Tıbbın Babası Hipokrat

Hipokrat, tıp dünyasında en büyük ve yüce hekim olarak bilinmekte ve anılmaktadır. Meşhur Hipokrat yemini Hipokrat’ın anısına yapılan en bilindik tıp doktoru yeminidir. Yaşadığı dönemde birçok hastalık hakkında keşifler ve tedaviler bulması o dönem teknolojisi ile yadsınamayacak kadar büyük bir gelişmedir.

hipokrat

Hipokrat’ın Yaşamı

Yunanca’da Hippokrates olarak bilinen Hipokrat M.Ö. 460 yılında 12 adalardan biri olan İstanköy’de doğmuştur. Bodrum’un karşısında bulunan İstanköy, Ege Denizinde bulunan bir adadır. Günümüzde hala Yunanların ve Türklerin yaşadığı ada turizm açısından büyük önem arz etmektedir. Yaşadığı dönemde Anadolu’nun sahip olduğu kuzey bölgelerini gezerek kendini geliştirmiştir. Sonrasında tekrar İstanköy’e dönerek hekimlik hayatını burada devam ettirmiştir. 

hipokrat heykeli

O dönemlerde hekimlik mesleği babadan oğula geçmektedir. Hipokrat’ın babası, onun eğitiminde oldukça büyük bir yere sahiptir. Eflatun’un yazmış olduğu Protagoras adlı eserinde Hipokrat hakkında “Koslu Asklepiades” olarak bahsetmesi onun tanrılardan gelen bir hekim olduğunu yansıtmaktadır. Asklepios Antik Yunanca’da hekimlik tanrısı olarak geçmektedir. Bu yüzden Asklepiades terimini kullanan Eflatun, Hipokrat’ın ne kadar büyük bir hekim olduğunun kanıtıdır.İnsan vücudunu bir bütün olarak ele almayı tercih eden Hipokrat’ın tıp hakkındaki ilk kuralı “Önce zarar verme!” dir. Bu kuralın Yunancası dünyada oldukça meşhurdur; “Primum Non Nocere”  Hipokrat, yaşadığı dönemlerde meşhur olan büyülü tedavi yöntemlerini ve batıl inançları bir kenara iterek tıbbın bir bilim dalı olduğunu savunmuştur. Yaşadığı süre boyunca birçok hastalığı keşfetmiş ve bunlardan bazılarına tedavi yöntemleri bulmuştur. Bunlardan bazıları ise, Çomak Parmak hastalığı, akciğer kanseri ve siyonatik kalp hastalığıdır.

hekim hipokrat

Hipokrat Andı


Günümüzde Hipokrat denilince akla ilk gelen şey, tıp fakültesinden mezun olurlarken doktor adaylarının ettiği 'Hipokrat yemini'dir. İşte o yeminin orijinal versiyonu;

 

Hekim Apollon Aesculapions, Hygia Panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına. And içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim. Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim. Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi bilgileri ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim. Gücüm yettiği kadar tedavimi hiçbir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım. Benden zehir isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim. Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım. Bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terkedeceğim. Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım. İster hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan mazarattan sakınacağım. Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla münasebette iken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.

Bu güzel yeminin günümüze uyarlanmış versiyonu ise şöyledir;

Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum. Hocalarıma saygı ve gönül borcumu her zaman koruyacağıma, sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğime, hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağıma, benden hizmet bekleyen kimselerin sırlarına saygılı olacağıma ve onları saklayacağıma, hekimlik mesleğinin onurunu ve temiz töresini sürdüreceğime, meslektaşlarımı kardeş bileceğime, din, milliyet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime, insan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime, baskı altında kalsam bile tıp bilgilerimi insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmayacağıma, açıkça, özgürce ve namusum üzerine and içerim.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol