Deli Kraliçe Juana

 Kral Felipe Öldü Kraliçe Juana Delirdi

 1479 yılında Kastilya’da doğup 1555 yılında Tordesillas’ta ölen ve deli olarak anılan Kraliçe Kastilyalı Juana’nın ilginç hayat öyküsü, yaşadığı aşk ve ızdırap hem kitaplara hem de filmlere konu olmuştur günümüz çağında. Kıskançlık boyutunun o denli yüksek olması akli dengesinin bozulmasına neden olmuşken, üstüne bir de sevdiği adam, ‘Yakışıklı’ lakaplı I. Felipe’nin ölümü ile iyice delirmiştir. İşte Kraliçe Juana’nın entrika, acı, aşk ve delilik dolu hayatının biyografisidir bu yazı. 

tordesillas kastilya kralice deli 1.felipe entrika aci ask tarih tarihi

İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan özerk bir bölge olan Aragon’un II. Fernando ile Kaleler Ülkesi anlamına gelen İspanyanın tarihi bir bölgesi olan Kastilya’nın Kraliçesi I. İsabel’in üçüncü çocuğuydu Kraliçe Juana. 1500 yılında abisi ve ablasının ölmesi üzerine tahtın resmi varisi oldu. II. Fernando’nun Fransızlara karşı daha güçlü olabilmek için müttefik kazanması gerekiyordu. Bu yüzden Kutsal Roma-Germen İmparatorunun oğlu I. Felipe ile evlendirilen Kraliçe Juana, kocasına büyük bir aşk ve sevgi besledi. 

tordesillas kastilya kralice deli 1.felipe entrika aci ask

Bu çiftin toplamda 6 çocuğu oldu ve en büyük çocuk olan Carlos büyüdükten sonra V. Karl olarak Roma-Germen İmparatorluğunu üstlendi ve İspanya tahtına çıktı. Küçük oğul Fernando ise Carlos’un ölümünden sonra tahta çıktı. Bu çiftin kızlarından ikisi farklı iki Portekiz Kralı ile, birisi Macaristan Kralı ile,  diğeri ise Danirmarka Kralı ile evlendirildi. Bu sayede çok güçlü politik bir yapı kazanılmış oldu. 

tordesillas kastilya kralice deli 1.felipe entrika aci ask birincii kral

Deli Kraliçe Juana’nın hayatına tekrardan dönecek olursak, kocası Felipe’nin Juana’yı aldatması üzerine kıskançlık duygusu ile nöbetler geçirmeye başladı. 1506 yılında Felipe’nin tifodan dolayı ölmesi üzerine Kraliçe Juana akli dengesini iyice bozdu. Bu delilik öyle bir boyuta gelmişti ki, söylenen hikâyelere göre Juana, kocası Felipe’nin mezarını sık sık açıp onu öpmekteymiş. Kraliçe Kastilyalı Juana, hayatında acının ve aşkın harman olup yürekleri dağlaması ile delilik sınırlarını zorlayan bir hayat hikâyesidir. 

tordesillas kastilya kralice deli 1.felipe entrika aci ask felipenin karisi

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol