Kuduz Aşısının Mucidi Louis Pasteur

Louis Pasteur’un Gençlik Dönemi:

 

73 yıllık hayatı boyunca birçok başarıya imza atmış Louis Pasteur, 1822 yılında Fransa’nın Dole şehrinde hayata gözlerini açtı. Ortalama bir öğrenci olan Pasteur, genç yaşlarda resme odaklandı. Daha 14-15 yaşında iken ailesinin ve tanıdıklarının portrelerini çizmeye başladı. Pasteur büyüdükçe kimyayla ilgilenmeye başladı. Ve bu süreçte kimya eğitimi aldı. Lisans ve doktora programlarından başarıyla mezun oldu.

kuduz asisinin mucidi pasteur

Öğretim Dönemi:

Mezun olduktan sonra bir lisede fizik öğretmenliği yaptı. Ardından buradan bir üniversiteye geçerek kimya profesörü oldu. Üniversitede görevliyken tanıştığı Marie Laurent ile evlendi ve 4 çocuğu oldu. 4 çocuğundan 3’ü, o dönemde baş gösteren tifo hastalığı ile hayatını kaybetti. Pasteur, bu nedenle tıp alanına ilgi göstermeye  başladı. Tıpla ilgilenmeye başladığında tek amacının insanları hastalıklardan kurtarmak olduğunu hissetti. Bu arada bir de kalp krizi geçiren Pasteur, doktorunun dinlenme tavsiyesini dinlemedi. Hayatından olacağını bile bile hastalıklar üzerine çalışmalarına devam etti.

louis pasteur kuduz asisinin mucidi

Louis Pasteur’un Önemli Buluşları:

Strasburg Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren Pasteur, tartarik asidin iki farklı türünün olduğunu keşfetti ve bu sayede ünlenmeye başladı. Bu süreçte Lille Üniversitesi'nde dekanlık yapmaya başladı. O dönemde mikropların doğada var olduklarını, yoktan gelmediklerini bularak ününe ün katmaya devam etti. Ayrıca ipek böceklerine bulaşan hastalık yapıcı bakterileri önleyerek, ipek ticaretine resmen can suyu vermiştir.

pasteur kuduz asisinin mucidi

Pasteur’un Dünyayı Değiştiren Buluşu:

Belirli hastalıklar üzerinde çalışmalar yapan Louis Pasteur, kuduz hastalığı için bir aşı geliştirdi. Yaptığı aşıyı ilk olarak, tavşanlar üzerinde denedi ve olumlu sonuçlar almayı başardı. Köpekler üzerinde de olumlu sonuçlar alan Pasteur, 1885 yılında kuduz hastalığına yakalanan bir çocuk üzerinde kuduz aşısını denedi ve bir süre sonra aşının başarısı kanıtlanmış oldu. O dönemden günümüze kadar Louis Pasteur’un çalışmaları, kimya ve tıp alanında büyük gelişmelere olanak sağlamıştır.

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol