Etkileyici, Siyahi Bir Siyasetçi: MALCOLM X

Malcolm X (doğum adıyls Malcolm Little), 19 Mayıs 1925’te Amerika’nın Omaha şehrinde, yedi kardeşin dördüncüsü olarak dünyaya geldi. Babası Earl, Pan-Afrikanizm aktivisti ve Evrensel Siyahi Gelişme Derneği'nin (Universal Negro Improvement Association) yerel lideri olan Marcus Garvey'e hayran Baptist (bir çeşit Protestan) bir konuşmacıydı. Malcolm X’in babası da resmi kayıtlara göre tramvay kazasında ölmüştür fakat siyasi ırkçılar tarafından öldürüldüğü söylentileri de yayılmıştır; ayrıca üç amcası da daha önce beyazlar tarafından öldürülmüştür. Annesi, 1938 yılının sonlarına doğru, sinir bozukluğu hastalığı tedavisi için hastaneye yatırıldı. Tüm kardeşleri ve Malcolm ayrı koruyucu ailelere verildi.

malcolm

FİKİRLERİNİN OLUŞMAYA BAŞLAMASI

Malcolm Little, orta okul yıllarında avukat olmak istiyordu fakat beyaz bir öğretmeninin ‘ Avukatlık bir zenci için hiç de gerçekçi bir hedef değil.’ demesi üzerine okulu bıraktı. Daha sonra bu olay hakkındaki düşüncelerini ‘Beyaz dünyada yeteneği ne olursa olsun kariyer hedefleyen bir siyahi için yer yok.’ şeklinde ifade etmiştir.

malcolm hapishanesi

1946 yılında, dört suç arkadaşıyla birlikte zengin beyaz ailelerin evlerinde hırsızlık yapmaya başladı; bu ve işlediği başka suçlardan dolayı hapishaneye girdi. Hapishanedeyken, İslam Milleti isimli siyahi harekete üye olmuştur. 1950 yılında, hapishaneden ABD Başkanı Truman'a bir mektup yazdı ve Kore Savaşı'na karşı olduğunu ifade etti. Bunun üzerine FBI tarafından hakkında bir klasör oluşturuldu. Bu yıl içinde, ismini Malcolm X şeklinde kullanmaya başladı. Otobiyografisinde ‘Artık benim için 'X', mavi gözlü şeytan olan beyaz köle efendileri tarafından atalarıma zorla verilen 'Little' soyadının yerini almıştır.’ yazmıştır.

malcolm x

HIZLA LİDERLİĞE İLERLEMESİ

1952 yılında şartlı tahliye edildikten sonra İslam Milleti hareketinin liderlerinden biri olmuştur. Yaklaşık 12 yıl içinde, siyahlerin üstün ırk olduğuna inandığı İslam Ümmeti öğretileri ışığında, siyah ile beyaz Amerikalıların ayrılması gerektiğini savunur hale geldi. Amerika’nın farklı şehirlerine camiler kurdu. Harekete, her ay yüzlerce Afroamerikan dahil oldu. Etkileyici bir lider olan Malcolm’ün hitabet yeteneğinin dışında, 1.90 boyu ve 82 kg kilosu ile dikkat çekici bir fiziksel görüntüsü de vardı. Malcolm'u tasvir ederken yazarlar ‘kuvvetli yapıya sahip’, ‘büyüleyici derecede yakışıklı ve her zaman kusursuz giyimli’ gibi ifadeler kullanmışlardır.

islam milleti malcolm x

malcolm x miting

İslam Ümmeti hareketinde yer alırken Malcolm X'in desteklediği inançlar şu şekildeydi:

- insanların aslı siyahilerdir,

- beyaz insanlar şeytandır,

- siyahiler, beyaz insanlardan üstündür ve

- çok yakında beyaz ırk yok olacaktır.

 

Malcolm X, sivil haklar savunucusu örgütlerini sık sık eleştirirdi. Martin Luther King’i ‘takoz(chump)’ diğer liderleri ise ‘yardakçılar (stooges)’ olarak  nitelendirmekteydi.1963'te yapılan Washington Yürüyüşü'nü ‘Yüz yıl önce ölmüş olan ve yaşarken bizi sevmeyen bir başkanın heykeli arkasında, beyazlar tarafından düzenlenen bir gösteriden dolayı bu kadar çok siyahinin heyecanlı olmasına anlam veremiyorum.’ Şeklinde değerlendirmiştir. Mart 1964’te İslam Ümmeti hareketinden ayrılmış ve Sünni İslam ile tanıştı.

malcolm x camii

1950lerin sonlarına doğru Müslüman olmasının ardından Malcolm X, El-Hacc Malik El-Şahbaz ismini kullanmaya başlasa da Malcolm X olarak tanınmaya devam etti. Yaptığı yorumlar artık gazetelerde, radyo ve televizyon kanallarında yayınlanmaya başlamıştı.

1955 yılında Betty Sanders ile evlendi ve 7 tane kız çocukları oldu.

malcolm ve ailesi

malcolm ve esi

Eylül 1960’ta, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Afrikalı milletler hakkındaki resmi toplantılara Malcolm X’i de davet etti. Fidel Castro da kuruldaydı ve Malcolm X’le alenen bir araya geldi. Malcolm’den Küba'ya ziyarete gelmesini de istedi.

fidel ve malcolm

İslam Ümmeti Hareketi'ni reddetmesinin ardından Şubat 1965'te, bir konuşma yapmak için sahneye çıktı ve hareketin üç üyesi tarafından suikaste uğrayarak 21 yerinden vuruldu.

malcolm suikast

(Suikastin ardından sahne, yuvarlak içindeki yerler kurşun izlerinden birkaçı)

Ölümünden kısa bir süre sonra 20. yüzyılın en etkileyici kitaplarından biri kabul edilen Malcolm X Otobiyografisi (The Autobiography of Malcolm X) adlı kitabı yayınlandı.

malcolm biyografi

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol