Efsanevi Kahraman Spartacus

Spartaküs, MÖ 109 – MÖ 71yılları arasında doğduğu tahmin edilen Roma Cumhuriyeti’nde yaşamış Traklyalı bir gladyatördür. Üçüncü Köle Savaşı'nın kaçak kölelerinden biridir, kendisiyle birlikte kaçan kölelerin liderleri konumuna gelmiştir. Üçüncü Köle Savaşı, Roma Cumhuriyeti'nin de içinde yer aldığı büyük çaplı köle savaşlarından biridir. Spartaküs hakkındaki veriler bazen çelişkili olabilmektedir ancak neredeyse bütün kaynaklar bize Spartaküs'ün eski bir galdyatör ve başarılı bir askeri lider olduğunu söylemektedir.

spartaküs heykeli


NASIL LİDER OLDU?

Spartaküs, bazı kaynaklara göre Roma ordusundan kaçmış bir askerdi. Haydutluk yaparken yakalanıp ve köle olarak satılmıştı. MÖ 73'te kendisiyle birlikte kaçan 78 arkadaşıyla birlikte Vezüv Yanardağı'na sığındı. 300 kişilik Roma ordusu tarafından kuşatılan Spartaküs ve arkadaşları, asma dallarından yaptıkları halatlarla uçurumdan aşağı indiler ve Romalı askerleri şaşırtıp mağlup ettiler. Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları yüz bine ulaşan köle ve gladyatörlerle birlikte Lucania'ya doğru yürüdü. Publius Varius ile (Romalı asker ve devlet adamı) çatışmaya girdiler ve Thuria ile Metapontion şehirlerini yağmaladılar. Lider sayılan Spartaküs böylelikle Güney İtalya'ya egemen olmuş oldu.

spartacus hayati

Roma Senatosu tehlikenin farkına varıp orduları Spartaküs’ün üzerine gönderdi. Orduyu yenmelerinin ardından topluluk Alpler'e doğru ilerlemeye başladı. İtalya’dan ayrılmak istemediklerine karar veren topluluk Lucinia'ya geri döndü ve orada ilk kez Marcus Crassus'a (bu topluluğu yenmesiyle ünlü Roma zengini) yenildi. Spartaküs, ya savaştan sağ kurtuldu ve Roma'dan kaçtı ya da öldürüldü. Cesedine henüz ulaşılmamış olan Spartaküs’üs savaştan sonra tanınmaz hale gelmiş olma olasılığı da vardır. Elbette Spartaküs’ün ordusundaki  kaçakların çoğu öldürüldü. Crassus, tutsak olarak aldığı 6000 kişiyi Appia Yolu boyunca çarmıha gerdirdi. O dönemdeki inanışa göre tanrıların Spartaküs’ü yanına aldığı, koruduğu gibi rivayetler de yayıldı. Ancak Spartaküs'e gerçekte olduğunu kimse öğrenemedi.

carmih spartacus canlandirma

DİZİ

Bu kahramanın hikayesinden etkilenen Steven S. DeKnight, Spartacus adlı dizinin projesini tasarladı. İlk gösterimi 22 Ocak 2010’da yapılan dizi (tabi ki :) ) ABD yapımıdır. Dizi şiddet görüntüleri, fazlaca cinsel içerik ve argo barındırdığ için TV-MA (17 yaş üstü) olarak sınıflandırılmıştır.

spartacus ilk dizi
‘Spartaküs: Kan ve Kum (Blood and Sand)’ başlığıyla dizinin ilk sezonu yayınlandı. Andy Whitfield'a (Spartaküs rolü) kanser başlangıcı teşhisi konulunca ikinci sezonun çekimleri ertelendi. Gecikme sebebiyle ‘Spartaküs: Arenanın İlahları’ adında altı bölümlük bir çeşit ön sezon dizisi yapıldı.

spartacus

Spartaküs rolü için, Whitfield'ın izniyle, Liam McIntyre ile anlaşıldı. Dizinin ikinci sezonu ‘Spartaküs: İntikam’ adıyla yayınlandı.
Üçüncü ve son sezon ise ‘Spartacus: War of the Damned (Lanetlerin Savaşı)’ başlığı altında yayınlandı.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol