Bizimkilerden Diriliş Ertuğrul'a

REYTİNG REKORLARI KIRAN TÜRK DİZİLERİ

Hayatımızın olmazsa olmazları diziler…

Bugün sizlere, gözlerimizi ekrandan bir dakika bile ayırmadan, hatta nefes almadan izlediğimiz, “Bu bölümde ne olacak acaba?” diye heyecanla beklediğimiz, karakterlerini kendi ailemizin fertleri gibi benimsediğimiz, gelmiş geçmiş en popüler Türk dizilerinden bahsedeceğim.

Bizimkiler (1989-IMDB:8,2)

eskisiyle yenisiyle diziler dizi film izlemek reyting rekor izleyici değişik ilginç tuhaf oyuncu sahne çekim bizimkiler

Sene 1989, her Pazar akşamı olduğu gibi banyolar yapılmış, ödevler bitirilmiş, sıcacık sobanın yanında portakallar soyulmuş, mısırlar patlatılmış hazır ve nazır olarak “Benim adım Cemil’li”, “Katil’li”, “Nayn Davut’lu“, “Kapıcı Cafer’li” Bizimkiler dizisinin başlamasını dört gözle bekliyoruz. :)

Dizinin konusundan bahsedecek olursam;

Senarist Umur Bugay bu dizide; bir apartmanda hep beraber yaşayan çekirdek ailelerin kendi aralarındaki ve çevreleriyle sürdürdükleri ilişkileri trajikomik bir şekilde anlatılıyor. Dizi o yıllarda çok sevilmesine rağmen, Bizimkilerle alakalı en çok iğnelenen konu da 13 yıl boyunca süren dizinin bir hikâyesinin olmaması. :)


Süper Baba (1993-IMDB:8,9)

super baba eskisiyle yenisiyle diziler dizi film izlemek reyting rekor izleyici değişik ilginç tuhaf oyuncu sahne çekim

O yıllarda hepimiz blok flütlerle Süper Baba’ nın yüreğimize işleyen, duygusal müziğini çalmayı denedik değil mi?

Hadi itiraf edin. :)

“Evet” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ben de bu çoğunluğun içinde olduğuma göre Süper Baba dizisinden kısaca bahsedebilirim;

Dizide iki kızı ve bir oğlu olan, eşinden boşanmış bir baba Fikret Aksu'nun namı diğer Fiko’nun (Şevket Altuğ'un) çocuklarıyla olan ilişkileri ve aşkları konu alınıyor.

Kaygısızlar (1994-IMDB:8,3)

kaygısızlar eskisiyle yenisiyle diziler dizi film izlemek reyting rekor izleyici değişik ilginç tuhaf oyuncu sahne çekim

Evi barkı sattık, düştük yollara

Üç kadın, kırk nüfus senin neyine

Kirli havasına, kesik suyuna

Biz geldik İstanbul, al kollarına…

Dizi başlarken koro halinde söylediğimiz meşhur Kaygısızlar dizi müziği…

Olaylar Memnun Kaygısız’ın 3 eşi ve 36 çocuğuyla Ordu’dan İstanbul’a asker arkadaşı İsmail’in evine gelmesiyle başlıyor. Dizide kişilerin başından geçen trajikomik hikâyeler anlatılıyor. Benim o zamanlar çok severek izlediğim bir diziydi. Bölümlerini izlemenizi tavsiye ederim, özellikle Kültigin’li olanları...:)

Sıdıka (1997-IMDB:8,1)

sidika eskisiyle yenisiyle diziler dizi film izlemek reyting rekor izleyici değişik ilginç tuhaf oyuncu sahne çekim

Şu yaşıma kadar severek ve beğenerek izlediğim ikinci dizi :) (Birincisini birazdan öğreneceksiniz.)

Favori dizilerimden biri anlayacağınız… Özellikle Samim’li ve Zekeriya’lı bölümleri bayılarak izlerdim. :)

Dizi, İstanbul’un kenar mahallesinde yaşamını sürdüren SinopluSaka ailesinin başından geçen komik olayları anlatıyor. Sıdıka her ne kadar ailesi tarafından okula gönderilmemiş olsa da çok zeki ve her lafa cevabı olan bir kızdır. Aklı kıt :) bir abisi, titiz ve alkolik bir babası ve Sıdıka’yı sürekli evlendirmek isteyen bir annesi vardır. Sıdıka’yı dış dünyayı bağlayan tek şey ise dışarıyı izlediği penceresidir.


Avrupa Yakası (2004-IMDB:8,4)

avrupa yakasi eskisiyle yenisiyle diziler dizi film izlemek reyting rekor izleyici değişik ilginç tuhaf oyuncu sahne çekim

İşte benim en sevdiğim diziye de geldik. :)

Avrupa Yakası deyince aklıma direkman Burhan Altıntop’un  “Ben aslında yoğum”  sözü, Dilber Hala ‘nın dillere pelesenk olmuş “Vallaha telledim ha” üçlemesi ya da Volkan ile Aslı’nın didişmeleri geliyor. 

Dizi, İstanbul Nişantaşı’nda çekirdek bir aile olarak yaşayan Sütçüoğlu ailesi ve Avrupa Yakası dergisinde çalışan birbirinden komik ve eğlenceli tiplerin aralarında geçen diyalogları anlatıyor.

Bu arada bende bir Tokatlı olarak Engin Günaydın’ın diziye kattığı pozitif enerji ve süper ötesi rol yapma yeteneğiyle gurur duyuyorum.


Leyla ile Mecnun (2011-IMDB:9,2)

leyla ile mecnun eskisiyle yenisiyle diziler dizi film izlemek reyting rekor izleyici değişik ilginç tuhaf oyuncu sahne çekim

Geniş kitleleri peşinden sürükleyen, komik mi komik, hüzünlü mü hüzünlü, birbirinden güzel bölümleri olan renkli bir dizi Leyla İle Mecnun.

Leyla ile Mecnun’un, absürt komedi tarzındaki diziler içerisinde sağlam bir yer edindiği ve kanalın bu dizi yayınlandığı sürece reyting rekorları kırdığı aldığım duyumlar arasında…

Ayrıca hala da sosyal paylaşım sitelerinde fenomen olmaya devam ediyor…


Diriliş: Ertuğrul (2014-2017-IMDB: 8,8) 

dirilis ertugrul eskisiyle yenisiyle diziler dizi film izlemek reyting rekor izleyici değişik ilginç tuhaf oyuncu sahne çekim

Ve günümüzdeki en popüler diziye gelecek olursak,

Birbirinden önemli ödüller almış olup, kitleleri peşinden sürükleyen, her bölümünün soluksuz izlendiği Diriliş Ertuğrul dizisini sizlere anlatacak olursam…(Bilmeyenler için, -olduğunu sanmıyorum ama-:))

Dizide tarihin gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından biri olan Ertuğrul Gazi’nin hayatı, ailesi ve halkıyla beraber yaşadığı obasını İhtişamlı bir imparatorluğa dönüştürmek için girdiği mücadeleler anlatılıyor. Ayrıca Ertuğrul Gazinin cesareti, azmi ve keskin zekâsı ile tüm düşmanlarını alt etmesi anlatılıyor. Tüm sezonlar boyunca nefeslerin tutularak izlendiği dizi, güçlü oyuncu kadrosuyla ve kusursuz dövüş sahneleriyle büyük ilgi görüyor.  


Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol