Hayalden Gerçeğe Bir Devrim - Devrim Arabaları

Devrim arabaları 2008 de filmi de yapılan, 1960'larda üretilen ve günün en zor şartlarında Türk mühendislerin dünyanın teknolojisine meydan okumasıydı. Ilk Türk otomobili, yarım asırlık bir rüya ve azimle çalışmanın ürünüydü.

27 mayıs 1960 da Türkiye’de askeri müdahale gerçekleşti. Devrin cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 16 Haziran’da emretti: Türk otomotiv sanayinde bir devrim istiyoruz.

eskisiyleyenisiyle devrim arabaları

Üretilecek bu arabaların ismi ise bulunmuştu: Devrim

Süre kısaydı, 130 günde araba üretilmeliydi . Bu otomobil Türk mühendis ve işçiler tarafından yapılacak ve tüm parçaları yerli olacaktı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na da yetişecekti ama büyük bir gizlilik içinde bu çalışma yürütülecekti.

Ülkede ise herkes bir otomobilin Türkiye’de yapılabileceğine inanmıyor gibiydi.

23 Türk mühendis işe başlarlar, Eskişehir’deki Cer Atölyesi ise çalışma mekanıdır. Canla başla çalışan ekip hiç tatil yapamadan, hatta kimi zaman yemek yemeği unutarak, bazen günde birkaç saat uyuyarak Türkiye’nin ilk yerli arabasını üretecekti.

28 ekimde akşam saatlerinde 3 araç hazırdı. Gece yarısı Ankara’ya trenle götürülen arabalardan biri  Cemal Gürsel’e farklı renk sunum yapabilmek adına seyir halinde iken siyaha boyandı.

eskisiyle yenisiyle devrim arabaları cemal gürsel

Tren sabaha karşı Ankara’daydı. Türkiye için zihniyet ve teknoloji devrimiydi devrim arabaları ve inanılmaz şey gerçekleşti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası’nın önünde 4 tekerlekleriyle Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e sunulmak üzere üretilen araba duruyordu. Kısa dönemli benzin sorunu yaşansa da benzini biten 2 numaralı otomobilden 1 numaraya geçen Cemal Paşa, Anıtkabir’e ulaştı.

Cemal paşa inerken “batı kafasıyla otomobil yaptınız ama benzin ikmalini unuttunuz” sözlerini söylerek çok sinirlendi fakat bu küçük aksaklık gazetelerde arabanın bozulduğuna dair çıkan haberlerle can sıkıcı hal alır. Boşa para harcandığı yazılıyordu. Cumhurbaşkanına  bu aksiliğin panikten yaşandığı anlatılamadı bir türlü ve devrim arabaları doğduğu gün tarih oldu.

eskisiyleyenisiyle devrim arabaları

1961’de yapılan devrim arabalarından günümüze  sadece 1 tanesi ulaşmıştır.  O da halen çalışır durumdadır.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol