Festen Serpuşa Bir Devrim – Vitali Hakko

1913’te Yedikule’de bir çocuk doğdu. Bu çocuk hikayesiyle bir yüzyıla imzasını atacak ve gelecek kuşaklara örnek olacaktı. 

eskisiyle yenisiyle vitali hakko festen serpuşa devrim eskisiyleyenisiyle

Küçücük yaştayken Mahmutpaşa’da işe başlayan Hakko’nun buradaki görevi; mağazaya müşteri çekmek ve gelen müşterileri karşılamaktı. Kendi deyimiyle çıraklıktı.

Patronunun iflasıyla Kapalıçarşı’da Kupidis mağazasında tezgahtar olarak çalışmaya başladı. Mağazanın sahibi olan Bay Teodor’u hiç unutamadı. Bay Teodor da onu çok sevmiş olacak ki dekorasyon, süsleme ve şapka teşhiriyle ilgilenme görevini de Hakko’ya verdi. Bir süre sonra Hakko askere gitti.


eskisiyle yenisiyle vitali hakko kimdir eskisiyleyenisiyle şapka serpuş eski yeni

Hakko askerden döndüğü zaman Atatürk’ün şapka devrimini yaptığı zamanlara denk geliyordu. Mağazadaki tecrübelerine dayanarak bir şapka mağazası açmak istediğine karar vererek Sultanhamam’da küçük bir dükkan kiraladı. Şen şapka macerası, ‘her şeyin şeni olur da, şapkanın şen’i olur mu?’ sloganıyla başladı. Elindeki sermaye, mağaza kirası ve vitrine yetince, birilerinden borç alıp şapka üretimine başladı.

eskisiyleyenisiyle vakko eskisiyle yenisiyle şapka serpuş vitali hakko

''Geceleri üretip gündüzleri satıyorduk'' diyen Hakko başarı basamaklarını tırmanarak kısa sürede, yeni şubeler açtı. Şen şapkadan bugünki Vakkoya uzanan yolculukta adını, tarihe büyük harflerle yazdırdı.

eskisiyle yenisiyle vakko vitali hakko eskisiyleyenisiyle şapka serpuş

Değerli iş adamı Vitali Hakko'yu 2007de kaybettik. Işıklar içinde uyusun.

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol