Kadınların Hayran Olduğu Seri Katil: Ted Bundy

Theodore Robert Bundy; ABD’li seri katil, tecavüzcü, sadist, nekrofil ve daha niceleri...

“Seri katil” kavramının onunla ortaya çıktığı bile söyleniyor. Yaklaşık 5 yıl boyunca işlediği seri cinayetlerle 30’dan fazla kadını kurban etmiştir. İnfazının ardından kutlamalar yapanlar da vardı, tutukluyken evlilik teklifi edenler de. ABD gündeminde büyük yankılar uyandıran, sansasyonel olayların tam ortasında yer alan bu adam kimdir?

Ted Bundy 1946 yılında Louise Cowell’ın gayrimeşru oğlu olarak dünyaya geldi. Büyükannesi, büyükbabası ve annesiyle yaşıyordu. Ancak Ted’e annesi ablası olarak tanıtıldı. Büyükannesi ve büyükbabasını da ebeveynleri olarak biliyordu. Bunun nedeninin ailenin sosyal baskıdan kurtulmak istemesi olduğu söyleniyor.

eskisiyleyenisiyle ted bundy

Ted hayatının 9 yılını bu dört kişilik aile içinde geçirdi. Büyükbabası zaman zaman annesine şiddet uygulayan sert bir adamdı. Büyükannesi ise panik ataklar geçiriyor ve bu konuda tedavi görüyordu.

Annesi ve Ted daha sonra Washington’a gittiler. Annesi bu şehirde John Bundy ile evlendi. Cowell soyadları Bundy olarak değişti. Bu olayları seyreden 10 yıl boyunca Ted’in altı kardeşi olduysa da hiçbir zaman kendisini üvey babasına ya da kardeşlerine yakın hissetmedi. Ortaokul ve lise yıllarında utangaç ve içine kapanık biri olarak tanındı. Henüz 15 yaşındayken hırsızlık, röntgencilik gibi küçük çaplı suçlar işlemeye başladı.

Ted başarıyla liseden mezun olup üniversiteye geçti. Eskisinden çok farklı olarak espritüel ve kendinden emin birine dönüştü. Bu sırada hayatının dönüm noktası olacak kişiyle tanıştı: Stephanie Brooks. Belki de her şey onunla başladı. Stephanie ortadan ayrılmış uzun saçlarıyla çok güzeldi. Ted ona aşıktı. Bir yıl kadar birlikte olduktan sonra Stephanie, Ted’i terk etti. Bu sırada Ted asıl annesinin Louise olduğunu öğrendi.

Bu iki kadının yaptıklarını Ted ihanet olarak mı algılamıştı? Her şeyin sebebi bu olabilir miydi?

Ted ani bir kararla Washington Üniversitesi’ne geri döndü ve psikoloji okumaya başladı. Bu süre boyunca Stephanie’yle konuşmaya devam ediyordu; onu etkilemek ve intikam almak istiyordu.

Politikayla ilgili çalışmalar yapıyor, boş zamanlarında intihar acil yardım hattında çalışıyordu.

Bir gün Stephanie’yle karşılaşma şansı buldu ve ona evlenme teklifi etti. Stephanie kabul etti fakat Bundy iki gün sonra onu terk etti. Bu ironik olayla intikam hazzına ulaşmış mıydı?

Bu olayın hemen ardından Bundy’nin esrarengiz cinayetleri başladı. Kampüsten kız öğrenciler kaybolmaya başlıyordu.

eskisiyleyenisiyle ted bundy

Bundy’nin numarası daha sonra ortaya çıktı. Sakat veya topal rolü yapıyor ve kitapları arabaya yerleştirmek için genç kızlardan yardım istiyordu. O sırada kafalarına bir levye darbesi indiriyor ve ormana götürüyordu. Kafalarını vahşice eziyor, daha sonra cesetle cinsel ilişkiye giriyordu. Olay mahalline defalarca kez dönüyordu. Cesede makyaj yapıyor, daha çekici olmasını sağlıyordu. En sonunda kurbanı parçalara ayırıyordu.

Bundy’nin bu vahşi cinayetlerinde kurbanların ortak noktası hepsinin ortadan ayrılmış uzun saçlarının olmasıydı, tıpkı Stephanie’ninki gibi.


Ted Bundy 1974’te hukuk fakültesine kabul edildi. Fakat bu başarılı öğrenim hayatı cinayetlerini kesintiye uğratmadı. 19 yaşındaki Carol DaRonch’a polis memuru olduğunu söyleyerek yaklaştı. Arabasına birilerinin zorla girdiğini ve kontrol etmesini söyledi, daha sonra karakola götürmek istedi. Arabada Carol’ı kelepçelemeye çalışınca Carol kendini arabadan attı ve kurtuldu. Carol, Ted Bundy’nin eşgalini bilip hayatta kalan tek kadındı. Fakat Ted fazlasıyla zekiydi; o bir kılık değiştirme ustasıydı.

eskisiyleyenisiyle ted bundy arabasi eskisiyle yenisiyle ted bundy kimdir

Ted Bundy, polis arama yaparken arabasında levye ve kar maskesi gibi malzemeler çıkınca hırsızlık şüphesinden tutuklandı. Ardından tüm cinayetler teker teker aydınlandı.

İlk başta Carol DaRonch’ı kaçırma teşebbüsünden 15 yıl hapis cezası aldı. Daha sonra işlediği diğer cinayetler de aydınlandı.

eskisiyleyenisiyle ted bundy

Bu sancılı süreçte iki kere hapishaneden firar etti, cinayetlerine devam etti. FBI’ın en çok arananlar listesine girdi. İşler öyle bir hal aldı ki tek gecede 5 kadına saldırdı.

Çalıntı arabası sayesinde tekrar tutuklandı. Mahkemede kendi avukatlığını yaptı. Sonunda idam cezası alsa da Ted Bundy yetkililere cinayet çözme konusunda yardım ederek infazını 9 yıl erteleyebildi.

eskisiyleyenisiyle ted bundy

1989 yılında infaz edildiğinde dışarıda yüzlerce insan sevinç çığlıklarıyla kutlamalar yaptı. Hayatı ve cinayetleri birçok filme, dizi karakterine ve tiyatro oyununa konu oldu.

Ted hayatı boyunca arkadaşlarına karşı hep kibar ve hoş kişiliğini gösterse de içinde bir canavar barındırıyordu. Kimse onun bu cinayetleri işleyebileceğine ihtimal vermiyordu.

Ted’i böyle bir hayata iten şey neydi? Çocukluğunda yaşadığı aile karmaşası mı? Aşık olduğu kadının onu terk etmesi mi? Yoksa genetik psikolojik rahatsızlıklar mı?

İşte Ted Bundy’nin son konuşması, işte onun bu soruya cevabı. Unutmayın, o mükemmel bir oyuncudur.Gamze Gedik
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol