Penisilinin Kaşifi Alexander Fleming

Alexander Fleming, 1881 Yılında İskoçya’nın Lochfield Şehrinde Doğan İngiliz Bakteriyolog

Fleming, güzel bir tıp eğitimi aldıktan sonra Kilmarnock Akademisinde iki yıl çalışmış sonrasında I. Dünya Savaşı çıkana kadar Londra’da bulunan St. Mary’s Hastanesinde çalışmasını sürdürmüştür. I. Dünya Savaşı sırasında cephelerde görev alan Alexander Fleming askerlerin çeşitli enfeksiyonlar sonucunda yaşamlarını nasıl kaybettiğini izlemek zorunda kalmıştır. Hayatında önemli bir yer tutan bu görüntüler onu savaş bittikten sonra antiseptikler üzerinde çalışmaya yoğunlaştırmıştır. 

Alexander Fleming, 1881 yılında İskoçya’nın Lochfield şehrinde doğan İngiliz bakteriyologdur.

Rastlantısal olarak bulduğu lizozim, bakteri dolu bir kaba yanlışlıkla hapşırması üzerine bulunmuştur. Aradan bir süre geçtikten sonra kaptaki bakteriler mukusla karşılaşınca ölmeye başlamıştır. 1927 yılında Penicillium küfü üzerinde çalışmalara başlayan Fleming, çıbanlara neden olan bakterilerin ölümünü bu küf ile sağlamıştır. Bunlar bakterileri bir küf lekesi gibi çevreleyip onları öldüren bir tür küftür. 

1927 yılında Penicillium küfü üzerinde çalışmalara başlayan Fleming, çıbanlara neden olan bakterilerin ölümünü bu küf ile sağlamıştır. Bunlar bakterileri bir küf lekesi gibi çevreleyip onları öldüren bir tür küftür.

1939 yılına kadar Penicillium çalışmalarını bitirmesine rağmen üretilememiştir. Maddi durumu yeterli olmayan Alexander Fleming, maddi konuda yardım alarak Amerika’da Penisilin üretimine başlanmıştır. Sir Howart Florey ve Ernest Boris Chain isimli iki bilim adamı Alexander Fleming’e yardım eden kişilerdir. Alexander Fleming’in penisilini bulması da rastanlatısal bir şekilde olmuştur. Çok dağınık bir adam olan Fleming, deney malzemelerini toplamaya başlar ve toplarken de her birini inceler. Bu sırada penicillium cinsi küf mantarının bir bakteri kabında oluştuğunu fark eder ve bu mantar çeşidinin bakterileri öldürdüğünü görür. Bunun üzerin penisilin çalışmaları başlamış olur. 

Alexander Fleming, maddi konuda yardım alarak Amerika’da Penisilin üretimine başlanmıştır. Sir Howart Florey ve Ernest Boris Chain isimli iki bilim adamı Alexander Fleming’e yardım eden kişilerdir.

Alexander Fleming, 1944 yılında yaptığı buluşlar nedeniyle şövalyelik unvanı alır. 1945 yılında ise Nobel ödülünü almaya layık görülür. 

Alexander Fleming, 1944 yılında yaptığı buluşlar nedeniyle şövalyelik unvanı alır. 1945 yılında ise Nobel ödülünü almaya layık görülür.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol