Metro-Goldwyn-Mayer Filmlerindeki Aslan Leo'nun Hikayesi

Metro Goldwyn Mayer (MGM)’ın logosunun yaratılış süreci ve maskot Aslan Leo’nun hikayesini sizler için derledim:


aslan leonun hikayesi filmlerin basindaki aslanin hikayesi

İzlediğiniz bir filmin Metro Goldwyn Mayer (MGM) yapımı olduğunu anlamak, çok ama çok kolaydır; filmin başında ulu kükremesiyle seyirciye merhaba diyen aslan ile hem filmin MGM’e ait olduğunu anlar, hem de izlemek üzere olduğumuz film için oturduğumuz yerden bir doğrulur, kendimizi filme hazır konuma getiririz. Peki, sayısız defa gördüğümüz MGM logosu hakkında neler biliyoruz?

Firmanın logosu tam 7 kez değiştirilmiş, fakat değişen tek şey; çekimi yapılan aslanlar olmuştur. Şirket,1957 yılından itibaren "Leo" isimli aslanın kükreme sesini ve görüntüsünü logo olarak kullanmıştır. Logo'da yer alan çemberin üzerindeki "Ars Gratia Artis" ifadesi "Sanat için sanat." anlamını taşımaktadır.

aslan leo mgm filmlerinde kullanilan aslanin hikayesi

MGM filmlerinin sembolü kükreyen aslanın görüntüsünün aslında sessiz kaydedilmesi planlanıyordu, ancak çekimler sırasında Boris Regina ve Karl Maninovsky adında iki oyuncunun sete girmesi ile durum değişti. Aslan kükremeye başladı ve hırsızları canlandıran oyunculara saldırdı. Oyunculardan biri hastane yolunda hayatını kaybederken, diğerine aslandan kaçtığı sırada olay yerine gelen polis arabası çarptı. Aslan ertesi gün eğitmeni ve onun iki asistanını da öldürdü. Çekimler sırasında ünlü yönetmen Alfred Hitchcock da bulunuyordu.”

aslan leonun mgm filmdeki aslanin hikayesi alfred hitcock

Gerçekliği tam olarak kanıtlanmamakla birlikte, çekim sırasında Aslan Leo'nun dört ayağı bağlanıp, elektrik verilerek kükremesi sağlandığı iddiası dile getirilmektedir.

mgm aslan leo hikayesi

1927 yılına gelindiğinde, pilot dışında sadece Aslan Leo'nun içinde bulunduğu MGM şirketine ait bir uçak, Arizona Çölü üzerindeyken düşmüştür. Pilot hayatını kaybetmiş, Aslan Leo ise yara bile almamış bir halde kafesinde bulunmuştur.


filmlerdeki aslanin hikayesi

Aslan Leo, bu kazadan 4 yıl sonra, emekli edilerek bir hayvanat bahçesine yerleştirilmiştir. Emekliliğinden sonra, Leo sıkça kalp sorunları ile karşılaşmıştır.1935 yılında henüz 20 yaşındayken kalp rahatsızlığının nüksetmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Onun ardından, çokça yerine geçmek isteyen karakterler oldu. Jerry bile kendini onun yerine koydu, fakat o hep yerini korudu ve koruyacak. :)

jerry aslan leonun hikayesi

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol