Aşkın, Acının ve Aldatmanın Hikayesi - Şair Louis Aragon

eskisiyleyenisiyle fransız edebiyat tarihi eskisiyle yenisiyle louis aragorn

Fransız Edebiyatı’nın en önemli şairlerinden olan Louis Aragon 3 Ekim 1897’de Paris’te doğmuştur. İlk zamanlar ‘Dada’ akımının öncülerinden biri olan şair, sonra bu yüzyılın en önemli akımı olan ‘sürrealizm’in kurucularından biri oldu. Günümüze kadar da deneme, roman, şiir ve çeviri dalında 61 kitap yazdı.

eskisiyleyenisiyle aragorn eskisiye yenisiyle kitap louis aragorn

Günümüzde bile gerçeküstücülüğün en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen, ‘Le Paysan de Paris’ adlı romanı hala sevilerek okunmaktadır. Bu romanında şair, Paris ve Paris’te yaşamı her yönüyle ele alıp ‘Gerçeküstücülüğün’ tanımını da yapmaktadır.

Aragon, annesinin tavsiyesi doğrultusunda 19 yaşında tıp fakültesi öğrencisi olmuş, ancak beş yıl sonra okulu bırakıp, orduya yazılmıştır. O sırada 1. Dünya Savaşı başlamıştır. Aldığı tıp eğitimiyle orduda 2.derecede doktorluk yapmış, savaş sonrasında ordudan ayrılarak edebiyat dünyasına adım atmıştır.

eskisiyleyenisiyle aragorn louis eskisiyle yenisiyle kitaplar eski yeni fransız edebiyatı
1928 yılında Rus yazar Elsa Triolet ile tanışmış, bir süre sonra da onunla evlenmiştir. Elsa’ya, artık efsaneye dönen bir aşkla bağlanmış ve ona şiirler yazmıştır. Elden ele dolaşan şiirleri onun aşkını da ölümsüzleştirmiştir. 42 yıl süren aşk evlilikleri süresince Elsa’nın da ona aşık olduğu inancındadır hep, ancak ‘acı gerçek’, Elsa’nın bir kalp krizi sonucu ölmesiyle ortaya çıkar.

eskisiyleyenisiyle kitaplar eskisiyle yenisiyle aşk edebiyat louis aragorn
Karısının ölümünden sonra çekmeceleri karıştırırken, Elsa’nın bazı ‘özel kişiler’ ile yaptığı yazışmalar ve üzerinde erkek isimlerinin bulunduğu bir kağıt eline geçer. Bu özel kişiler; Elsa’nın yaşamı boyunca ilişkide olduğu diğer erkeklerin isim listesi ve bazı kısa notlardır.

eskisiyleyenisiyle louis aragorn eskisiyle yenisiyle kitaplar edebiyat

Aragon, büyük bir şair, iyi bir romancıdır. Halkının gözbebeği bir kahramandır. Elsa için yazdığı bütün şiirler bütün dünya tarafından bilinmektedir. Elsa için yazdığı bütün şiirler bütün dünya tarafından bilinmektedir. Ancak o, karısının bu özel notlarına ulaştığında, kendisini aldattığına inanmış ve ömrünün sonuna kadar süren gelgitlerle bu inancı içinde barındırmıştır.

Onun için zor olan, sevdiği kadın öldüğü için bu yazılanların gerçek olup olmadığını bilememektir belki de. Oysa Elsa’nın günlüğünü de okumuştur ve günlüğün son sayfasında yazan; “Herkes beni sevsin, bütün erkekler bana hayran olsun istiyorum.” cümlesi bile, yüreğindeki bu paradoksu çözememiştir.

Elsa 16 Haziran 1970’de, Aragon da 1982’de ölmüştür ve Elsa’nın vasiyetine göre şimdi aynı bahçede yatmaktadırlar. Biz onun okuyucuları tabii ki bilemeyiz; Aragon ve Elsa hesaplaştılar mı? Kimbilir belki de, Tanrı Aragon’a ‘Boşver o doyumsuz kadını, öyle muhteşem bir şairsin ki ben seni o harikulade şiirlerinin hatırına daha güzel ödüllendireceğim’ demiştir.

eskisiyleyenisiyle edebiyat eskisiyle yenisiyle kitaplar

Gelin, şimdi biz Louis Aragon’un Elsa’ya yazdığı o en güzel şiirlerinden birine kaptıralım kendimizi:

Mutlu Aşk Yok Ki Dünyada

Güzel aşkım tatlı aşkım çıbanım derdim
Yaralı bir kuş gibi taşırım seni şuramda
Ve görmeden bakanlar şu halimize bizim
Süzdüğüm sözleri söylerler benden sonra
Ve her şey der demez ölür iri gözlerin uğruna
Mutlu aşk yok ki dünyada
Yaşamayı öğrenmek bizimçin geçti çoktan
Ağlasın gece içinde kalplerimiz yan yana
En küçük şarkıyı mutsuzluktur kurtaran
Her ürperiş borçlu baştan bir hayıflanmaya
Ve her kitar havası beslenir hıçkırıkla
Mutlu aşk yok ki dünyada
Acılara batmamış bir aşk söyle bana
Yıkmamış kıymamış olsun bir aşk söyle
Bir aşk söyle sarartıp soldurmamış ama
İnan ki senden artık değil yurt sevgisi de
Bir aşk yok ki paydos demiş gözyaşlarına
Mutlu aşk yok ki dünyada
Ama şu aşk ikimizin öyle de olsa
(Çeviren: Cemal Süreya)

Lagertha
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol