Türklerin İlk Bağımsızlık Mücadelesi Kürşad Ve 40 Çerisi

Türk tarihine ilgi duyan herkesin en başta duyduğu olaylardan birisi Kürşad ve 40 çerisi olayıdır. Hatta Türklerin tarih boyunca ilk bağımsızlık mücadelesi de bu olaydır. Fakat günümüzde bu konuda yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bu yüzden bu olayın perde arkası tam olarak bilinmemektedir. Gelin birlikte Kürşad ve 40 çerisinin hikayesine bakalım.

 

Çin Esareti Altında Yaşayan Türkler

 

630’lu yıllarda başlayan esaret yaklaşık 50 yıl boyunca sürmüştür. Doğu ve Batı Göktürkleri ayrıştırmayı başaran Çin İmparatorluğu, Türkler üzerindeki emellerini ulaşmanın mutluluğunu yaşıyordu. O dönemde yaşyan soylu kişiler ve askerler Çin İmparatorluğu altında hizmet vermeye zorlanmıştır. Bu sayede Türklük bilinci yok edilenlerin tam bir Çinli olacağını hesaplayan İmparatorluk, istediğine kavuşamadı. Çünkü Türkler, Türklük bilincini hiçbir zaman yitirmedi. Çin İmparatorluğu altına alınan Chie-Shih-Shuai, yani hepimiz Kürşad olarak bildiği asker bağımsızlık mücadelesi için çeşitli planlar yapmaya başladı.

Kürşad İsminin Gelişi Chie-Shih-Shuai ismi Çin kaynaklarından gösterilen bir isim olmasına rağmen Hüseyin Nihal Atsız, yazdığı kitaplarında bu ismin telaffuzunun zor olması ve çabuk unutulması gerekçesiyle Kürşad ismini kullanmıştır.

Kürşad İsminin Gelişi

 

Chie-Shih-Shuai ismi Çin kaynaklarından gösterilen bir isim olmasına rağmen Hüseyin Nihal Atsız, yazdığı kitaplarında bu ismin telaffuzunun zor olması ve çabuk unutulması gerekçesiyle Kürşad ismini kullanmıştır. Bundan sonraki dönemlerde de artık bu şanlı askerin ismi Kürşad olarak kalmıştır.

Kürşad, nam-ı diğer Chie-Shih-Shuai, Çin İmparatorluğunda yükselerek saray muhafızlarının generali konuma gelmiştir.

Bağımsızlık Planları

 

Kürşad, nam-ı diğer Chie-Shih-Shuai, Çin İmparatorluğunda yükselerek saray muhafızlarının generali konuma gelmiştir. Bu sırada 40 eski Göktürk beyi ve abisinin erkek çocuğu Hu-lo-hu ile birlikte bağımsızlık planları yapmaya başladılar. Plana göre Çin Prensi Li Chih kaçırılacak ve bu sayede saraya girilecekti. Sarayda Çin İmparatoru T’ai-Tsung esir alınacaktı. Sonraki süreçte Hu-lo-hu Göktürk hanedanlığının başına getirilecekti.

Kürşad ve adamları planı uygulayacakları güne geldiklerinde Prensi beklemeye başladılar fakat havanın patlaması ile fırtına çıktığı için Çin Prensi saraydan çıkmadı

Planın Harekete Geçirilmesi

 

Kürşad ve adamları planı uygulayacakları güne geldiklerinde Prensi beklemeye başladılar fakat havanın patlaması ile fırtına çıktığı için Çin Prensi saraydan çıkmadı. Plan ertelenemezdi çünkü açığa çıkma tehlikesi vardı. Bu yüzden Kürşad ve 40 çerisi saraya hücum ettiler. Burada teker teker savunma hatlarını geçtiler. Tam İmparatorun yanına gelecekleri sırada bir Çin generali askerleri ile birlikte Kürşad’ın üstüne gelmeye başladı. Atları alarak kaçmaya başladılar. Wei Irmağına geldikleri sırada devriyeler ile karşılaşan Kürşad ve adamlarının birçoğu burada yaşamını yitirdi. Tek kurtuluş Wei Irmağından geçmekti fakat fırtına nedeniyle sular yükselmişti. Geri kalanlar da Wei Irmağının şiddetine kapılıp boğularak öldüler. Fakat bu esaret altındaki tüm Türkleri alevlendirmişti. Türklerin hiçbir zaman esaret altında yaşayamayacaklarının ispatı niteliğinde bir bağımsızlık mücadelesi olmuştu.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol