Bir Tolkien Geçti !

Şüphesiz,fantastik kurgu denilince akla gelen ilk isimdir.

Kurguladığı evrenle milyonları peşinde sürükleyen,adına methiyeler düzülen,efsanevi yazar,’fantastik kurgu’nun öncüsü J.R.R Tolkien… Acaba gençliğinde ve çocukluğunda nasıl tecrübeler edindi de,hayal gücünün sınırlarını zorlayarak,kendisine bir evren,hatta bir dil yaratmayı başardı? Yazdığı eserler baskı rekorları kırdı,filmler uyarlandı gişe rekorları kırdı. 81 yıllık hayatında,belki yüzlerce yıl üstünde konuşulacak ve tartışılacak eserler yazdı. Güney Afrika: Dünya Fantastik Edebiyat Tarihindeki Dönüm Noktası 
Tam adı John Ronald Reuel Tolkien.Ronald,3 Ocak 1982’de Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde,hayata merhaba dedi.

Aile,kendisine yeni bir hayat kurmak için Güney Afrika’ya kadar gitmiş. Oradaki yaşam şartlarına daha doğrusu iklime alışamayan aile,kısa süre sonra İngiltere’ye dönmek zorunda kalır.Baba Arthur Tolkien hariç. 15 Şubat 1896’da Arthur Tolkien’in Güney Afrika’da iken hayata gözlerini yumar. Mabel Tolkien çocukları da alıp,Sarehole köyüne yerleşir.

film yazar koy evi sarehole j.r.r. tolkien Mabel Tolkien fantastik edebiyat John Ronald Reuel Tolkien tarihi

Bu köy,Orta Dünya’daki hobbit köyü olan Shire köyüne ilham kaynağı olur.Köydeki bataklıkları ve yeşilliği eserlerine taşır

J.R.R Tolkien Okul Hayatına Başlar

okul hayati yillari gencligi John Ronald Reuel Tolkien film yazar fantastik kurgu

Ronald,Birmingham’daki King Edward’s okuluna başlar.Fakat daha sonra yaşadığı yere daha yakın olan St.Philips okuluna verilir. Burada bir yıl okul hayatına devam ettikten sonra,eski okulundan burs kazanır ve tekrar King Edward’s okuluna başlar. 1904 yılında Annesi Mabel Tolkien hayata veda eder.
Annesiz ve babasız kalan çocuklar,teyzesi Beatrice ile yaşamaya başlar. Burada Peder Francis Morgan gözetimine verilir çocuklar.

Elfler’in Lisanı Doğuyor

elflerin lisani tolkien orta dunya elfce ronald alfabe dil yazi harfler

King Edwards okulunda okurken Ronald,kendisine ait bir dil oluşturmaya başlar ve Elfçe’nin temeli atılır.
Ronald ileride aynı zamanda bir filolog olacaktır. Sadece Elfçe’yi değil,Orta Dünya’daki başka lisanları da kendisi oluşturmuştur.

Kuleler,Yüzüklerin Efendisi İçin İlham Kaynağı Olur.

perrotts folly kulesi kuleler kule yuzuklerin efendisi kuleleri ilham kaynagi

Ergenlik yıllarında,zihninde derin izler bırakan iki kule ile tanışır. Birmingham’daki 29 metrelik Perrott’s Folly kulesi ve yanındaki bir başka kule,Ronald’ı çok etkiler. Daha sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde kurgulanan kulelerin esin kaynağı,işte bu kulelerdir.

yuzuklerin efendisi kuleleri kule film filmleri tolkien ronald yazar kurgu fantastik filmler

Gençlik yıllarında ise,yerel bir pamuk markası olan Gamgee ismi ile tanışır. Bu gelişme de,Yüzüklerin Efendisi başkahramanlarından olan Frodo’nun can dostu Sam’in soy ismini almasında etkili olur.

yuzuklerin efendisi sam film oyuncu karakter tolkien yazar fantastik kurgu filmleri filmler yuzuk karakter

Genç Tolkien Aşık Olur


16 yaşına geldiğinde Ronald,hayatının aşkı olan Edith ile karşılaşır ancak  Peder Morgan,iki gencin görüşmesini engelleyemeye çalışır. Tolkien dil eğitimi almak için Exeter Koleji’ne gider ve 21 yaşına kadar orada eğitim görür. Okulu bitirip döndüğünde unutamadığı aşkı Edith’i bulur ve kısa süre sonra genç aşıklar evlenir. Edith nişanlısından ayrılır,Tolkien ile evlenmek için. Kesin olmayan bir bilgi olsa da,iki genç bir gün ormanda dolaşmaya çıkar. Edith,Tolkien için dans eder ve bu dans onu çok etkiler.

Tolkien Savaş Hattında

tolkien birinci dunya savasi yazar fantastik bilim kurgu roman filmleri filmler yuzuklerin efendisi yuzuk savasta

Bu yıllarda Birinci Dünya Savaşı patlak verir,Tolkien orduya katılır. Fransa cephesinde savaşır.
Yakın iki arkadaşını savaşta kaybeden Tolkien,yanında patlayan bomba sebebi ile yaralanır ve İngiltere’ye geri döner. Savaş,Tolkien zihninde büyük izler bırakır. Oxford’da bir iş bulur ve hayatının büyük bir kısmını burada geçirir. Tolkien,Oxford’da profesör olana kadarki zaman içinde 4 çocuk sahibi olur.

tolkien ailesi cocuklari ailece resim resimleri yazar fantastik bilim kurgu romanlari roman eski eskisi eskiden eskisiyle tarihi tarih

(Fotoğraf 1940 yılında çekilmiştir,o yıllarda henüz 3 çocukları vardır)

Yazarlık Yılları

-Tolkien’in ilk kitabı,bir çeviri kitabıydı.Sir Gawain and the Green Knight(Sir Gawain ve Yeşil Şövalye) 1925 yılında yayımlanır.
-Yakın dostu C.S. Lewis ile ‘Inklings’ topluluğunu kurar.

inklings toplulugu tolkien ronald topluluk c.s.lewis eski eskisi eskisiyle eskiden hobbit

-1936 yılında Beowulf:The Monsters and the Critics aldı kitabını yazar ve yayımlar.
-1937 yılında ‘Hobbit’i yayımlar.


Hobbit yayımlandığında olumlu/olumsuz bir çok yorum alır.Hatta bazıları Hobbit’i bir masal kitabı olarak görür ve eleştirir. Kısa süre sonra,olumsuz eleştirilere rağmen Hobbit popüler olmuştur artık. 

hobbit masal kitabi kitap yorum yorumlari yorumlar tolkien j.r.r. yazar fantastik edebiyat bilim kurgu

-1949’da bir masal kitabı olan Farmer Giles of Ham’ı yayımlar.
Bu kitapta mitolojik hayvanlara yer vermiştir Tolkien.
-Hobbit’in üzerinden 20 yıl geçmiştir.
Tolkien,büyük eseri olan Orta Dünya’ya Yüzüklerin Efendisi ile devam eder.

yuzuklerin efendisi kuleler insan insanlar yuzuk film filmi tolkien ronald yazar fantastik bilim kurgu edebiyat

Bir Alman destanı olan ‘Nibelungenlied’ destanından esinlendiği söylenir,Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken.
1957’ye yayımlanan bu eser Hobbit’ten daha çok ilgi görmüş ve beğenilmiştir,60’lı yıllara gelindiğinde başucu kitabı olmuştur. 2000’li yıllara gelindiğinde Peter Jackson yönetmenliğinde rekor üstüne rekor kıran uyarlama bir üçleme film çekilmiştir.


-1962’de,Yüzüklerin Efendisi karakteri olan Tom Bombadil’in maceralarını anlatan,henüz Türkçe’ye çevrilmemiş olan The Adventures of Tom Bombadil kitabını yayımlar.

the adventures of tom bombadil karakter tolkien yazar fantastik edebiyat bilim kurgu film yazi kitap kitabi ronald j.r.r. eskisiyle eser eski eskiden eskisi

Peter Jackson,Tom Bombadil karakterini dikkat çekici bir yanı olmadığı gerekçesiyle filme almamıştır.


-1967’de yayımlanan Smith Of Wootton Major kitabı,Orta Dünya ile ilişkisi olmayan bir masaldır.Ancak masalda elflere yer verilmiştir. 

-Krallık Nişanı alır. 

-1971’de eşi Edith Tolkien hayata veda eder.

-2 Eylül 1973’de krallığın en önemli nişanlarından birisi olan Commander of the Order of the British Empire (Britanya İmparatorluk Nişanı)’nı alır.


Aynı gün içinde hayata gözlerini yumar Tolkien.

yazar efsane tolkien ronald j.r.r. film olum mezar mezari

Luthien ve Beren,Silmarillion’da geçen bir aşk öyküsüdür.

Tolkien Kaldığı Yerden

christopher tolkien peter jackson yuzuklerin efendisi yonetmen yonetmeni

(Christopher Tolkien,sağdaki Peter Jackson)

J.R.R Tolkien’in ölümünden sonra,oğlu yarım kalmış bir çok kitabı,babasının notları ve Guy Gavriel Kay’in yardımıyla tamamlar.
-1977 yılında,Christopher Tolkien Silmarillion’u tamamlar ve yayımlar.

silmarillion christopher tolkien yazar ronald tolkienin oglu edebiyat kitap kitabi

Silmarillion,Orta Dünya’nın yaratışını ve Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nden önceki dönemlerde gelişen olayları anlatır. J.R.R. Tolkien’in Silmarillion’u Birinci Dünya Savaşı yıllarında,kafasında kurgulamaya başladığı söylenir.


-1980 yılında Christopher Tolkien yine babasının notlarından ve el yazmalarından derleyip toparladığı Unfished Tales (Bitmemiş Öyküler) kitabını yayımlar.

unfinished tales christopher tolkien ronald tolkienin oglu yazar eser kitabi kitap bitmemis oykuler

Bu kitapta Orta Dünya tarihi hakkında derin bilgilere yer verilir.Bazı karakterlerin ortaya çıkması ve bazı olayları anlatılır. Númenor’un çöküşünden önce,yaşananları anlatan tek Númenor öyküsüdür.


-1998 yılında Roverandom adlı eseri yayımlanır.Ancak bu kitabı oğlu değil tamamıyla kendisi yazmıştır J.R.R. Tolkien’in.

Oğlu Michael Hilary Reuel Tolkien’in köpeğinin kaybolması sonucunda,oğlunu teselli etmek için bu kitabı yazar. Kitapta kaybolan bir köpeğin başından geçenler,fantastik bir kurguyla işlenir.

kaybolan kopek tolkienin kitabi j.r.r. ronald tolkien eser eseri roverandom

-2007 yılında Christopher Tolkien babasının taslak olarak bıraktığı Húrin’in Çocukları adlı kitabı yayımlar.
Christopher,bu taslak üzerinde 30 yıl çalıştığını ve elinden geldiğince ekleme yapmamaya çalıştığını söyler.
Kitapta,Hobbit’ten ve Yüzüklerin Efendisi’nden önce Orta Dünya’da yaşanmış bazı olaylar işleniyor,kitabın bir kısmı Silmarillion’da da geçer.

hurinin cocukları tolkien taslak christopher tolkien yazar eser tolkienin eseri yazar edebiyat

-1997 yılında HarperCollins tarafından derlenen Tales from the Perilous Realm (Tehlikeli Diyardan Öyküler) Türkiye’de 2008 yılında yayımlanmıştır. Kitapta olağanüstü öyküler ve bazı Orta Dünya şiirleri yer alır.

tales from the perilous tehlikeli diyardan oykuler tolkien j.r.r. christopher tolkien harper collins yayinevi yayinci

-J.R.R Tolkien’in,dilimize çevrilmemiş 9 kitabı daha vardır.


-Mayıs 2017’de,Silmarillion’da bahsedilen aşk hikayesi,Beren ve Luthien’in nefes kesen öyküsü kitaplaştırılıp yayımlanacak.Yine HarperCollins yayınevinin basacağı kitabı,Christopher Tolkien düzenleyecek.

beren ve lutien ask hikayesi silmarillion christopher tolkien yazar edebiyat sanat kitap kitabi harper collins yayinevi yayinci

Elflerin,hobbitlerin,cücelerin,büyücülerin,ejderhaların,goblinlerin,orkların,treantların ve diğer onlarca fantastik varlıkların hayaletleri,zihnimizin en ücra köşelerinde,biliyoruz. Şimdi zihnimizdeki o hayaletleri serbest bırakıp,Orta Dünya’nın ıssız coğrafyalarına doğru yola çıkıyoruz… Hem tehlikeli hem büyüleyici,nefes kesen bu serüvene hazır mıyız? Hazır olmasak bile çok geç,artık yıkıma doğru sürüklenen Orta Dünya’nın tam ortasındayız.

Kaybolmamak için:

orta dunya treantlar elfler ejderhalar hobbitler tolkien ronald christopher buyuculer goblinler orklar 9 dakikada Orta Dünya turu:

 

 

Burak Benli
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol