Durdurulamayan Yalanlar… Bir Mitoman labirenti

En iyi mitomanlar politikacılar!


 Günümüzde savaşlar, ölümler hala devam ediyor, savaşın getirdiği mitomani ile kaos içinde depişip duruyor insanlık!

eskisiyleyenisiyle mitomani

Günlük hayatımızda da yalanı en çok politikacılara yakıştırırız, İyi yalan söyleyeni “iyi politika” yapıyor diyerek tanımladığımızda çok olmuştur değil mi? Mitomaniyi yalan söyleme hastalığı olarak tanımlayabiliriz. Politikacılar belki de halk için çalışan politika sahnesindeki gönüllü mitomanlardır.

eskisiyleyenisiyle mitomani hitler

‘Eğer bir yalanı yeterince uzun, yeterince gürültülü ve yeterince sık söylerseniz, insanlar inanır. İnsanları bir yalana inandırmanın sırrı, yalanı sürekli tekrar etmektir. Sadece tekrar, tekrar ve tekrar söyleyin…’ Adolf Hitler

Bu sözün sahibi tarihe “ari ırk, üstün ırk”, nazi ve insan kırımı katliamları ile geçti. Holokost adı verilen soykırımda 6 milyon insanın naziler tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra pek çok Alman bu soykırımdan haberleri olmadığını söylese de aslında bir çok şeyinde gözlerinin önünde olduğunu inkar ederek toplumsallaşan bir mitomaninin içinde yer almışlar.

eskisiyleyenisiyle mitomani yalan hastaligi

Peki politikacılar mitomani rahatsızlığı olan kişilermidir yoksa günümüz ve geçmiş zaman politikası mitoman politikacı mı ister? Aşağıda mitomani ile ilgili yazılanları okuyup siz karar verin derim. Ama bir çok mitomanla birlikte yaşadığımız ve belkide geleceğin mitomani olma riskini taşıdığımız bir gerçek!

eskisiyleyenisiyle mitomani

Mitomani, mitoman…

Bugün bir kahraman, yarın bir kanser hastası, tanımadığınız zamanlarda tiyatrocu, bugün aşık, yarın korkunç bir kazayı kıl payı atlatmış biri, bir gün annesi elem bir hastalıkta, yarın yanınızda iken başka bir isimle onu çağıran biri ile normalce konuşmasına tanık olabilirsiniz. Size belki de ömrünce hiç yalan söylemediğini en keskin cümle yada olaylarla anlatır mitoman. Mitomanlar…Ömür boyu kendi labirentinde dolanan, herkesi de dolandırmak isteyen kişilerden sözediceğiz şimdi.

eskisiyleyenisiyle yalanlar

Yalan… meğer bu bir oyunmuş…Yalan herşey!

Yakınındaysanız bu kişinin, bu yalan labirenite hemen sizi de sokarlar, şanslıysanız kısa yürüyüşler yapar çıkarsınız yalan sokaklarından, değilseniz korkunç bir dönem başlar mitomanın yakındakiler için. Bazen hiç farkettirmezler oyunlarını, gerçek gibi algıladığınız sanal kurgularının içinde uzun süre dolanıp durursunuz.

eskisiyleyenisiyle mitomanieskisiyleyenisiyle mitomani

Mitomani: sürekli yalan söyleme rahatsızlığı, bir dürtü bozukluğu.

Ardı ardına yalan söyleyen, gerekli gereksiz şekilde yalana başvuran ve bu ortaya çıktığında da vicdanen hiç rahatsız olmayan, suçluluk hissetmeyen, pişmanlık görüntüsü sergilemeyen ve hatta başka bir yalanla bunu devam ettiren kişiler görmüş yada tanımışsınızdır. Bazen bu tür kişilerin yalanlarını fark etmeyip kurguladıkları yalanlar içinde sizler de yaşamış olabilirsiniz, fark etmediyseniz belki hala da yaşıyorsunuzdur.

eskisiyleyenisiyle yalan soylemek soru isaretleri

Deneyimlemek: Ben tanıdım ve anlamaya da çalıştım uzun süre bu olayı. Doğru en ufak bir pişmanlık belirtisi göstermiyorlar ve önemsemiyorlar durumu ve hatta siz sorumlu çıkıyorsunuz herşeyden, o kadar rahat oynuyorlar ki, yanılabilir miyim diye kendinizden şüpheye kadar götürüyor bu durum. Uzun süre kabusun içinde debelenip duruyorsunuz.

Peki mitoman bir arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz yada dostunuz varsa?

Eğer size yakın biriyse bu kişi, durumu bir süre kabullenmek istemeyiz ama artık emin olduğunuzda bu konuda destek alıp tedaviye yanaşmazsa, çözümsüz kalırız. Mitomani hastaları genellikle sürekli çevrelerini değiştirirler, işlerini de değiştirmek zorunda kalırlar yada artık çalışmaz duruma da gelebilirler. Mitomani olan kişilerin, yalanları ortaya çıkmaya başlayınca insanlar ya ondan uzaklaşır yada bu konuda destek alması istendiğinde onlar kabul etmedikleri için insanlardan koparlar.

Mitoman niçin mitoman?

Kişi kendini daha önemli hissetmek ister, en basit şeyler için bile yalan söylerek abartabilir, kendine göre değiştirerek olayı size sunar. Çoğu zaman yalan söylerken bir amaç güdmezler ama bir duygusal boşluğu kapatırlar içlerinde. Kendilerinin odakta olmasından büyük zevk alırlar. Bir çıkar elde edeceklerini bilirlerse de bu oyunları daha da güzelleşir bazıları için. Aşağılık kompleksine sahip mitomanlar sevgi ve ilgi arayışındadırlar. Çocuklukları yalnız yada ilgisiz geçmiştir çoğunlukla.

eskisiyleyenisiyle mitomani

Yalan söylemekten kendini alıkoyamayan, bu dürtüyü elgelleyemeyen mitomani rahatsızlığı olan kişilerin farklı psikolojik bozuklarının  septomları olarakta karşımıza çıkabilir mitomani. Depresyon, kaygı bozukluğu, kişilik bozukları, narsist bozukluklar, asosyal kişilik yapısı, histerik kişilik ve küçük yaşta istismara uğramış olmak başlica sebebleri olarak görülüyor.

eskisiyleyenisiyle yalan soylemek mitomani

 İnsan niçin yalana başvurur?

Genellikle korktuğumuz zaman yalana başvurduğumuzu söylüyor uzmanlar. Birini korumak, kendimizi varolabilecek olumsuz bir durumdan uzaklaşmak adına yanıltıcı açıklama eğilimi sergiliyor insan.İşe geç kaldığımızda yalana başvururuz bazen, cağrıldığımız bir yere gitmek istemiyorsak hastayım deriz sapasağlamken yada bildiğimiz bir sırrı açıklamamak için pembe yalan söyleriz yada bir sırrımız ortaya çıkmasın diye yanıltıcı konuşuruz vs.. daha çok uzatabiliriz günlük yada mecburi yalanları ama bunların sayısı gitgide artıyorsa mitomaniye kayma olasılığınız da artmaya başlar.

eskisiyleyenisiyle yalan mitomani

Mitomani ve normal yalan

Mitoman psikolojik bir problem olarak karşımıza çıkıyor, normalde sıkışınca yalan söyleyen insan tiplemesinden çok, alışkanlık halinde, dürtüsel olarak süreklilik kazanıyor mitomanlarda yalan söylemek!

Gerçeklikten kopmadan fantastik bir dünya yaratarak, gerçek olma ihtimalinden uzak olmayan yalanlara başvururlar. Doyurulamamış duygusal bir ihtiyacı her yalanla besler mitoman, özellikle odak olmak istedikleri için kahraman ve magdur rolü yanında aynı anda ailesi için yaptığı bir sürü hayali fedakarlıkları da anlatabilir size. Birden yanınıza gelip, gördüğü bir olayı kendine adapte edip, farklılaştırarak yaşamış gibi de sunabilir.

eskisiyleyenisiyle yalan


Mitoman gitgide söylediği yalanlara da inanır. İnanmadığınız için size de kızabilir sonra. Çevresini ve işini sürekli kaybettiği, değiştirmek zorunda kaldığı için zamanla karakterinde oluşan çarpıklıkla ve önleyemediği yalanlarını kendi hayatını kolaylaştırmak adına çıkar ilişkileri kurmak yada bir çıkara hizmet etmek için de kullanabilir. İşte burda ciddi sorunlara gebe kalır mitomanın labiretine giren normal yalanların insanları.

Mitomani ve tedavisi

İlişkileri bir sona geldiklerinde genellikle çevresinin zorlamasıyla gidiyor tedaviye mitomani hastaları. Ama şu da sıkça görülmekte,tedaviye gidiyorum diyerek gitmemek ve çevresine gittim yalanını söylemek yada geliyorum diyerek psiokologa gitmeyip, psikologa yalan söylemek.

Mitomani rahatsızlığı kişinin kendisi kadar çevresini de zorlar. Basit yalanlar derken, ciddi boyutlara ulaşan ve çıkarları için yalanlarını derinleştiren mitomanlar çok zararlı olabilir.

Ne mi yapmalı? Uzmanlar kızmayın ve destek almasını sağlayacak şekilde onu yönlendirmeye çalışın diyor. Ama dikkat edin, belkide çevrenizde, en yakınız bir mitoman ve sizi de kurgusuna, yalan dünyasına almış olabilir, aman dikkat! :)

eskisiyleyenisiyle yalan

Yeliz’in yıllar önceki şarkısına gidelim, nostalji sokağından “mitomanlı” bir şarkı ile günümüze yürüyelim!...

“yalan, yalan, yalan,

oysa herşey farklıymış uyandığım o an…”Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol