Tarihteki En Kanlı Yamyamlık Hikayesi

Günümüzden yaklaşık 120.000 yıl öncesinde yaşayan atalarımız, çoğunlukla yaşamlarını idame ettirebilmek için yamyamlık olarak gördüğümüz insan eti yerdi. İlkel insanlar için insan eti yemek ile hayvan eti yemek arasında büyük bir ayrım bulunmamaktaydı. Sebebi ise binlerce yıl önce insanların insani duygusu gelişmemişti. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yamyamlığa verilebilecek en güzel örnek, neandertaller ile modern insanların ortak atası olan Homo Sapienslerin sergilediği yamyamlıktır. Yaşamlarını devam ettirebilmenin yanında rakip klanlara mensup insanların etlerini yiyerek onların güçlerini de kendilerine aldığını düşünen Homo Sapiensler, hayvani içgüdüyle yaşayan ilkel insan atalarımızdır.

eski insanlar

Fransa’nın kuzeyinde bulunan mağaralarda 120.000 yıl öncesine ait bulunan kafataslarının araştırılması yapıldığında önce derinin soyulduğu sonrasında ise beynin yendiğine dair bulgulara rastlanmıştır. Aynı zamanda mağara resimleri ve kullandıkları aletlerle bunları kanıtlamışlardır. Ardından yapılan kazı çalışmaları olayı daha da derinlemesine inceleme fırsatı sunmuştur. O bölgenin av bakımında zengin olduğu ve insan eti yemenin kıtlıktan dolayı olmadığı anlaşılmıştır.

ilk yamyamlar

The Donner Party


120.000 yıl öncesi ile 2000’li yıllar arasında bazı dönemlerde yamyamlık faaliyetleri de görülmüştür. Bunlardan en kanlı ve üzücü olanı ise 1846 yılında gerçekleşen The Donner Party’dir. Daha güzel bir hayat için California’ya doğru yola çıkan bir göç sırasında 20 arabalık bir grup zorlu dağ yolları yerine kestirme bir yol bulacaklarını düşünüp ayrılmıştır. Hâlbuki kestirme olarak gördükleri bu grubun bir ömür boyu unutamayacağı anlara neden olmuştur.

ilk yamyamlik

 

Neredeyse 90 kişinin olduğu grup yollarına kestirmeden devam ederken kar yüzünden kamp kurmak zorunda kalır. Bir süre yanlarında bulunan yiyecekleri yiyen kişiler yavaş yavaş acıkmaya başlar ve kar yüzünden ne bir av bulabilirler ne de bir ateş yakabilirler. 24 günün ardından bir bebek ölür. Açlık ve soğuk ilk olarak onu vurmuştur. 90 kişilik grubun neredeyse tamamı çok açtır. Bu yüzden ölen bebeği yeme fikrini ortaya atarlar. Bebeğin annesi bir gün boyunca buna direnir fakat engel olamaz. Bebeğin ölümünden bir gün sonra gruptaki kişiler onu yerler hem de çiğ bir şekilde.

ilk yamyamlik

Bu vahim olayın ardından anlaşmaya göre soğuktan ve açlıktan ölen kişiler yenilecekse de daha ilk başta 7 kişi öldürülüyor ve onlar da yeniliyor. Sonrasında ise belli sürelerle ölen ve öldürülen kişiler de yeniliyor. Yaklaşık 6 ay boyunca dağda mahsur kalan ekip 90 kişi ile yola çıkmalarına rağmen 53 kişi olarak geri dönüyor.

yamyamlar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol