Takvimin Tarihi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Günümüzde, takvim standartları oturdu oturmasına ama bu halini alana kadar bir çok değişimler geçirdi. Eski toplumların bu konuda çektiği sıkıntıları ve yaşanan anlaşmazlıkları düşünmek bile insanın geçmişe seyahat etme isteğini yok ediyor. Eskiyi bir kenara bıraktığımızda bile, takvim anlaşmazlığının devam ettiğini görebiliriz. Öyle ki, hala dünyanın tamamının kabul ettiği tek bir takvim çeşidi yok. Kullandığımız takvimin kökleri neredeyse Bronz Çağı’na kadar dayanıyor. Antik yakın doğuda; Mısırlılar ve Sumerler takvimlerin ilk örneklerini kullanıyordu. 

mayatakvimi takvim takvimin tarihi eskiyeni eskisiyleyenisiyle eski yeni

Mısırlılar, Nil taşkınlarını belirlemek için takvimi geliştirdi. Her yıl, Nil’in taştığı zamanlarda gökyüzünün en parlak yıldızı olan Sirius'un gün doğumundan hemen önce parlamasına göre belirlendi.

mayatakvimi takvimintarihi eski yeni eskisiyleyenisiyle

Mayalar ise hem geçmişe hem de geleceğe yönelik bir takvim sistemi geliştirmişlerdi.

gregoryentakvimi takvim eskitakvim tarih eski yeni eskisiyleyenisiyle


Günümüzde kullanılan modern takvim M.Ö önce 46 yılında Jül Sezar tarafından kullanıma sokuldu ve Jülyen takvimi adını aldı. M.S 8. yüzyılda imparator Agustus döneminde son halini aldı daha sonra ise 1582 yılında Papa XIII. Gregory tarafından hazırlatılan takvim Jülyen takviminin yerini aldı. Buna göre Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik süreç 1 yıl olarak kabul edildi. Hala, yıllık 10.8 saniye hata payıyla, en güvenilir takvim olarak kullanılıyor. Ülkemizde 1 Ocak 1926 yılı kullanılmaya başladı.


Dipnot:

Temmuz ayının İngilizcesi olarak bilinen July, Jül Sezar'ın takvimindeki, ilk, haliyle kalmış, imparator Agustus ise bir sonraki aya, Sezardan esinlenerek kendi ismini vermiştir.

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol