Kanuni'nin Aşkından Muhibbi Olduğu Hürrem

eskisiyleyenisiyle kanuni ve hürrem

Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’a yazdığı şiirden kısa bir kesit

Celis-i halvetim, varım, habibim mah-ı tabanım
Enisim, mahremim, varım, güzeller şahı sultanım

(Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.)


O ki koca Osmanlı İmparatorluğunun 10. Padişahı ve 89. Halifesi olan Haşmetli ve kudretli padişahı I. Süleyman. Kanunları hiçbir fark gözetmeksizin herkese adil bir şekilde tatbik ettiği içinse Kanuni lakabıyla anılan, Avrupalıların Büyük Türk, Muhteşem Süleyman diye andıkları, saltanatının 10 yıl 1 ayını seferlerde geçiren Kanuni Sultan Süleyman…

Seferden sefere, kuşatmadan kuşatmaya koşturan Kanuni Sultan Süleyman, çekemeyenlerin Osmanlı Cadısı diye andıkları güzeller güzeli Aleksandra’yı görünce yüreğine aşk ateşi düşüverdi. Halvete çağırdığı bu Rus kızına “Yüzümüzü güldüren” manasında Hürrem adını koyduktan sonra hayatında hem olumlu, hem de olumsuz anlamda değişiklikler oldu.

eskisiyleyenisiyle kanuni sultan süleyman ve hürrem

Bir rivayete göre,

Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan’ın entrikaları ile has odabaşısı, sadrazamı, can yoldaşı Pargalı İbrahim Paşayı öldürttü. Buna ilaveten can düşmanı Mahidevran Sultanın oğlu halk tarafından çok sevilen, güvenilen Şehzade Mustafa’yı sağır ve dilsiz cellatlara boğdurttu. Her ne kadar istemese de gözünün nuru, ayın ve güneşin sultanı, güzeller güzeli kızı Mihrimah Sultanı sırf Hürrem Sultan istedi diye Cüzzamlı Rüstem Paşa’ya verdi. Hürrem Sultan’ın bir sözüyle Mahidevran Sultanı eski saraya göndertti.

Fakat bir rivayete göre de,

Adının anlamının tam manasıyla hakkını verdiği söylenen Hürrem Sultan Kanuni’nin yüzünü birbirinden yakışıklı ve maharetli şehzadeler ve güzeller güzeli bir sultan dünyaya getirerek güldürdü.

Kanuni ve Hürrem’in evlatları; Şehzade Mehmet, bir tanecik kızı Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, Şehzade Beyazid ve Şehzade Cihangir’dir.

Ayrıca; Hürrem Sultan’ın bir ömre sığmayacak kadar çok da hayratı vardır. Bulgaristan'dan Mekke'ye kadar pek çok şehri, ihtiyacı olan yapılarla süslemiş. Ölmeden bir yıl önce, Peygamber Efendimiz ‘in (SAV) hadis-i şerifine nail olabilmek için Kudüs'e 'Haseki Sultan İmareti' yaptırmıştır.

eskisiyleyenisiyle hürrem sultan

Peki, Kanuni’ye nikâh kıydıracak kadar başını döndüren Hürrem Sultan kimdir?

Hürrem Sultan 1506 yılında doğup 1558 yılında 52 yaşındayken vefat etti.

Kanuni Sultan Süleyman Han'ın eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir.

Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rutenya’da doğdu. 14 yaşındayken Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rutenya’dan kaçırılmış, Kırım Hanı'nın himayesine girmiş ve daha sonra Osmanlı sarayına sunulmuştur.

19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre, Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem Balsaq Sultan olarak bilinirdi.

Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekâsı ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

Ayrıca; 1531 yılında Kanuni Sultan Süleyman 5 çocuğunun annesi olan eşi Haseki Hürrem Sultan’a nikâh kıymıştır. Yani Hürrem Sultan cariyelikten gelip bir Osmanlı Padişahıyla nikâhlanan ilk hanım sultan olmuştur.

Günümüze gelecek olursak; Kanuni ile Hürrem’in aşkı dizilere de konu olmuştur. Ünlü bir televizyon kanalında 139 bölüm yayınlanan Muhteşem Yüzyıl (Aşk-ı Derun) seyircileri ekranlara kilitlemiştir.

eskisiyleyenisiyle kanuni sultan süleyman muhteşem yüzyıl

Hürrem’in “Sülüman” deyince izleyenlerin yüzlerinde tatlı bir tebessüme yol açan tarihi dizi aylarca izlenme rekorları kırmıştır.

eskisiyleyenisiyle muhteşem yüzyıl hürrem kanuni sultan süleyman

Dizinin konusuna gelince;

Muhteşem Yüzyıl, Tims Productions tarafından yapılmıştır. Dizi başta Show TV’de, sonradan ise Star TV'de yayınlanmıştır. Muhteşem Yüzyıl, Türk yapımı olup bol miktarda tarih ve kurgu içermektedir. Dizi, temel olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun 10. padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ve nikâhlı eşi Hürrem Sultan'ın hayatı, Hürrem Sultan'ın evlatları için giriştiği taht mücadelesi ve saray hayatı üzerine kurgulanmıştır. Senaristi Meral Okay’dır.

eskisiyleyenisiyle muhtesem yuzyil kanuni sultan suleyman

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol