Falımdan Şıpsevdiye Sakızın Tarihçesi

Dünya genelinde sakız insanların meşgale olarak gördüğü bir tür şekerli çiğneme tabletidir.

 

Sakızın Ortaya Çıkışı

 

Günümüzde çok ucuz yolla elde edilebilen sakızın tarihi hiç de düşündüğünüz kadar yeni değil. Günümüzden yaklaşık 2000 yıl öncesinde de sakızın kullanıldığının kanıtları bulunmuştur. O zaman insanlar ağaç reçinelerini çiğneyerek hastalıklara iyi geldiğini düşünmekteydiler. Bu hastalıkların başında ise ağız hastalıkları gelmekteydi. Ağaçlardan topladıkları reçinenin ferahlatıcı etkisi ağız hastalıklarını geçiriyor şeklinde bir düşünceye sahiptiler.

sakizin tarihi

Üretilen İlk Sakız

 

John B. Curtis 1848 yılında, ağaç reçinesi üzerinde çeşitli deneyler yapmaya başladı. İki yıl süren deneylerden sonra elde ettiği lastik özelliği taşıyan bir madde olan sakızın ticari yolu açılmış oldu. İlk sakız üretim tesisi kurulduktan sonra sakızı çeşitlendirmek amacıyla aroma ve parafin eklendi. Parafin eklenmesinin sebebi ise daha yumuşak bir etki ortaya çıkarmaktı.

 

Sonraki dönemde yerel bir ağaçtan çıkan lateks, Fleer kardeşler tarafından kullanılmaya başlandı. Daha sonraları bu buluşa Türkçe çiklet adını koydular.

sakizin tarihi

1890’lı yıllarda Chicago’da kurulan William Wrigley şirketi sakız üretiminde dünyadaki en büyük şirketlerden birisi haline geldi. Hatta günümüzde bile en çok bilinen sakız üreticilerinden birisidir. Wrigley sakızları İkinci Dünya Savaşı döneminde Amerikan askerlerinin streslerini azaltmak amacıyla bağışlandı. Sonraki dönemde 1920’li yıllarda daha az yapışkan olan sakız için çeşitli deneyler yapıldı ve olumlu sonuçlar elde edildi. Bu da günümüz sakızlarının temeli oldu.

eski sakizlar

Günümüzde Sakızlar

 

Günümüz dünyasında sakızlar bin bir çeşitte üretilmeye devam etmektedir. Farklı aromalı olanlarından sağlık açısından kullanılan sakızlara kadar çok farklı şekilde sakızlar üretilmektedir. Yılda ortalama 4 milyar adet sakızın satıldığı da yapılan istatistiklere göre bilinmektedir.

 

sakizlar

 

Sakızlardan yapılan sanat eserlerine buradan bakmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol