Nereden çıktı yahu bu Türk kahvesi?

Bulunduğumuz topraklara münhasır hazırlanışı ve sunumuyla kültürümüzde önemli bir yer teşkil eden Türk kahvesi, hemen hepimizin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Toplumumuzda eşsiz bir yeri bulunan kahveyi gelin birlikte daha yakından tanıyalım.

eskisiyleyenisiyle turk kahvesi

Türk kahvesi kültürü ve geleneği, kahvenin İstanbul’da kahvehanelerde servis edilmeye başlandığı 16. yüzyıla kadar uzanıyor.

eskisiyleyenisiyle turk kahvesi

Türk kahvesinin özel hazırlama teknikleri bulunmakta ve yıllar öncesine dayanan bu teknikler günümüzde hala kullanılmaktadır. Kahve hazırlamada kullanılan geleneksel yöntemler; sanatsal ve maddi değeri olan, cezve, fincan, havanlar gibi özel araçlar ve gümüş takımlar kahve sektörünün gelişimini sağlıyor. Türk kahvesini kendine özgü olan tadı, telvesi ve köpüğüyle diğer kahvelerden ayırmak oldukça kolay.

eskisiyleyenisiyle lahve kopugu turk kahvesi tarihi

Türk kahvesi; sadece bir içecek değil, aynı zamanda sosyalleşmek için kültürel boşlukları kapatan, toplumsal değerleri ve inançları bir araya getiren toplumsal bir çalışmanın sonucudur. Türk kahvesinin sosyalleştirme rolünün, İstanbul’da, ilk kahvehanelerin açılmasına kadar dayandığını söylemek yanlış olmaz. Kahvehaneler o zamanlardan beri insanların kahve içtiği, sohbetler ettiği, birbirleriyle duygu ve düşünce paylaştığı, kitaplar okuduğu yani kısaca sosyalleştiği yerlerden biri. Bu gelenek başlı başına misafirperverlik, arkadaşlık, nezaket ve eğlence sembolü diyebiliriz.

Tüm bunlar ünlü Türk atasözü olan “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı vardır.” sözünün de oluşmasını neden olmuş olabilir. Ayrıca bu söz kahvenin, kültürümüzde ne denli önem arz ettiğini ve kültürümüzün ne denli içine işlemiş olduğunu gösteriyor.

Kahve bahane, sohbet şahane!

Yaşam biçimimizdeki derin etkisiyle Türk kahvesi, misafirperverlik ve arkadaşlığın bir işareti olarak kültürümüzün merkezinde yer alıyor. Özel misafirlere önemlerini hissettirmek için, günlük hayatta kullanılanlardan daha özenli ve özel fincanlarla kahve servisi yapılıyor. Gelenek, her kesimden insana etki ederken “Gönül ne kahve ister ne kahvehane; gönül sohbet diler, kahve bahane.”  Türk atasözünde de ifade edildiği gibi sosyal ilişkiler için bir bahane olarak görülüyor.

eskisiyleyenisiyle kahve turk kahvesinin tarihi

Fala inanma, falsız da kalma!


eskisiyleyenisiyle turk kahvesinin tarihi kahve fali

Yaygın bir gelenek olarak kahveyi içtikten sonra fincan ters çevrilerek bir dilek tutulur ve fincan, tabağının üzerine ters bir şekilde koyularak soğumaya bırakılır. Bir eğlence aracı olarak kahve fincanının içindeki şekiller uydurma yöntemiyle yorumlanır. 3 vakte kadar bir yerden gelen toplu para da uzun boylu beyaz atlı prens de bir türlü gelmek bilmez. Yine de bekleyeceksiniz, biliyorum. Umut etmek güzeldir. :)

eskisiyleyenisiyle turk kahvesinin tarihi kahve fali

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol