anlatımı’nı doğrudan etkilemiştir ve ‘renk kod adlı suçlular’ fikri The Taking of Pelham One Two Three filminden alınmıştır.

eskisiyle yenisiyle quentin

Quentin Tarantino’yu diğer meslektaşlarından ayıran birkaç ilginç ayrıntı:

-Filmlerindeki başrol karakterleri özellikle Chevrolet ve Cadillac olmak üzere genellikle General Motors araçları kullanırlar.                      

-Karakterleri sıklıkla kapı ağzında, kapıları açarken ve kaparken görüntüler. Filmlerinde şiddetin çoğu ve önemsiz karakter diyalogları daha çok sahne dışında gerçekleşir.

eskisiyleyenisiyle quentin tarantino

-Hemen hemen tüm filmleri Los Angeles'ta geçer. (Kill Bill istisnadır ama yine de Los Angeles'ta geçen kısa bir sahnesi vardır.)

-Filmlerinde genellikle sıra dışı bir anlatım tarzı kullanır: Rezervuar Köpekleri’nde retrospektif (geriye dönük), Ucuz Roman’da doğrusal olmayan, Kill Bill ve Dört Oda’da bölüm formatında.

-Yaratıcısı olmasa da ün kazandırdığı çekim türü: trunk shot (bagaj çekimi). Bu sahneyi Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman, Gün Batımından Şafağa, Jackie Brown ve Kill Bill 'de kullanmıştır.

eskisiyle yenisiyle quentin tarantino

eskisiyleyenisiyle quentin

-Hemen hemen tüm filmlerinde kadın ayağı sahnelerine yakın çekim yapar.

-Filmlerinde sıklıkla küçük bir rolde oynar:

Rezervuar Köpekleri 'nde Mr. Brown,

Ucuz Roman 'da Jimmie Dimmick,

Dört Oda 'da Chester Rush,

Jackie Brown 'da telefon kayıt makinesindeki ses,

Kill Bill 'de ölü bir Crazy 88 çete üyesi vb.


-Yönettiği her filmde en azından bir kez Wilhelm Çığlığı ses efekti kullanılmıştır.-Karakterlerin konularını ve motivasyonlarını geliştirmek için sıklıkla geçmişlerini de çeker.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol