Çok Yönlü Bilimadamı Benjamin Franklin

Paratoner Mucidi:

1706 yılında Amerika’nın bir eyaleti olan Boston’da hayata gözlerini açan Benjamin Franklin, 1790 yılında Philadelphia eyaletinde hayata gözlerini yummuştur. 84 yıllık bu süreç içerisinde hayatı oldukça hareketli geçmiştir. 17 çocuk sahibi bir iş adamı olan Josiah Franklin ve Abiah Folger’in 10. çocuğudur.  Eğitim hayatı daha ilk başlarda sona eren Benjamin Franklin, abisi James’in yanında çırak olarak göreve başlamıştır. Liberal bir gazetenin yayınlanmasını sağlayan James’in yanında basım mesleğini öğrenen Benjamin, sonraları edebiyat alanında çalışmalara başlamıştır. 

 

benjamin fraknlin dolar unlu avatar paratoner

 

1730 yılında kurduğu basımevinde, 'Fakir Richard’ın Almanak'ı' adlı bir gazete yayınlamaya başladı. Ardından siyasetten bilime birçok alanda çalışmalar yürüten bir kulüp kurmuş ve bunu sigorta şirketi takip etmiştir. Benjamin Franklin, kurduğu basımevi, kütüphane ve kulüp işleri dışında siyasetle de oldukça ilgilenmeye başlamıştır. Hatta 1796 yılında Philadelphia Meclisi'nde sekreter olarak görev almıştır. 

 

benjamin franklin unlu bilim adami

 

Meclis sekreterliği görevinin ardından postane genel müdürlüğüne getirilen Benjamin Franklin, çağımız açısından oldukça büyük önemler arz eden bir çok yeni bilgi ortaya atmıştır. Postanede çalıştığı dönemde elektrik üzerine birçok çalışmada bulunan Benjamin Franklin, elektriğin içerisinde eksi ve artı kutupların olduğunu keşfetmiştir. Buna 'Elektrik yükünün korunumu yasası' adı verilmiştir. Elektrikle ilgili çalışmaları arasında; fırtınalı bir havada uçurtma deneyi yapmasıyla günümüzde her yerde kullanılan paratonerin keşfini sağlamıştır. 

 

benjamin franklin paratoner kesif kesfi eskisiyle

Benjamin Franklin, siyaset ve bilim insanı olarak bilinse de, aynı zamanda sosyal açıdan da oldukça zengin birisiydi. Gitar, keman ve kendi icat ettiği camdan yapılma armonikayı çalmaktaydı. Aynı zamanda usta bir satranç oyuncusu olarak bilinmekteydi. 

benjamin franklin bilim insani adami bulus icat kesif paratoner

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol