Kanlı Kontes Elizabeth Bathory

Tarihin en kötü kadınları listesinde muhtemelen ilk sırada yer alan Elizabeth Bathory ya da nam-ı diğer ‘Kanlı Kontes’in akıl almaz işkence yöntemleri ve onlarca genç kızı katletme hikâyesidir bu yazı.

1560 yılında Macaristan’ın Osmanlı ile savaş halinde olduğu dönemde doğan Elizabeth Bathory, Macaristan’ın en soylu ailelerinden olan Bathory ailesinin kızıdır. 3 farklı yabancı dil bilen ve oldukça entelektüel bir Protestan olarak yetiştirilmiştir. Fakat ne kadar iyi bir eğitim ve terbiye görse de çocukluğundan beri ani öfke nöbetleri geçirmeye başlamış ve bu durum onun ileriki hayatında Kanlı Kontes olarak anılmasına neden olmuştur. Sadece kendisi değil Bathory ailesindeki birçok kişinin farklı rahatsızlıkları bulunmaktaydı. Sapıktan tutun iblise tapana kadar birçok kötü örnek bulunmaktaydı.bathory kanli kontes

Elizabeth Bathory 20’li yaşlarına geldiğinde yaşadığı kaledeki kölelerine çeşitli işkenceler yapmaya başlamıştı bile. Kocası savaşlara gittiğinde evde yalnızlıktan canı sıkılır, sürekli aynanın karşısında saçlarını tarar ve kendi güzelliğini izlerdi. Fakat onu mutlu etmek için bu bile yeterli değildi. Bir gün saçını tarayan hizmetçisi Elizabeth’in canını yaktı ve Elizabeth hışımla büyük bir tokat attı. Tokatın şiddeti ile burnu kanamaya başlayan hizmetçinin kanı Elizabeth’in parmaklarına düştü ve o an Elizabeth Bathory, hizmetçisinin kanıyla güzelleştiğini ve onun gençliğini aldığını düşünmeye başladı. Ani öfke nöbeti tutan Elizabeth Bathory, uşağına bu hizmetçisini öldürmesini emretti. Bilekleri kesilen genç hizmetçinin akan kanı ile banyo yaptı. İşte Kanlı Kontes’in hikayesi de bu şekilde başlamış oldu.

elizabeth bathory kanli kontes

Bundan sonraki 10 yıl içinde 600’den fazla genç kıza türlü işkenceler yapmaya başladı. Elizabeth, bu işkencelerin birçoğunda kanlarını süzmek ve o kanla banyo yapmak düşüncesine sahipti. Bu yüzden yaşadığı Csetjhe Kalesi tam bir işkence merkezi haline geldi. Kimi zaman genç kızları yakan, kimi zaman onların tüm vücutlarını bal ile bulayıp böceklere yediren Elizabeth’in en sevdiği işkence yöntemi, tavana asılı çivili kafeslerde kızları öldürüp altındaki delikten çıkan kanla banyo yapmasıydı. Tamamen sadist bir hayata bürünen Elizabeth Bathory kendisine Kanlı Kontes olarak hitap edilmesinden hoşlanıyordu. Bu kanlarla gençleştiği ve güzelleştiği düşüncesi ise bir nevi doğruydu. Çünkü o dönemde savaş nedeni ve diğer hastalıklarla insanların özellikle kadınların demir eksikliği çok fazlaydı. Elizabeth Bathory de çoğu zaman kanla banyo yapmasına rağmen bazı zamanlarda iç güzelliği için kan da içerdi. Kan içerisinde bulunan demir nedeniyle vücudun solgun rengi değişmişti.

genc kizlarin kaniyla banyo yapan elizabeth bathory

Kanlı Kontes’in ölümü

Macaristan İmparatorluğu bu durumu öğrendiğinde bir gece habersizce Kanlı Kontes’in kalesine baskın yaptı. Baskını düzenleyen askerler gördükleri karşısında bir süre şaşkınlığa büründüler. Alt katta belki 50 belki 100 genç kız cesedi bulunmaktaydı. Elizabeth Bathory’e yardım eden hizmetçilerin ve uşakların her biri yakılarak öldürüldü. Fakat soylu bir aileden olması nedeniyle Elizabeth Bathory halk arasında bu suçlar ile hüküm giymedi. Onun yerine kalenin içerisinde tuğlalar ile örülen bir odada yaklaşık 4 yıl boyunca hapis hayatı yaşadı. Hiç ışık olmayan bir ortamda 4 yıl yaşayan Kanlı Kontes, hizmetçinin ona yemek götürmesi sırasında ölü olarak bulundu. Onu görenler bu kişinin Elizabeth Bathory değil bir iblis olduğunu düşünseler de aslında frengi hastalığı nedeniyle ölmüştü. Bu yüzden de yüzü ve vücudu eskisi gibi Elizabeth Bathory’e benzemiyordu.elizabeth bathory

Yorumlar

 • eskiyeni
  eskiyeni

  ne insanlar var ya .....

  25.3.2017 22:29:42
 • SaLçaLıDondurma
  SaLçaLıDondurma

  bunun filmi de vardı hatırladığım kadarıyla...dünyada deli çok:)

  25.3.2017 22:39:58
 • Brunhild
  Brunhild

  Böyle insanların dünyada yaşamış olduğunu bilmek bile korkunç :/

  25.3.2017 22:41:19
 • MehmetTurkali
  MehmetTurkali

  Bunun adı psikozdur. Psikoz olan insanlar akli dengelerini yitirmiş insanlardır. Çok da şeetmemek lazım :)

  25.3.2017 22:42:59
 • PenelopeCruz
  PenelopeCruz

  yahu vahşetin adını psikoz koymuşlar hadi canım ordan

  25.3.2017 22:47:12
 • MehmetTurkali
  MehmetTurkali

  Psikoz olanlar ceza bile almıyorlar bu tıp literatürüne girmiş bi hastalıktır.

  25.3.2017 22:50:27

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol