Efsanevi Savaşçı Kral Ragnar Lothbrok

 Bir İskandinav Destanı

 Vikings dizisi ile adını bizlere hatırlatan ya da hiç bilmeyenlere adını duyuran Ragnar Lothbrok tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen fakat 8.-9. yüzyıllar arasında doğduğu tahmin edilen efsanevi savaşçı ve Viking kralıdır. Orta Çağda Viking edebiyatında düz yazı olarak tanımlanan birçok sagaya konu olmuştur Ragnar Lothbrok.

eskisiyleyenisiyle ragnar lothbrok kimdir

Hayatı hakkında birden fazla efsane olmasına rağmen bunlardan en bilinen hayat hikayesi şudur; Ragnar, Fransa ve İngiltere'ye sürekli askeri seferler düzenlemiş, buradan zenginliğe ulaşmayı başarmış aynı zamanda şimdiki hali ile Danimarka tahtına çıkmaya çalışmış ve bunda da başarılı olmuştur.

eskisiyleyenisiyle ragnar lofthbrok kimdir

Yaşadığı dönemde en ünlü kadın savaşçılardan olan Lagertha ve Aslaug ile evlenmiştir. İki erkek çocuğunun şöhretinin gerisinde kalmaktan korktuğu anlatılmıştır. Ölümü ise, İngiltere kralı Kral Aelle'ye esir düşmüş ve yılanlar ile dolu bir çukura atılarak aşağılayıcı bir şekilde öldürüldüğü anlatılmaktadır. Bu sadece Ragnar Lothbrok hakkında anlatılan sagalardan bir tanesidir.

eskisiyleyenisiyle ragnar lothbrok kimdir

Ragnar planı

Ragnar'ın saldırı taktikleri arasında en etkili olanı, saldırı yapacağı günün pazar günü olmasıdır. Çünkü Hıristiyan halkların Pazar günü kilise ayini bulunmaktadır. Bu sırada şehir korumasız olmaktadır. Bu sayede birçok seferinde başarılı olmuştur. Çoğunlukla esir aldıklarını öldürmez onun yerine onlar için fidye ister. Bu sayede her gelişinde zenginliğine zenginlik katmayı başarır.

eskisiyleyenisiyle ragnar lothbrok kimdir iskandinav savasci nasil oldu eskisiyleyenisiyle

850'li yıllarda Ragnar Lothbrok'un başı çektiği 5 bin kişilik Viking ordusu Fransa'nın içlerine girerek Paris'i işgal etmiştir. O dönemde Fransa kralı olan Dazlak Karl, şehri yakıp yıkmasın diye yüklü bir miktarda vergi ödemeyi kabul etmiştir. Fransa'nın diğer bölgelerini de işgal etmeyi başaran Vikinglerin yerleştikleri bölgeye Normandiya denilmiştir. Sebebi 'Northmen' kelimesinin türemesinden gelmektedir. Yani Kuzeyliler anlamında kullanılmıştır. Hatta günümüzde Normanlar olarak bildiğimiz halk da Vikinglerin soyunda geldiği söylenmektedir.

eskisiyleyenisiyle ragnar lothbrok kimdir nasil oldu

Ragnar'ın ölümü

Ragnar Lothbrok'un sagalara göre ölüm yeri İngiltere'dir. Yukarıda da söylediğimiz gibi Kral Aelle Ragnar'ı öldürmüştür. Bunun üzerin oğlu İvar intikam almak için İngiltere'ye sefer düzenler. Kral Aelle'yi esir alır ve onu o dönemde çok büyük bir işkence olan 'Kan Kartalı' işkencesi ile öldürür. Esir alınan kişinin sırtı kesilirek açılır, kaburgalar omurgadan ayrılır ve bir kanat gibi gösterilir. Son olarak ise esirin akciğerleri sökülüp alınır ve omuzlarına konulur. Böyle büyük bir işkence ile öldürülmüştür Kral Aelle.

eskisiyleyenisiyle ragnar lofthbrok

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol