Bir Müzik Efsanesi: Aerosmith

Koltuğunuza yaslanın ve bir müzik efsanesinin, eskisiyle yenisiyle hiç bilinmeyen yönlerine tanık olun. İşte başlıyoruz...

1970 yılında Boston-ABD’de 5 kişiyle kurulan grup, vokalde Steven Tyler, ritim gitarda Brad Whitford, solo gitarda Joe Perry, bas gitarda Tom Hamilton ve davulda Joey Kramer’la birlikte hard rock - heavy metal sentezini benimseyerek müzik yolculuğuna başlamıştır.

eskisiyleyenisiye aerosmith bir zamanların efsanesi aerosmith eski hali yeni hali eskisiyle yenisiyle

Efsaneler arasında yer alan ve iki elin parmaklarını geçmeyecek derecede az olan gruptan, en önemlisi Aerosmith’dir. Bunun sebebi ise, başarılarından çok, başarıya giden yolda pek az kişinin bildiği hikayeler ve kırılma noktalarıdır. Şimdi onlardan bahsedelim...

eskisiyleyenisiyle aerosmith eskisiyle yenisiyle müzik grupları yeni efsanevi grubun yeni hali eski hali

Gönlümüzde taht kuran ‘‘Dream On’’ şarkısının yapım aşaması bir hayli zorlu olmuştur. Grubun menajeri, grup elemanlarını bir eve hapsederek şarkıyı bitirmelerini istemektedir ama şarkının altyapısını oluşturmak için pahalı bir keyboard’a ihtiyaçları vardır. Evin penceresinden kaçarak sokakta dolaşmak isteyen Steven Tyler, kaldıkları evin hemen önünde içi para dolu bir çanta bulur. Bu parayla keyboard alıp eve döner ve konuyu grup elemanlarından saklar. Çok geçmeden eve baskın düzenleyen gangsterler, grup elemanlarına içi para dolu bir çanta görüp görmediklerini sorarlar. Tyler, saf rolünü çok iyi oynamıştır. :) Steven Tyler, bu anıyı olaydan yaklaşık 12 sene sonra sarhoş halde katıldığı bir televizyon programında anlatmıştır.

eskisiyleyenisiyle aerosmmith eski hali yeni hali eskisiyle yenisiye efsanevi rock grubu


Grubun ilk zamanları... Officer’s Club isimli bir mekanda düzenli sahne programı alan Aerosmith, sıradan bir sahne performansından sonra ödemeyi almak üzere mekan sahibinin yanına giderler. O esnada grubun en sorunlu ismi Steven Tyler, kapıda duran bir projektörü gözüne kestirir. Grup elemanları ve mekan sahibi arasındaki para alış verişi sürerken, Tyler çoktan dışarı çıkmıştır. Tabi ki projektörle birlikte... :) Bu olay uzun süre gizli kalmaz ve durumu öğrenen mekan sahibi, Aerosmith’in sahne programlarına son verir.

O dönemlerde piyasaya çıkan her ABD’li müzik grubu gibi, uyuşturucu ve alkol sorunları yaşayarak inişli çıkışlı bir grafiğe sahip olsalar da, gündemi epeyce meşgul etmeyi başarmışlardır. En önemli sorunsalları ise, belirli periyotlarda kavga edip gruptan ayrılma tripleridir. Tabi ki kavga bahanedir... ‘‘Ben oldum! Artık solo proje yapayım.’’ diyerek  gruptan koşar adım kaçan her eleman, sırasıyla geri dönmüş ve gazı alınmış bir şekilde kaldığı yerden gruptaki görevine devam etmiştir.

eskisiyleyenisiyle aerosmith eskisiyle yenisiyle efsanesi rock grubunun eski hali yeni hali

47 senelik bir grup olan Aerosmith’i diğerlerinden ayıran en önemli başarısı ise, tüm dünyada gelmiş geçmiş en fazla albüm satan ABD’li rock grubu olmasıdır. (150 milyon adet) Bunun üzerine; 21 single, 15 albüm ve 4 Grammy Ödülü’nü de eklediğimiz zaman, onlara kısaca ‘‘Efsane’’ demek yeterli olacaktır.

Aerosmith hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Aerosmith

Aerosmith web sitesi: 
http://www.aerosmith.com

Bu yazıya son noktayı koyarken, efsanenin efsane şarkısıyla sizleri baş başa bırakalım. (Hadi..! Hep bir ağızdan... CRAZY, CRAZY) :)

Korhan Bora
Editor
Yazar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol