İlk Çaglar ve İlk Medeniyetler (2)

BATI KÜLTÜRÜ

 MİNOS

 Minos sanatı, yüksek kültür özellikleri göstermektedir. Girit Adası’nda varlığını sürdürmüş Minoslarda görülen sanattaki natüralist stil, yüzen balıklar, uçan kuşlar, doğa peyzajları ve insan resimleri dönemin özelliklerini çok çok aşan niteliktedir. Örneğin; dini törenlerin anlatıldığı sahnelerin bulunduğu belgelerde boğanın üzerinden atlayan gençler resmedilmiştir.

minos sanati
minos sanati

HELENLER

Helen halkları, ( Aioller, İyonyalar, Dorlar) Yunanistan çevresinde yaşamışlardır. Yerleşim merkezleri başta köy niteliğinde olan Helenler, kentlerin gelişmesiyle ‘Polis’ adını verdikleri kent devletleri kurmuşlardır. Polis, siyasi varlığı olan şehir demektir. Miletli Hippodamos yaptığı kent planlamasıyla tarihe damgasını vurmuştur.

izgara plani hppodamos

(Hppodamos’un ‘Izgara Plan’ı)

Antik Yunan’da felsefenin temelleri de atılmıştır. Bugün bile hala tartışılan ve fikirlerinin önderliğinde hareket eden Sokrates ( ahlak felsefesi), Platon (idealar) ve Aristoteles (sistematik felsefe) felsefenin babaları sayılmaktadır.

felsefeciler aristo platon sokrates

Batı dünyasındaki ‘Sparta usulü eğitim’ deyimi, savaşçı bir kavim olan Spartalılardan gelmektedir. Spartalılar, kadınların genellikle evde olduğu, erkek çocukların küçük yaştan itibaren savaş sanatı eğitimleri aldığı bir kültüre sahiptiler. Bu özellikleri; filmlere, çizgi filmlere hatta oyunlara bile yansımıştır. :)

sparta kulturu cizgi filmlerde

Atina’da demokrasinin ilk tohumları atılmıştır. Yasalar, önce tartışılıp düzeltilir, daha sonra onaylanırdı.

Bir rivayete göre, kör olan ve bugünkü İzmir’de yaşamış olan Homeros’un yazdığı-derlediği 'Ilyada ve Odisseia' destanları, batı edebiyat kültürünün başlangıç eseri olarak kabul edilir. Kurgusu, kullanılan dili, söz sanatları açısından bir çok önemli yazarı etkilemiştir.

ilyada destani

Klasik dönemde (MÖ 500-323) tarih yazıcılığı da başlamıştır. Herodot, tarihin babası kabul edilir.

Halikarnas Kralı Mousolos’un kendisi için yaptırdığı mezar, bugünkü adıyla Halikarnas Mozelesi, dünyanın yedi harikasından biridir.

halikarnas mozolesi

Pers saldırıları her zaman için Helenlerin korkulu rüyası olmuştur. Pers Kralı Dareos, MÖ 490’da Marathon’da yenilir ve savaşta görev alan ulak Pheidippides, Marathon’dan koşarak haber getirdiği için günümüzde en uzun koşu Maraton olarak adlandırılmaktadır.

maraton

İtalya’nın batı kıyılarında yer alan bir kent, kısa bir süre sonra dünya hakimi olacaktır. M.Ö. 754 yılında kurulan Roma İmparatorluğundan bahsediyorum tabii ki… Dünya üzerinde sürdürdüğü varlığını uzun bir süre aydınlık olarak geçiren Roma’nın, kavimlerin saldırılarıyla sarsıldığı bir dönem de olmuştur. İmparator I. Konstantin, 330 yılında kendi adını verdiği Konstantinopolis (İstanbul)’i başkent yaparak Doğu Roma İmparatorluğunu kurar ve çok tanrılı olan anlayış, İmparator’un politik stratejilerinden dolayı Hristiyanlığı benimser.

roma birinci konstantin

(I.Konstantin)

Hoşgörünün hakim olduğu bir halk olmalarına rağmen, M.Ö. 70’te, Yahudiler, kendi kutsal kentleri olan Kudüs’te, Hz. Süleyman döneminden kalan kutsal tapınağın içine Roma İmparatoru heykeli koydular ve orayı Roma İmparatorluğu tapınağı haline getirmeye çalıştılar. Bu durum isyanlara sebep oldu ve askerler tapınağı yıkmak zorunda kaldılar. Geriye bugün, Musevi cemaatinin bu olay anısına kült hale dönüşen Ağlama Duvarı kaldı.

aglama duvari

Roma, hukuk alanında çok ilerlemiştir ve ayrıca avukatlık mesleğini de bulmuşlardır. Roma Hukuku, bugün Türkiye dahil birçok ülkede düzenlemeler yapılarak hukuk fakültelerinde ders olarak okutulmaktadır.

roma hukuku

(Roma Hukuku kampı)

Yazının ilk kısmı için tıklayın

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol