Bazen Devrim Bazen Antika : Müzik Çalar

Günümüzde kişisel müzik çaların, akıllı telefon teknolojisi ile beraber ölmeye başladığını düşünebiliriz ancak insanın müziğini yanında götürme tutkusu bir çok farklı tasarımı ortaya çıkardı. İlk kişisel müzik çalar 1954 yılında Regency TR-1 isimli taşınabilir radyo oldu. Düşük kaliteli monofonik hoparlöre sahip cihaz günümüzün parasıyla 325 dolardan satılıyordu. 1865 yılında Philips ilk taşınabilir kaset çaları tanıttı. Bu cihazla beraber kasete 45 dakikalık kayıt yapılabiliyordu.

müzik eski yeni eskisiyleyenisiyle mp3 mp4 ipod

1979 yılında Sony cepte taşınabilen ilk kaset çalar TPS-L2 Walkman ile piyasaya damgasını vurdu. O günden sonra çılgınca kullanılan bu cihaz her kaset çalara Walkman denmesini sağladı.

müzik walkman mp3 mp4 eski yeni eskisiyleyenisiyle

Gelişen CD teknolojisi ile beraber Sony ilk taşınabilir CD çalar modeli Discman D-50’yi tanıttı. Walkman ile yaşanan başarı bu kez de Discman ile geldi ve CD çalarlar artık Discman olarak anılır oldu. Sırada ise, dijital müzik çalarlar vardı ve bu cihaz ne Apple’dan ne Creative’den ne de Sony’den geldi. Koreli SaeHan firması 1998 yılında ilk dijital müzik çaları duyurdu. 32 MB hafızaya sahip bu cihazın hafızası 64 MB’a kadar arttırılabiliyordu ve yaklaşık 8 adet şarkı alabiliyordu.
2001 yılında Steve Jobs cebinden gerçek anlamıyla, 1000 adet şarkı çıkardı ve 5GB depolama alanına sahip ilk iPod’u duyurdu. Bu tarihten sonra MP3 player olarak tanınan cihazlarda iPod bir daha liderliği elden bırakmadı.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol