Sakızın Baharatlı Bir Geçmişi Olduğunu Biliyor muydunuz?

Çocukluğumuzun eğlenceli abur cuburları arasında yer alan, şekerli tadı bittiğinde üzen, çıkartması beklendiği şekilde gelmediğindehayal kırıklığı yaratan ve evdeki tüm bozukluklarla sürekli satın alınan sakız, aslında hiç düşündüğünüz bir abur cubur değil.

sakız baharat

Neolitik çağlardan beri tüketilen sakıza dair bulunan en eski kalıntıların 6000 yıllık olduğu bilinmektedir. 6000 yıl öncesinde kullanılan sakızların antiseptik özelliğinin olduğu ve tıbbi amaçla kullanıldığı tahmin edilmektedir. Aztekler ve Mayaların tüketimde, ön saflarda yer aldığı sakızın, yapımında çok farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu iki uygarlık, sakız yapımında doğal sakız ağacı kullanıyordu. Doğal sakız ağacının yapıştırıcı olarak kullanıldığı da o döneme ait bilgiler arasında yer almaktadır. Her şeyin başı sağlık ve seratonin düşüncesinde olan Aztekler ve Mayaların ciddi kakao tüketimi ile birlikte sakız tüketmeleri de tarihin ilk abur cubur uygarlıkları arasında olmalarında önemli rol oynamaktadır. Sakızın tıbbi amaçlarla kullanılmasından sonra, dikkat çeken bir diğer nokta ise, farklı tatlarla dönem dönem tercih edilmiş olmasıdır.Kızılderililer tarafından baharatlanan sakızın bizim bildiğimiz haline gelmesi için uzun zaman geçmesi gerekmiştir.

sakız maymun şeker tatlı

Hayatımıza çocukların eğlencesi olarak giren, günümüzde sigara bırakmak, diş sağlığını korumak hatta zaman zaman flört edilen kişiyi tavlamak için kullanılan sakızın halini Aztekler görse ne hissederdi? Bu sorunun cevabını ne yazık ki alamayacağız.

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol