Moda Nedir? Sadece İstanbul’da Bir semt Adı mı?

Sabah erkenden uyandım, takım elbisemi giyip, sokağa çıktım ve 100 kadını çevirip ‘ Moda nedir’ diye sordum sanıyorsanız yanıyorsunuz. ‘İnsanın kendine yakışanı giymesine moda denir’ diyenleriniz bir adım öne çıksın. “Bizimla değilsiniz” Geriye kalanlar ise bizi takip edin, yolumuza devam edelim.

Günlük hayatta her şey öylesine değişiyor ki. Dün, onsuz yapamam dediğimiz bir şeyi bugün hatırlamadığımız bile oluyor.

1900’ün başları, pratikliğin en son planda olduğu, şaşalı ve zengin görünen elbiselerin hüküm sürdüğü, korse ve şapka ile bütünleştirilen bir modaya sahipmiş. Yaşadığımız şu günlerde, bir erkek olarak, kadınların hazırlanması için geçen süreyi düşündüğümde, 1900’lerde yaşamadığım için dua edeceğim.

eskisiyle yenisiyle moda eskisiyleyenisiyle moda nedir istanbulda semt adıdır moda
1950’lerde, kare desenler çıkmış meydana, renkli renkli ceketler ile tamamen bir modadevriminin yaşandığı yıllarmış. O dönemde kadınların hala korselerden tam kurtulamamasının sebebi de savaş nedeniyle erkek nüfusunda ciddi bir düşüş olması ve kadınların “kendini beğendirme” çabasının toplumsal bir boyut kazanması olduğu söylüyor otoriteler.

Cesur bir insan çıkar böyle zamanlarda, nitekim de çıkmış. Bir kadın pantolon giymiş ve bu herkesi çok şaşırtmış Hollywood’un en maskülen güzellerinden biri olan Katherine Hepburn.

Katherine Hepburn’un giydiği erkek pantolonundan pek de farklı olmayan pantolonlar 1950’lerin ortasına balyoz gibi düşmüş. Belki de, böylesine radikal bir duruş olmasaymış; kadınların pantolonu keşfetme serüveni daha da uzayabilirmiş.

eskisiyleyenisiyle moda nedir eskisiyle yenisiyle moda akımları katherine hepburn

80’li yılların modası, ülkemizde siyasi gelişmelerin çok etkilediğini   düşünmek çok da boş olmaz.Gençler aşırı giyinsinler, son ses müzik dinlesinler, bir moda akımlarından diğerine kapılsınlar ama yeter ki onlara çizilen sınırların dışına çıkmasınlar. İsyan duygusunu toplumsal eylemlerle değil, giyim ve yaşam tarzlarına yansıtsınlar. Nitekim, o da olmuş.
Madonna’nın doğduğu yıllardan bahsediyoruz. Punk akımının kasıp kavurduğu. Yüksek belli, kıvrık dar paçalı kot pantolonlar, zımbalı kot montlar, permalı saçlar ve koyu rujlar 80’ler modasının en baskın görüntüsüymüş. Kurban olayım Madonna ne bu hal?

eskisiyle yenisiyle moda eskisiyleyenisiyle moda akımları madonna

90’lar. Teknolojinin ve televizyon kültürünün iyiden iyiye evlerimize girdiği, müzik kanallarının çok izlendiği, şarkı istekleri yapıp aşkı ilan edilen yıllar :) Amerikan kültürünün, dört bir tarafımızı sarması da çok uzun sürmemiş. Oduncu gömlek, bahçıvan kot, göbeği açık ve fosforlu kıyafetler.

eskisiyle yenisiyle moda eskisiyleyenisiyle moda akımları moda istanbulda bir semt adıdır kıyafetlerin eski hali yeni hali

Bugün güzel gelen, yarın çirkin geliyor. Bugünün doğrusu, belki de yarının yanlışı. İyiden iyiye, ülkede değişmeyen tek şeyin Hakan Peker olduğunu düşünmeye başladım.

eskisiyleyenisiyle moda eskisiyle yenisiyle giysiler

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol