Evdeki Sandalyelerle Bile Lastik Atlama Oynamış Çocuklar

İlkokul çağındaki kızların vazgeçilmezleri arasında yer alan 'Lastik Atlama Oyunu' geçmiş yıllara damgasını vurmuştu. İki ucu bağlanıp düğümlenen uzunca bir lastiğin içine giren oyuncular lastiği gererdi ve ortaya geçen kişi takılmadan, lastiğin bir o yanına bir bu yanına atlamaya çalışırdı.
Hadi itiraf edin; bu içeriği okuduğunuza göre, siz de evin bahçesinde hızını alamayıp eve döndüğünüzde, evdeki sandalyeleri kendine arkadaş yapan ve lastiği sandalyelerin ayaklarına geçirerek oyuna devam edenlerdendiniz değil mi? :)

lastik atlama çoklu lastik oyun sokak çocuk çocuklar

Lastiğin ayak bileklerinde tutulduğu seviyeye 'birler' denirdi. Oyun doğru oynandığında bir sonraki seviyeye geçilirdi. Diz ve bilek arası ikiler, diz üçler, baldır dörtler, bel beşler, göğüs altı altılar, koltuk altı yediler hatta boyun sekizler, kafa da dokuzları oluştururdu. Oyun ilerledikçe tekler, kapalılar, açıklar, çaprazlar gibi bölümleri olurdu. Oynayan kişi yanlış yaptığında, sıra lastiği geren oyunculardan birine gelirdi. Kişi sayısı arttıkça lastik, üçgen, dörtgen, beşgen gibi şekiller alırdı. Kurallar da ona göre değişirdi. Oyun, daha basit ama daha eğlenceli hale gelirdi.

sokak lastik atlama üç kişi

Lastik atlamanın çeşitli versiyonları da vardı. 'Dolmuş' bilinen şeklinde iki kişi lastiği tutma görevini yerine getirirken, bir diğeri ilk oynayanın yaptığı hareketin aynısını yaparak sırayı arkasındaki oyuncuya devrederdi. 'Minibüs' versiyonunda ise herkes sırayla hareket serisini tamamlardı.

lastik atlama lastik eski yeni oyun çocuk

Oyun sırasında yaşanan en kötü olay, lastiğin en heyecanlı anda kopmasıydı ve bu durumda lastik koptuğu yerden tekrar düğümlenip oyuna devam edilirdi. Zaten ilk şeklini koruyan bir lastik bulmak neredeyse imkansızdı. O zamanlar bize çok sinir bozucu gelirdi bu durum ama her düğümün bir yaşanmışlığı ifade ettiğini yetişkin insanlar olunca anladık. Şimdi çocuklar böyle oyunları bilmiyor. Yeni nesil teknoloji çocukları artık tek başına oynuyor oyununu. Arkadaşa gerek duymadan...

Vintage
Editor
Mühendis

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol