Fermuar Nasıl Bulundu? Şaşırtıcı Bilgiler Part: 1

Fermuara ilk adım ayakkabılar için kilit açıcı


Fermuar'in bulunuşu aslında doğrudan bir ihtiyaçtan kaynaklandı. 1.Dünya Savaşından önce insanlar, kıyafetlerini iri ve iliklemesi zor olan düğmelerle kapatmaya çalışıyordu. Bu sırada, Whitcomb L.Judson amerikalı bir makine mühendisiydi. Judson o dönemde, Tramvay ve otomobil üzerinde çalışmakta ve o konularda çeşitli yeniliklere imza atmaktaydı. 1891 yılının başlarında Judson "ayakkabılar için kilit açıcı" adını verdiği bir buluşunu ortaya çıkardı.


eskisiyleyenisiyle fermuar nasil bulundu ilk adim ayakkabi kilit acici

eskisiyleyenisiyle fermuar nasil bulundu kilit acici

Judson, Soundback ve Kancasız20

Ancak Judson'un o buluşunda, birçok hata mevcuttu. Düşünce olarak güzel ama uygulanış ve estetik olarak sınıfta kalmıştı. Judson'la birlikte çalışan Gideon Soundback adında İsveçli bir genç mühendis "Kancasız20" ismi verdiği buluşuyla büyük bir yol kat etti. Esnek ve daha sağlıklı çalışabilmesi için bağlayıcıların daha küçük olması gerektiğini fark etti. 1913 yılına kadar bu buluş üzerinde çalışmaya devam etti ve çeşitli iyileştirmeler yaptı.

eskisiyleyenisiyle fermuarlar

1917 yılında, ABD'nin savaşa girmesiyle birlikte, donanmanın başındaki komutanın binlerce fermuar sipariş etmesiyle, fermuarın hayatlarımıza girmesinin ilk adımını atmış oldu. O günden bugüne değin, çeşitli aşamalar atlayarak günümüze kadar ulaştı. Şimdilerde, sayısız çeşidiyle hayatlarımız olan fermuar, onsuz bir hayatı düşünemeyecek kadar vazgeçilmez. Buluş ilk buluşundan bu yana devrim niteliğinde bir değişim olmadan, küçük iyileştirmeler ile bugünlere kadar geldi.

eskisiyleyenisiyle fermuarlar

Ya hiç olmasaydı? Bizden önce yaşamış ve bizlere güzel şeyler bırakmış insanlar. Bizlerde, bize ayrılan sürenin sonuna geldiğimizde, umarım ki ardımızda hiç değilse yaşanacak bir dünya bırakırız. Torunlara selamlar.

eskisiyleyenisiyle fermuar

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol