İmparatorluk Yönetmek Kolay İş Değil: II. JUSTIN

Bizans İmparatorluğu, diğer bir adıyla Doğu Roma İmparatorluğu (Batı yakası 5. yüzyılda çökmüştür), geç antik çağ ve ortaçağ boyunca var olan ve başkenti Konstantinopolis ( İstanbul, orijinal adı Byzantion) olan ülkedir. Bu topraklarda yaşayanların kendilerine ‘Romalılar’ denilmektedir. Bizans İmparatorluğu, 1453'te Osmanlı Devleti’ne yenik düşene kadar, yaklaşık bin yıl var olmaya devam etmiştir.

bizans imparatoru 2. justin

(Haritayı yukarıdan ikiye bölecek olursak sağ tarafı Doğu, sol tarafı Batı Roma olarak düşünebiliriz.)

dogu roma bayragi

(Doğu Roma Bayrağı)

II. Justin, ya da tam adıyla Flavius Justinus Augustus, tahminen 520 yılında doğmuş 578’de de ölmüş Bizans imparatorudur. 565 – 578 yılları arasında hüküm sürmüş Justinyan Hanedanı (518 - 602 yılları arasında Bizans İmparatorluğu'nu yöneten ailedir, I. Justin ile başlayıp Mavrikios ile bitmiştir.) üyesidir. İmparatorluk görevlerinin stresine dayanamayan II. Justin, arkadaşı general II. Tiberius Konstantin’i ortak imparator olarak atamış; 574 – 578 yılları arasında ülkeyi birlikte yönetmişlerdir.

Bir önceki imparator olan amcasından kalan borçlar ve bomboş hazine sebebiyle yeni vergiler getirdi ve kendince gereksiz gördüğü harcamaları kısıtlamaya başladı. ‘Kibirli’ denilebilecek bir imparator olan II. Justin, Bizans kültürüne sıkı sıkıya bağlıydı. Kendi fikirlerine göre Bizans'ı küçük düşüren sınırlardaki barbarlara ve yabancı ülkelere, barışı korumaları için yapılan yıllık tazminatları ödememeye başladı.

roma sikkeleri

(II. Justin döneminde basılan altın sikkeler)

İlk patlak, bir yıllık tazminat karşılığında Tuna Nehri’nin kuzeyini korumakla görevlendirdikleri Avarlardan geldi, Dalmaçya kıyılarından başlayarak Bizans’a akın başlattılar.  3 yıl savaşıp başarılı olamayan Bizans ordusu barış istemek zorunda kaldı. Avarlar tek bir şart koştular, o da kendilerine yıllık 80.000 gümüş sikke tazminat ödenmesiydi. Bu para II. Justin'in tahtta ödemeyi reddettiği yıllık tazminattan çok daha fazlaydı.

ikinci justin karisiklik

Daha sonra çıkan karışıklıklarda İtalya’yı da kaybeden II. Justin, 571 yılında akli dengesini yitirme belirtileri göstermeye başladı. Sonraki üç yıl, daha kötü emareler baş gösterdi: Ayaklarını kullanamaz hale geldi ve sarayda bakıcıları tarafından küçük, demirden, tahta benzer bir arabayla bir yerden bir yere taşınmaya başlandı. Çoğu kez delilik ve şiddet nöbetleri gelmekteydi; kendisine yaklaşan herkese saldırmakta ve pencerelerden atlamaya çalışmaktaydı. Bu nedenle saray pencerelerine demir kafesler yapıldı. Sebebi bilinmeyen bir şekilde, Harit adlı bir Arap kabile şeyhi adının söylendiği anda çok korktuğu, bir süre sonra yatıştığı ve sonra gelecek nöbete kadar daha normal davranmaya başladığı bilinmektedir.

ikinci justin roma imparatoru dayak cezası

(İmparator II. Justin dayak cezası infazını izlerken).

II. Justin’in eşi Sophia, imparatorluk idaresini ele aldı. Bizans'ın Sasanilerle devam eden savaşı sebebiyle imparatorluğu tek başına idare edemedi. Justin'in kısmen ‘daha normal’ olduğu bir zamanda, 574 yılında, Justin’e arkadaşı ve en yüksek rütbeli general olan Tiberius Konstantin'i öz evladı olarak benimsetti. Tiberius, Justin’in resmi varisi yapıldı ve ortak imparator olarak kabul edildi. II. Justin, tören sırasında tacını Tiberius Konstantin’e verdi, yani onu ortak değil tek imparator yapacaktı, fakat Tiberius Konstantin bunu kabul etmeyerek ortak imparatorluk görevini istediğini bildirdi.

Dört yıl boyunca Tiberius Konstantin ve Sophia birlikte taht sahibi olarak imparatorluğu yönettiler. II. Justin, bu dönemde yine belirli aralıklarla akli dengesini kaybetmekteydi, bir düzelip bir kötüleşmesi onun iyileştiği anlamına gelemezdi. Hatta hizmetçilerini ısırdığı ve iki saray görevlisini yediği bile iddialar arasındadır. 578'de II. Justin, akıl sağlığı düzelmeden hayatını kaybetti. Varisi olan, general ortak imparator II. Tiberius Konstantin'e imparatorluk tacı giydirildi.

Başka bir acımasız diktatör, Afrika Kasabı lakabıyla tanınan Ama İdi Amin'i okumak için tıklayın.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol