Espresso'nun Doğuşundan Latte'nin Keşfine Her Şey

eskisiyleyenisiyle espresso eskisiyle yenisiyle kahveler eski hali yeni hali

1884 yılında İtalya’nın Torino kentinde Angelo Moriondo, buhar presli çabuk kahve makinesinin patentini aldı. Bu makine ile yapılan içeceğin ilk Espresso olduğu kabul ediliyor. 17 yıl sonra ise Luigi Bezzera, Milano’da bu makineyi biraz daha geliştirdi ve 19 Aralık 1901 yılında yeni bir patent aldı.

Espresso tüketiminin yayılması uzun sürdü. İtalya’da büyüyen şehirleşme ile beraber kahve barları büyük bir sosyalleşme alanı oldu.Yerel yöneticiler tarafından belirlenen kahve fiyatları düşüktü. Bu sayede espressonun kitlelere yayılmayı başlaması kahve kültürünün ilk dalgası olarak kabul ediliyor. O dönemlerde ortaya çıkan 'stand at a bar' ise hala popülaritesini sürdürmekte.

eskisiyleyenisiyle kahveler eskisiyle yenisiyle cappucinonun keşfi nasıl bulundu eski yeni

Yıllar geçtikçe dünyaya açılan bu içecek genel olarak İngilizce konuşulan ülkelerde sütlü ve köpüklü olarak tüketilmeye başlandı ve cappuccino oldu. Amerika’da çeşitli tatlara sahip olan versiyonlar sevildi. 1959’li yıllarda İtalya kökenli Amerikalı Lino Meiorin, latteyi geliştirdi.

eskisiyleyenisiyle kahve eskisiyle yenisiyle kahve barları eski kahveler yeni cappucino espresso

2010'lu yıllarda orta sınıf kahvecilerin, kahve kültürünün, ikinci dalgasını, günümüzde hızla açılan ve üst sınıf kesime hitap eden sanatsal kahveciler ise, üçüncü dalgasını oluşturduğu iddia ediliyor.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol