Büyük Usta: Âşık Veysel Şatıroğlu

büyük usta aşık veysel kimdir eskisiyle aşık veysel yenisiyle eskisiyleyenisiyle

Âşıklık geleneğinin neredeyse unutulduğu dönemlerde ortaya çıkan ve kendini kabul ettiren 20.yüzyıl Türk Halk Şiirinin büyük ve neredeyse son simalarındandır.
Âşık Veysel 1894’de Sivas, Şarkışla’da çiftçi bir aile olan ve annesinin koyun sağmadan dönerken yol üzerinde doğurmasıyla dünyaya gelmiştir.

aşık veysel kimdir eskisiyle yenisiyle büyük usta eskisiyleyenisiyle

7 yaşına kadar yaşadığı çocukluğu çiçek hastalığı illeti ile son buldu ve 1 abisi hariç ondan önce doğan tüm çocuklar çiçeğe yenik düşüp öldü. O dönemde çok canlar alan bu lanet hastalık belki canını almadı ama gözlerini aldı. Sol gözü tamamen gitti sağ gözüne de perde indi ve nispeten görüyor iken ineğin vurması sonucu onu da kaybetti.
Kendi sözleriyle; “Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bu gündür dünya başıma zindan.”
Babası bu erken yaşta karanlıktan ve umutsuzluktan kurtarmak için oğluna 10 yaşında bağlama alır. Köylü Molla Hüseyin’den ilk dersini alır ve 1933’e kadar Pir sultan Abdal gibi Karacaoğlan gibi ve Yunus Emre gibi ustaların eserlerini çalıp söyler.
25 yaşına gelince evlenir ve o dönemlerde anne ve babasını arka arkaya kaybetmesi büyük acı yaşamasına sebep olur ama eşinin de kendisini terk etmesi ile daha da yıkıma uğratır. Birkaç sene içinde ikinci eşi ile evlenir ve 6 çocuğu olur.

Güneş Duygu
Editor
"Bir bakmışsın en sevdiğin renk ölmüş!" O rengi canlandırmaya çalışan 'kendince yazar...'

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol