Şamanizm Nedir ve Nereden Gelir?

Şamanizm eski çağlarda ortaya çıkmış, ruhlar ile insanlar arasında ilişki kurduğu ve bunları insanlara aktararak onları iyileştirdiği düşünülen klanların yaşam ve inanış biçimidir. Çoğu yerde Şamanizm’in bir din olduğu düşünülse de; 'Şamanizm bir din değil, yaşayış biçimidir'. diyebiliriz. Orta Asya topluluklarının dini yaşayışlarını içeren ve dünya dışı alemlerden olduğuna inanılan varlıklara hükmeden bir külttür. 

samanizm samanlar din inanis kult ruh ruhlar eskisiyle eskiden eskisi eski kam kamlar

Şamanizm’in Doğuşu:


Yapılan son araştırmalara göre; Şamanizm’in ortaya çıkış tarihi, Üst Paleolitik döneme kadar dayanmaktadır. Üst Paleolitik dönem, 10.000 yıl öncesinden 50.000 yıl öncesine kadar giden uzun bir dönemdir. Bu dönemde yapılmaya başlanan mağara ressamlığı Şamanizm hakkında detaylı bilgiler de vermektedir. Transa geçtiği düşünülen Şamanların, mağara duvarlarına resimler çizdiği düşünülmektedir. 

samanizm samanlar inanis ruh ruhlar tedavi kult yasayis bicimi bicim transa gecen gecmek

Şamanizm çok geniş bir alana yayılmıştır. Hatta neredeyse, dünyanın her ucunda Şamanizm belirtilerini görebilirsiniz. Fakat temelde eski Türk ve Moğol kültürü açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun dışında Hindistan, Çin, Japonya, Endonezya, Polinezya, Avustralya, Alaska, Grönland, Kuzey Amerika, İzlanda ve Afrika’nın birçok küçük bölgesinde Şamanizm’in eski kalıntıları mevcuttur. 

saman adamlar samanizm inanis dini ruhani ruh ruhlar eskiden eskisi eski eskisiyle transa gecen gecmek kabile

Şamanizm’de Düşünce Nedir?


Şamanizm, üçe ayrılmış evren inanışına sahiptir. Gökyüzü, yeryüzü ve yer altı... Gökyüzünde yaşayan 'Bay Ülgen', en büyük tanrı olarak kabul edilmekte ve tüm evreni onun yarattığına inanılmaktadır. İyi Tanrının yanı sıra 'Kötü Tanrı' da vardır ve onun ismi ise 'Erlik’'tir. Şaman olan insanın kutsal amaçları bulunmaktadır. Bu amaçlar arasında, salgın hastalıkları tedavi etmek, normal insanların dualarını öteki alemdeki ruhlara taşımak, Bay Ülgen adına yapılan törenleri yönetmek, klanın düzenini sağlamak, gerektiği zaman yağmur yağdırmak ve arada kalan ölü ruhları öteki aleme taşımaktır. Bu bağlamda birçok kesimde Şamanizm, büyü kullanılan ve büyücülerin olduğu bir kült olarak bilinmektedir. 

samanlar saman samanizm kadin erkek kadinlar erkekler yasayis inanis bicimi bicim hayat ruh ruhlar kabile kabileler insnalar insan transa gecmekGünümüzde Şamanizm, eskisi gibi olmasa da belli bölgelerde hala inanış olarak sürdürülmektedir. Onun dışında bazı kesimler, Şamanizm kültürünü yaşatmaya çalışmaktadır. Ayrıca eski Türk inanışı olan Şamanizm’den günümüze kadar gelen dilek ağaçları, nazar boncuğu gibi kültürler ; Anadolu’da sıkça rastladığımız kültürel ögelerden bazılarıdır. 

samanizm inanis yasam bicimi bicim adam erkek kadin erkekler kadinlar ruhani ruh ruhlar kult transa gecmek geyik boynuz

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol