Homeros’tan Shakespeare’e, Truva Şavaşı

İlyada Destanında şahlanan TRUVA ATI ile kül olan Troya!


eskisiyleyenisiyle troya

Paris’in aşk Tanrıçası Afroditi seçip, Helen’e aşık olduğu an artık Troya’nin geleceği belli olmuştu.

eskisiyleyenisiyle truva savasinin heleni

Yunan Mitolojisine baktığımızda Troya’lı Paris, güzelliği dillere destan olan Sparta Kralı Menelaus’un karısı Helen’i kaçırması sonucu başlayan savaştır Truva Savaşı.

eskisiyleyenisiyle homeros ilyada destani

Homeros, İlyada adlı eserinde, Truva Savaşını derinlikli şekilde nakşeder, destanın dili de şiirseldir. Homeros öylesine bir insandır ki, tahminen kendinden tam 400 yıl önce yaşamış olan Miken uygarlığında olan olayları ayrıntılı bir şekilde yazmıştır.  İlyada ‘da da anlattığı Truva savaşı zamanı mı yaşamıştır Homeros? Akıllar karışık bu yüzden.  Sakız Adasında MÖ 8yy. da yaşadığı tahmin edilen Homeros’un tek başına İlyada  ve Odysseia ‘yı da yazdığı düşünülmemekte. Aslında şöyle bir kanı da var Homeras hakkında; döneminde çeşitli yazarların Troya hakkında yazdıklarını derlemiştir ve tek isim altında toplamıştır. Bu da ayrı bir tartışma konusudur günümüze kadar gelen.

eskisiyleyenisiyle wiliam shakespeare

Klasik Çağ Yunan Edebiyatı’nı da etkileyen bu destanlar, batı edebiyatını da etkisi altına almıştır. Özellikle İngiliz yazar Shakespeare, Homeros destanlarından etkinerek bazı oyunlarını yazmıştır. Dili bu yüzden daha etkin ve şiirseldir ve hatta ilginç bir anlaşılmazlık da taşır, oyununu seyredenler ilk anlarda şoklanarak anlamaya çalışırlar bu lirik dili.

eskisiyleyenisiyle antik truvali helen

Homeros’un destanları dönemine de yön vermiştir. Antik dönem de Anadolu ve Yunanistan’da halkın Homeros destanlarını ezbere bildiğini, hukuk, din , tıp hatta askerlik bilgileri de dahil, teknoloji bilgilerinide buradan aldığı görülmektedir.

truva savasinin gectigi topraklar

Truva Savaşı’nın nerde geçtiğine bakarsak;  Çanakkalenin 30 km uzağında yer alıyor Troya. Günümüzde Hisarlık adıyla geçiyor. Kazı çalışmaları hala devam ediyor ve 19 tabaka farklı medeniyet kalıntısı olduğu düşünüyor Truva Şavaşı’nın yerlerde.

truva filmi

Son dönemde de Truva Savaşı’nı anlatan filmi de sinemaseverler izlemişlerdir. 2004 yılında çevrilen film, ödüllerde almıştır ve 3 saatten fazla sürmesine rağmen bu destanı ünlü oyuncuların performansları ile sinema tarihine katmışlardır.

truva antik kenti

Truva Savaşı ve meşhur Truva Atı

Paris, Sparta Kralı’nın eşi Helen’i kaçırdıktan sonra Sparta’lılar Troya’ya kalesine saldırır ve başlayan Truva Savaşı yaklaşık 10 yıl kadar sürer, artık askerler yorgun, savaşın bitmesi istenmektedir.

truva savasi resimleri

Odysseus’un aklına gelen fikir, savaşı sonlandıracaktır. Büyük bir tahta at yapacaklar ve savaştan çekilir gibi görünüp, geride o büyük atı bırakacaklardır. Ama atın içinde seçkin komutanlar, iyi savaşçılar olacaktır.

truva ati truva savasi troya ati

Çekilmeye başlar Yunanlılar ve gemilerine binerler ama Troyalıların göremeyeceği şekilde Bozcada arkasına gider , pusuya yatarlar. Yunanlı bir asker büyük tahta atın yanında gelen Troyalılara, Yunanlardan nefret ettiğini ellerinden zor kurtulduğunu söyler, büyük tahta at ise Tanrıça Athena için kutsal bir sunaktır. Troyalılar atı şehrin içine alırlar.  Gece kutlamalar yapar, savaş sona ermiş, Yunanlılar çekilmişledir. Troyalılar kutlamalarda aldıkları alkol etkisiyle sızınca, at içindeki savaşçılar ortaya çıkar ve surlara yaklaşan yunan ordusuna da kapılarını açarlar Troyanın, Troya artık onların elindedir ve katliam başlar, öldürülürler, şehir ateşe verlir. Truva haraptır, Menelous, karısı Helen’i alır ve Sparta’ya doğru gitmek için gemisine biner. Geride kül olup yok olan bir Troya kalmış ve tarihe karışmıştır artık.

truva heykelleri

Homeros’un yazdığı bu efsane için ilginç bir çalışma da yapılmış. Şiirlerin çıktığı dönem gözönüne alınarak, o zamanki çalınan lir eşliğinde “homerik ozan” doğaçlaması ile seslendirilmiş. Yani tarihin o zamanında bu destan nasıl anlatılabilir diye bir canlandırılma yapılmış. O zaman konuşulan yunan dili doğal olarak kullanılmış. Belki bunu dinlemek homeros’un dilinden dinlemek gibi gelecek bize.  Afrodit ve Ares arasındaki aşkın müziği için tıklayın.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol