Dondurmanın Tarihçesi (Lütfen Erimeden Okuyun)

Özellikle sıcak yaz günlerinin gelişiyle tüketimi artan dondurmanın bugün 3 bin yaşında olduğunu biliyor muydunuz? Dondurma ile ilk tanışanların Çinliler olduğu söylense de tam olarak ilk dondurma üreticileri Romalılar.

dondurmanin tarihcesi

Roma İmparatoru Neron, savaşçı kişiliğinin yanı sıra yemeklere düşkünlüğü ile de tanınırmış. Gladyatör dövüşlerini seyrederken, kendisine lezzetli yiyecekler sunan aşçıları altınla ödüllendirirmiş. Bu aşçılardan biri, bir gün dağın zirvesinden topladığı karları bir kaba sıkıştırarak doldurmuş. Üzerine de bal ve çeşitli meyve parçaları dökerek, gladyatör dövüşlerini izleyen imparatoruna sunmuş. Neron, o zamana dek hiç tatmadığı bu yiyeceği çok beğenmiş. Ertesi gün, ilk iş olarak köle ordusunu kar toplamaya göndermiş. Karın üzerine bal ve ezilmiş meyve döktürerek, tarihin ilk dondurmasını hazırlatmış. Eziyet ile hazırlanan dondurma, tatlı mı olur? Romalılardan kalma bu yöntem, Anadolu'nun kimi bölgelerinde hala uygulanıyor.

hababam sinifi

Araplar ve İranlılar da "şerbet" isimi verdikleri soğutulmuş şekerli su ya da dondurulmuş meyve suyunu içerlermiş. Doğunun kültürünü tanımaya başlayan Batılılar, bu sırada doğuya özgü yemekleri de keşfettiler. Marko Polo'nun Çin'den aldığı dondurma tarifleri, İtalyan aşçıların dokunuşlarıyla birlikte yepyeni bir yol açtı. İtalyan aşçılar da değişik dondurma şekilleri ve türleri geliştirdiler. Fransa Kralı II. Henry ile evlenen Floransalı Catherine, Fransız sarayına getirdiği İtalyan aşçıları, Fransız meslektaşlarına dondurmanın nasıl yapıldığını öğrettiler. Böylelikle, 17.yüzyılda Avrupa'ya getirilen dondurma, iyiden iyiye ün kazanarak kısa sürede tüm dünyaya yayıldı.

eski dondurmacilar

1676 senesine gelindiğinde, Paris'te 200’ün üzerinde dondurmacı olduğu biliniyor. 1851'de de Jacob Fussel, ABD'de dondurma yapıp satmaya başladı. Farklı maddelerle hazırlanan dondurmanın İtalyanlara özgü bir çeşidi var: Semi-freddo. Dondurma yapılırken karışım dondurulmadan önce içine kremalı bir bisküvi ilave edilerek hazırlanır. O dönemlerdeki dondurmanın etrafı buz ve tuz tabakasıyla kaplı olan döner yayıklarda dövülerek yapılıyordu.

dondurmanin tarihcesi

İlk Külah 1904'te ortaya çıktı

1900lü yıllara gelindiğinde ise, soğutucu makinelerinin de geliştirilmesiyle birlikte dondurma daha da yaygınlaştı. Dondurmaya ayrı bir tad katan külah ise ilk kez 1904 'te Missouri Louis'de düzenlenen Dünya Fuarı'nda ortaya çıktı.

kulah makineleri

Sizi bilmem de benim yediğim en güzel dondurma Maraş dondurması. Biraz zor bir alışveriş olur ama değer. Dondurmacı demiri uzatır ucunda dondurma vardır elinizi uzatırsınız, hemen çeviriverir sonra bir kez daha uzatır, aynı hareket 3-4 kere tekrarlanır ve en sonunda ya demirin sapından tutup ucundaki dondurma alınır ya da artık sıkıldığınızı anlayan dondurmacı "hehe al bakalım hehe” diyerek dondurmayı verir. Onun size dondurma verirken yaptığını, siz ona parayı verirken yaparsanız şartlar eşitlenir. Deneyin, her zaman işe yarar :)

dondurmanin tarihcesi

 

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol