Geçmişte Kalan Bir Hastalık Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı, 'Variola Virüsü' olarak da adlandırılan, yüzlerce yıl insanlık tarihi için en ölümcül hastalıklardan birisidir. Bu kadar tehlikeli olmasının nedenleri arasında, her yaştan insana etki etmesi ve çok kolay bulaşması bulunmaktadır. Bu virüs, hasta bireyin yaralarında yoğun olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda hastanın kullandığı bardak, havlu, çatal, kaşık benzeri her türlü eşyadan, sineklerden ve virüsün bulunduğu havadan bulaşmaktadır.


gecmisteki cicek hastaligi

Çiçek Hastalığının Tarihi:

Yazılı kayıtlar dışında, milattan önceki yüzyıllarda da bulunduğu varsayılan çiçek hastalığının, özellikle o dönemlerde Çin ve Hindistan’da binlerce insanın ölümüne neden olduğu söylenmektedir. Bundaki en büyük etken ise vahşi hayvanların evcilleştirilmesidir. Eşeklerde ve ineklerde görülen çiçek hastalığı, protein ihtiyacı nedeni ile onların etinden ve sütünden faydalanıldığı süreçte hayvanlardan insanlara bulaşmaya başladı. Sonraki dönemlerde özellikle, Amerika tarihi açısından oldukça kötü bir geçmişe sahiptir. Avrupalıların Amerika’nın keşfi ile Amerika’da yaşayan yerli halk, birçok hastalıktan izole durumda olduğu için çiçek hastalığına çok çabuk yakalandılar ve milyonlarca Amerika yerlisinin ölümü gerçekleşti.

gecmiste kalan bir hastalik cicek

Çiçek Hastalığının Aşısı:

Çiçek hastalığının dünya üzerindeki milyonlarca insanı katletmesi ile insanlar, bu hastalık için çeşitli tedavi yöntemleri bulmaya çalışmışlardır. Özellikle Çin ve Hindistan’da ortaya çıkan bu hastalıktan kurtulmak için ilkel bir aşı yönteminin uygulandığı, çeşitli kaynaklarda gün yüzüne çıkmaktadır. Hasta çocukların yanına hasta olmayan çocukları koyup, hasta çocuğun vücudunda oluşan kabuklu yapıları toz haline getirip, sağlam çocuğun burnundan üflemeleri ilkel bir aşı yöntemidir. Ayrıca Osmanlı’da 1600’lü yıllarda kullanılan bir aşı, oldukça başarılı sonuçlar göstermiştir. Hatta bu aşının İngiltere’ye ulaşması, bu başarıların bir sonucudur. Bunun dışında resmi olarak 1796 yılında Edward Jenner, çiçek hastalığının aşısı ile ilgili olarak detaylı bir rapor yayınlamıştır. Sonraki süreçlerde Edward Jenner’in bulduğu aşı, tüm dünyada uygulanmış ve son olarak bu aşı sayesinde 1979 yılında Somali’de bir kişinin çiçek hastalığından kurtulmasıyla çiçek hastalığı dünya üzerinden silinmiştir.

cicek hastaligi

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol