Napolyon Bonapart Hakkında Çok Az Bilinenler

Napolyon Bonapart, tarih sayfalarında adını en çok duyduğumuz liderlerden birisidir. Devrimci diktatör lakabıyla anılmakta olan Napolyon Bonapart hakkında insanların birçoğunun belli başlı bilgileri bulunmaktadır. Fakat bunların yanında onun hakkında çok az kişinin bildiği gerçekler de bulunmaktadır.

 

Korsika adasında doğan Napolyon Bonapart, 10 yaşında iken askeri okulda eğitim almaya başlamıştır. Ailesi Korsika’dan Fransa’ya askeri eğitim amacıyla onu daha küçücük bir çocukken göndermiştir. Hatta askeri eğitimini tamamlayıp Fransız subayı olduğunda yaşı sadece ve sadece 16’dır.

Korsikalı olan Napolyon Bonapart, hiçbir zaman geldiği yeri unutmamış, her zaman Korsika’nın arkasında durmuştur.

Korsikalı olan Napolyon Bonapart, hiçbir zaman geldiği yeri unutmamış, her zaman Korsika’nın arkasında durmuştur. Fransız askeri olmasına rağmen hatta Fransa İmparatoru olmasına rağmen Korsika onun için her zaman değerli olmuştur.

Fransız ihtilali başlamadan önce Osmanlı’nın batılılaşma ve askeri gelişmeler yaptığı sırada Osmanlı ordusuna katılmak için başvuru yapmıştır.

Fransız ihtilali başlamadan önce Osmanlı’nın batılılaşma ve askeri gelişmeler yaptığı sırada Osmanlı ordusuna katılmak için başvuru yapmıştır. Başvurusu reddedilince Fransa’da kalmıştır ve bu süre içerisinde de Fransız İhtilali baş göstermiştir.

10 yaşından beri askeriye içerisinde bulunmasına rağmen Napolyon Bonapart, bilime her zaman ilgi duymuştur

Napolyon ve III.Selim

10 yaşından beri askeriye içerisinde bulunmasına rağmen Napolyon Bonapart, bilime her zaman ilgi duymuştur. Mısır’ı işgal ettiği dönemde Mısır’a birçok bilim adamı, mühendis ve antropolog göndermiştir. Hatta tarihin anahtarlarından birisi olan Rosetta Taşının bulunması bu süreçte olmuştur. Mısır’ı işgal etmesi ise oldukça ilginçtir. Onun Osmanlı Padişahı III. Selim tarafından görevlendirilmiş biri olduğunu söylemiş hatta bir süre III. Selim adına para bastırmıştır.

1814 yılına gelindiğinde adına sürgün kararı çıkan Napolyon Bonapart, sürgün edilmek yerine ölmeyi yeğlemiştir.

İntihara Teşebbüs

1814 yılına gelindiğinde adına sürgün kararı çıkan Napolyon Bonapart, sürgün edilmek yerine ölmeyi yeğlemiştir. Uzun süredir yanında taşıdığı zehirli hapı içerek intihar etmiştir fakat etkisini yitiren hap onu öldürememiştir.

Uzun süredir yanında taşıdığı zehirli hapı içerek intihar etmiştir fakat etkisini yitiren hap onu öldürememiştir.

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol