Çikolata‘nın Geçmişi Sizi Şaşırtmasın

Herkesin severek tükettiği çikolatanın çok eski bir tarihi var. Elbette bu kadar lezzetli ve mutluluk veren bir besinin modern insanlar tarafın keşfedilmesi insanlığa haksızlık olurdu. Çikolatanın keşfi için Avrupa‘nın çok fazla beklemiş olmasını bir kenara koyarsak bu lezzetin ana kaynağı olan kakaonun uzun yıllar boyunca Aztekler tarafından kullanıldığı biliniyor.

çikolata eski yeni eskisiyleyenisiyle tarih chocolate

Azteklerde uzun yıllar boyunca çikolatalı içecek olarak tüketilen kakao çekirdeği, bir dönem sonra ciddi bir takas ürünü haline gelmiştir. Aztek lideri Moctezuma‘nın günde 50 fincana yakın çikolatalı içecek tüketiyor olması oldukça ciddi bir mutluluk ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir ya da çikolata bağımlılığı olarak düşündüğümüz durum 1400 yıldır var olabilir. Azteklerde çikolatanın üst düzey kişiler tarafından tüketilmesine izin veriliyordu. Bir nevi statü belirtisi olan çikolatanın bu özelliği, muhtemelen girdiği her toplumun ilk yıllarında yarattığı etkiler arasında yer alıyor. Aztek rahipleri, yöneticileri ve askerleri bu özel içeceği deneyebiliyorken, bazı özel durumlarda farklı üst düzey kişiler de bu lezzeti tadabiliyordu.

çikolata chocolate
 

Maya kültüründe kraliyet ailesine özel olan çikolata tüketimi ancak 16. yüzyılda insanlığın geri kalanıyla buluştu. İspanyol kaşif Kolomb ile gün yüzüne çıkan çikolata, pek çok önemli keşfin yanında özellikle lezzeti ile ön plana çıktı. Araştırmacılar tarafından bulunan ilk çikolata kalıntılarının 2600 yıllık olması özellikle Avrupa‘nın bu lezzetten ne kadar uzun yıllar boyunca mahrum kaldığını kanıtlıyor. Avrupa ile çikolatanın buluşmasının hemen ardından ise, çikolatanın trendi başladı. Yaklaşık 400 yıllık bir trend ile dünyanın en popüler gıda maddeleri arasında yer alan çikolata farklı tarifleri ile her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam ediyor.

çikolata eski yeni eskisiyleyenisiyle


Ülke sınırlarımızda ilk çikolata fabrikası 1927 yılında kuruldu ve bizim için de çikolata bir dönem lüks tüketim ürünü olsa da kısa sürede yaygınlaşmayı başardı.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol