Çanlar Kimin İçin Çalıyor? - Hemingway

Ernest Hemingway, ABD’li yazar ve gazeteci. 1889’da altı çocuklu kalabalık bir ailede doğdu.

Hemingway daha çocukluk ve ilk gençlik yıllarındayken makaleleriyle yazarlık hayatına başlamıştı. İlk yazıları eğitim gördüğü lisenin gazetesinde yayımlandı. Liseden mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam etmedi. Kansas City Star adlı bir gazetede muhabirliğe başlayarak gazetecilik hayatına da genç yaşta adım atmış oldu. 18 yaşında genç bir gazeteciydi.

Bu yıllarda Amerika I. Dünya Savaşı’na girince Hemingway de orduya katılmak istedi fakat sol gözündeki bozukluktan dolayı kabul edilmedi. Daha sonra Kızılhaç’a(insani yardım kuruluşu) başvurdu ve ambulans şoförlüğü görevine kabul edildi.

Artık ordu için çalışıyordu fakat genç yaşta edindiği gazetecilik donanımı hayatının geri kalanındaki yazarlık hayatında önemli bir faktör olacaktı.


Aşk ve Savaş - Silahlara Veda

Cephede sakatlanan İtalyanlara ettiği yardımlardan dolayı İtalyan gazetelerinde kahraman olarak anıldı ve ödüllendirildi. Yaralı bir İtalyan askerini taşırken bacaklarından yaralanmıştı. Bacaklarından tedavi gördüğü hastanede bir kadına aşık oldu. Savaş yıllarını ve bu aşkı harmanlayarak anlattığı eseri bu anılardan ortaya çıktı: Silahlara Veda.

eskisiyleyenisiyle ernest heminway

Bir süre işsiz yaşadıktan sonra gazetecilik hayatına geri döndü. Paris’e taşındı. Burada tanıştığı, Lost Generation diye adlandırılan ABD’li yazarlar(F. Scott Fitzgerald, James Joyce…) Hemingway’e yazılarında motivasyon sağladılar.

eskisiyleyenisiyle ernest hemingway

1922’de savaş muhabiri olarak İstanbul’da görevlendirildi. Eşinin hamileliği dolayısıyla 1923’te ABD’ye geri döndüler.

Nobel Edebiyat Ödülü

Hemingway’in en üretken olduğu yıllar 1925-1929 arasıdır. Yazdığı romanlarda, hikayelerde savaşta edindiği tecrübelere ağırlıklı yer verdi. Aldığı tekne onu Yaşlı Adam ve Deniz adlı meşhur romanını yazmaya itmişti. Bu eseriyle Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

eskisiyleyenisiyle ernest hemingway

Hayatı boyunca safarilere katılmış, avcılık ve balıkçılıkla uğraşmıştır. İspanya’ya ve boğa güreşlerine hayranlığı da bilinen özelliklerindendir. Sık sık seyahat etti ve yeni kültürler tanıdı. Alkolizm sorunu vardı ve bu onu depresyona sürükledi.

eskisiyleyenisiyle ernest hemingway

Belki de en ünlü eseri Çanlar Kimin İçin Çalıyor adlı romanıdır. Hemingway bu romanında savaşın manasız oluşunu bir profesör gözünden işlemiştir. Aldıkları göreve göre köprüyü uçurmaları gerekir fakat bu ölümlerine sebep olacaktır. Ölümlerinin amacını, sebebini sorgulayan insanları anlatır Hemingway. Savaşın insanı sürüklediği psikolojiyi işler. En önemli savaş kitaplarından biri sayılır.

İsminiyse John Donne adlı başrahibin bir vaazından almıştır. Vaazın bir kısmı şöyledir:
"Ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta; bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki yiten bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, ölünce bir insan eksilirim ben, çünkü insanoğlunun bir parçasıyım; işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor."

Bu eser günümüzde hala önemini ve popülerliğini koruyor.

Ernest Hemingway hayatına sığdırdığı onca eserin ardından kötü bir ruhsal durumun sonucu olarak 1961’de av silahıyla intihar etti.

Ölümünün ardından geçen senelere rağmen şu cümleleri bizi hala düşündürür:

"Öldürmekle onlara hiçbir şey öğretemezsin, dedi Aselma. Köklerini kurutamazsın onların, çünkü daha büyük kinle tohumları daha da çoğalır. Hapishane bir işe yaramaz. Hapishane yalnızca nefret yaratır."

Gamze Gedik
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol