Sessizliğin Konuşan Dehası


Stephan Hawking

 İnanmak başarmanın yarısıdır ve başarı yolunda karşınıza çıkan hiçbir zorluk sonuca ulaşmanıza engel olmamalıdır. Bunu en iyi kanıtlayan isimlerden biri de, tekerlekli sandalyede geçirdiği hayatına onlarca başarı sığdıran deha Stephan Hawking.

stephan hawking unlu fizikci bilim adamı

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephan Hawking, 1942 yılında Oxford’da dünyaya geldi. Matematiği çok seviyordu ama eğitime başladığı Oxford Üniversitesi’nde matematik bölümü bulunmadığından fizik öğrenimi gördü. Üçüncü yılında doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi. Daha sonra Hawking kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak istedi. Ancak o yıllarda Oxford Üniversitesi’nde bu konuda bir çalışma yoktu. Bu nedenle Hawking eğitimine Cambridge Üniversitesi’nde devam etti. Doktorasını aldıktan sonra önce araştırma asistanlığı, sonra Gonville and Caius College’de profesör asistanlığı yaptı. 1973 yılında Gökbilim Enstitüsü’nden ayrılan Hawking, uygulamalı matematik ve kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979 yılından sonra matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu.

hawking fizikci bilim adami uzay boslugu

Evrenin temel prensipleri üzerine çalışan Hawking, Roger Penrose ile birlikte Genel Görelilik Kuramı’nın, Big Bang'le başlayıp kara deliklerle sonlandığını gösterdi. Ortaya çıkan bu sonuç, kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu buluş, yirminci yüzyılın ikinci yarısındaki en büyük buluşlardan biriydi. Bu birleşme aynı zamanda kara deliklerin aslında tamamen kara olmadığı, fakat radyasyon yayıp buharlaştıkları ve görünmez oldukları gerçeğini de su yüzüne çıkardı. Evrenin bir sonu ve sınırı olduğu ise elde edilen diğer bir sonuçtu. Bu durum, evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çerçevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

bilim adami deney tüp tüpler film filmler bilimler

Stephan Hawking, tüm bu çalışmaları bir tekerlekli sandalyede başardı. Henüz 21 yaşındayken tedavisi mümkün olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. ALS, motor nöronları öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bir hastalık. Tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum kalan Hawking, 1985 yılında sesini de yitirdi. Koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabilen Hawking, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve ailesinden de büyük destek alıyor. Konuşmak istediği anda, elindeki elektronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabilen Hawking, duygularını ifade etmede kelime sıkıntısı çekmiyor.

stephan hawking bilim adami ilginc beyin bilimler fizik fizikci

Bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isim olan Hawking’in çalışmalarını ve teorilerini ele aldığı kitapları ise 40 dile çevrildi. Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul ediliyor. 12 onur derecesi alan ve 1982’de CBE ile ödüllendirilen Hawking, başka birçok madalya ve ödül de aldı. Hawking, aynı zamanda Royal Society ve National Academy of Sciences (Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) üyesidir. Hawking’in henüz Nobel Ödülü almamış olması ise gerçekten şaşırtıcıdır.


Stephen Hawking Hakkında Bilinmeyen Bazı Gerçekler• Doktorlar, 21 yaşındaki Hawking’e birkaç yıl ömür biçti.

Yüksek lisans öğrencisi olan Hawking yavaş yavaş sendeleme ve genel sakarlık belirtileri göstermeye başladı. 21 yaşına girdikten hemen sonra ne rahatsızlığı olduğunu anlamak için test yaptırmak üzere iki haftalığına hastaneye yatan Hawking’e Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) tanısı kondu. Doktorlar ona sadece birkaç yılının kaldığını söyledi.

• Kara deliklerle ilgili arkadaşıyla girdiği iddiayı kaybetti.

Hawking, kara delikte bilginin kaybolduğunu söylemişti ancak Amerikan kuramsal fizikçisi John Preskill bilginin kara delikte kaybolduğu sonucuna katılmadı. İki arkadaş 1997 yılında bu konu için iddiaya girdi. 2004 yılında, Hawking kara deliklerle ilgili girdiği bu iddiayı arkadaşının kazandığını ve kendisinin yanıldığını itiraf etti. Kara deliklerin birden fazla ‘topolojisi’ olduğundan, tüm topolojilerden yayılan bütün bilgiler ölçüldüğünde bilginin kaybolmamış olacağını söyledi.

• Uzaylıların varlığına inanıyor.

2008’de NASA’nın 50. yıldönümü kutlamasında konuşmacı olarak davet edilen Hawking, evrenin enginliği düşünüldüğünde, bir yerlerde çok büyük bir ihtimalle ilkel uzaylı bir yaşamın ve hatta başka zeki bir yaşamın olabileceğini belirtti. 

• Kısa bir süreliğine tekerlekli sandalyesinden kurtuldu.

Hawking, 2007 yılında 65 yaşındayken hayatının yolculuğunu yapma fırsatı yakaladı ve sıfır yerçekimini yaşayıp tekerlekli sandalyesinin dışında havada durabildi. Yolculara yerçekimsizliği yaşatan bu uçak yolculuğu ile Hawking kırk yıldır ilk kez tekerlekli sandalyesinden kurtuldu.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol