Türklerin Kullandığı Tüm Alfabeler

Dil, canlı bir kültür ögesidir. Bu canlılık, yaşam biçimleriyle, yaşanılan bölgeyle ve etkileşim halinde kalınan kültürler ile zaman içinde bazı farklılıklar göstermektedir. Hem konuşma dilinde hem de yazı dilinde belli farklılıklar gözlenebilmektedir.

diller

Türklerin kullandığı alfabelerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve nerelerde kullanıldığını aşağıda görebilirsiniz. 

Türklerin Kullandığı İlk Alfabe

Göktürk alfabesi ya da Köktürk alfabesi olarak da bilinen alfabe tarihte Türklerin kullandığı ilk alfabe olarak bilinmektedir. Bu bulgudaki en büyük katkıyı ise Orhun Yazıtlarının araştırılması sağlamıştır. 38 harften oluşup bunların 4’ü sesli harftir. Sağdan sola doğru yazıldığı için rünik yazı da denilmektedir. 1890’lı yıllarda Danimarkalı dil bilim uzmanı Vilhelm Thomsen’in Orhun yazıtlarında yaptığı araştırmalar Türkler hakkında detaylı bir tarih bilgisi vermektedir.

orhun alfabesi

Uygur Alfabesi

Türklerin kullandığı ikinci alfabe olarak bilinmektedir. 8. Yüzyıldan 15. Yüzyıla kadar aktif olarak kullanılan Uygur alfabesi toplamda 18 harften oluşmaktadır.

uygur alfabesi

Osmanlı Alfabesi

Üçüncü sırada olan Arap kökenli Osmanlı alfabesi, Türklerin İslamiyet’i benimsemesi ile ortaya çıkmıştır.  20. Yüzyıla kadar kullanılan Osmanlı alfabesi sağdan sola doğru yazılıp kelimeler arasında boşluk bırakılmaktadır.

osmanli alfabesi

Latin Alfabesi

Türklerin kullandığı en yeni alfabe olarak bilinmektedir. Osmanlı döneminde Türkçe konuşulup Arapça yazmak oldukça zor oluyordu. Bu yüzden yeni bir alfabe gereksinimi ortaya çıktı. O dönemlerde dünyada en yaygın olarak kullanılan Latin alfabesi Türkçe için elverişli bir alfabe olduğu için Türkçe ’ye uyarlama yapılmıştır.  Bu alfabelerin dışında günümüzde hala Kırgızistan ve Kazakistan’da kullanılan Kiril alfabesi, Suğdi alfabesi, Tibet alfabesi, Uygur Türkleri tarafından kullanılan Mani alfabesi, Moğollar tarafından kullanılan Passe pa alfabesi Türklerin yıllar içerisinden kullandığı alfabelere örnek olarak gösterilebilir.

latin alfabesi

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol