Eskinin Dalkavuklarından Günümüz Modern Palyaçoluğuna!

eskisiyleyenisiyle palyaço eskisiyle yenisiyle palyaçoluğun tarihi eski kökeni

İtalya’dan dünya literatürüne  katılan palyaço sözcüğü; “Soytarı ,bostan korkuluğu” anlamına gelmektedir. İtalyancaya ise “pelerinli, cübbeli” anlamına gelen, 'latince'den dönüşmüştür.

eskisiyleyenisiyle palyaço eskisiye yenisiyle palyaçoluğun tarihi

Modern palyaço olarak tanınan ilk kişi, Joseph Grimaldi adlı bir İngiliz'dir. Yeteneklerle donatılmış olan “Joey” takma adını alan Joseph, daha 3 yaşında iken gösterilere başlamış, mim sanatındaki ustalığıyla dikkat çekerken, sihirbaz olarak da takdir görmüştür.

eskisiyle yenisiyle palyaço palyaçoluğun tarihi eskisiyleyenisiyle

Palyaçoluk literatürüne giren beyaz yüz boyası da dahil, büyük ayakkabılar onun buluşlarıdır ve her yıl şubat ayının ilk haftası Joey için, 'Palyaçolar anma günü' düzenlenir.

eskisiyleyenisiyle palyaço eskisiyle yenisiyle palyaçoluğun tarihi

Türk tarihinde, Osmanlı’da padişahını eğlendiren dalkavukda, antik Yunanda, italyanların sokak tiyatrolarında, Fransız kökenli pandomimde ve Japon Kabuki geleneklerinde palyaçoluğa rastlayabiliriz.

eskisiyleyenisiyle palyaço eskisiyle yenisiyle palyaçoluğun tarihi

Palyaçolardan bazı insanların korktuklarını biliyor muydunuz? Ağır bir beyaz boya ile maskelenmiş  yüze gizlenen kimlik ve güven vermeyen bir saklanışı temsil eder,  iç dünyamızda. Palyaçodaki sahte gülümseme, anlaşılmaz bir duygusal durum yaratır karşısındakinde.

Modern palyaço Joey‘in hayatına baktığımızda, bir trajedi ile karşılarız aslında; gaddar bir babanın elinde eziyetlerle büyümüştür Joey, sonrasında eşini doğum sırasında kaybetmiş ve oğlu da alkol koması ile ellerinde can vermiştir. İnsanları eğlendiren hayatı trajedilerle dolu bir palyaço...

eskisiyleyenisiyle charlie chaplin eskisiyleyenisiyle

“Bir kişiyi öldürürsen katil, milyonlarca kişiyi öldürürsen kahramansın” diyen sinema ustası, modern palyaço Charlie Chaplin’in de hayatı trajedilerle dolu.

Charlie Chaplin, melon şapkası, bol pantolonu ve büyük ayakkabıları ile dikkati çeker. Elinde hareket halindeki bastonu ve sakar ama bir o kadar çevik hareketleri ile modern palyaço “Şarlo”yu sinema dünyasına kazandırmıştır.

eskisiyle yenisiyle palyaçolar eskisiyleyenisiyle palyaçoluğun tarihi

Zihinlerimizde hala onun Diktatör filmi asılı durur. Adolf Hitler’e tıpa tıp benzeyen diktatör karakteri ile, Nazi Almanyasını eleştiren komedi filmi, günümüzde seyredilen ve tarihteki yerini almış kült bir filmdir. Bu film yüzünden, modern palyaço “Şarlo” için karalama kampanyaları başlatıldı. Her filminde seyredenleri kahkalara boğarken, yoksullardan, işçilerden fakir halkın durumdan bahsetti aslında. Filmlerinin gösterildiği her yerde çok sevilen, olay yaratan modern palyaço Şarlo’nun yaratıcısı Charlie Chaplin, özel yaşantısı üzerinden ve fikirleri bahane edilerek ülkeye ihanetle suçlandı. ABD'ye girmesi bile yasaklandı. İşviçre'ye yerleşen Chaplin, ancak ölmeden önce kendisine verilen Oscar ödülü için ülkesine gidebilmiştir.

“Gülüşlerim acılarımı örtmeye çalışan ağır işçilerdir “diye güzel bir de sözü vardır… Her palyaço gördüğümüzde, aslında maskelenen dünyadaki acının verdiği yüzeysel gülüşü seyrederiz.


“Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir”.

Gülümseyen yüzünüz eksik olmasın.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol