Sebebi Hala Bilinmeyen Gizemli Olay: Tunguska Olayı

Günümüzde sadece tahminlerle bilinen olay, 1908 yılında Sibirya’da bulunan Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında bir bölgede gerçekleşmiştir. Olay, tarihte yaşanılan en büyük patlamalardan birisi olarak bilinmektedir. Görgü şahitleri, patlama anında güneşe yakın kuvvette mavi bir ışığın tüm gökyüzüne saçıldığını söylediler.

Görgü şahitleri, patlama anında güneşe yakın kuvvette mavi bir ışığın tüm gökyüzüne saçıldığını söylediler.

Yaklaşık 15 megatonluk dinamitin aynı anda patlaması kadar yüksek bir şiddete sahip olan ve patlama bölgesinde 70-80 milyon arası ağacı yok edip 3000 kilometrekarelik bir alanda etki göstermiştir. Hatta o yıllarda Avrupa’da bulunan rasathanelerde bile patlamanın etkisi ölçülebilmiştir. Patlamanın etkisi o kadar büyüktü ki, Avrupa ve Asya’nın belli bölgelerinde geceleri gökyüzü parlamıştır. Hatta söylenilenlere göre o sırada evinde oturan Çinliler ışık açmadan kitap okuyabilmişlerdir.

Peki, Tunguska Patlamasının Nedeni Neydi?

Peki, Tunguska Patlamasının Nedeni Neydi?

 

Bölgedeki ilk çalışmalar yaklaşık 20 yıl sonra gerçekleştirilmiştir. Rus bilim adamı Leonid Kulik’in yaptığı çalışmalar neticesinde Dünya’ya büyük bir meteorun çarpmıştır. 20 yıl bölgeye giden Kulik, patlama bölgesinin hala net bir şekilde orada bulunduğunu da dile getirmiştir. Bilimsel bir açıklama yapan Kulik’in yanı sıra pek çok komplo teorisyeni de bu konu hakkında yorumlar yapmıştır. Bunlardan birisi, Dünyayı yok edecek güçte bir göktaşının uzaylılar tarafından gücünün azaltılarak dünyaya çarpmasıdır. Bir diğer teori ise, Nikola Tesla’nın o dönemlerde elektrikle ilgili yaptığı deneylerin sonucu olarak bu patlamanın meydana gelmesidir. Tesla, farkında olmadan parçacık hızlandırıcı üretmiş ve onun patlaması sonucu bu büyüklükte bir patlama ortaya çıkmıştır.

 

Günümüzde bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda Tunguska Irmağının yakınına çarpan cismin, kuyruklu yıldızdan kopan bir parça bu patlamaya neden olmuştur

Günümüzde Patlamanın Gerekçesi şöyle açıklanıyor;

 

Günümüzde bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda Tunguska Irmağının yakınına çarpan cismin, kuyruklu yıldızın kopan bir parçasıyla bu patlamaya neden olmuş olduğu iddia ediliyor. 60.000 km hızla atmosfere giren kuyruklu yıldız parçasının havayı 28.000 derece ısıttığı söylenmektedir.

Tunguska Patlamasının ardındaki sır;

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol