Biz Zamanların Olmazsa Olmaz Ev Eşyaları Şimdi Nerede?

Çok eskiye gitmeye gerek yok 90’lı yıllarda bile neredeyse herkesin evinde bulunan birçok farklı ev eşyası vardı. Bu ev eşyalarından köy yerlerinde hala yaşayanları mevcut olmasına rağmen birçoğu tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gittiler. O dönemlerde yaşayan birçok çocuğun çok güzel hatıralarına ev sahipliği yapan bu ev eşyalarını gelin birlikte hatırlayalım.

eski eskisiyle ev esyalari eskiden esyalar esya vitrin kilim hali masa sandalye 90lar 80ler

Resimli Duvar Kilimleri


Birden fazla amaçla kullanılan duvar halıları, hem duvardan gelen soğuğu engeller hem de duvar kağıdı gibi güzel bir görüntü sağlardı. Birbirinden canlı renklerle özellikle o geyikli olan duvar halıları sanki canlanacak gibi dururdu. 

geyik resimli duvar kilimi kilimler duvar halisi halilari eski evler eskisiyle eskiden evlerde esyalar esya esyasi

Duvar Takvimi


Eskiden günü gününe takip edilen duvar takvimleri günümüzde bir köşede aylarca unutulup gider hale geldiler. Eskiden kız-erkek isimlerine, o tarihte yaşanan olaylara, belli başlı dini bilgilere ve özellikle namaz vakitlerine ulaşılırdı. 

eski eskiden eskisiyle eskisi duvar takvimleri takvim sozler tarih onemli gun gunler esya

İbrik


Plastikten yapılan ibrikler genellikle abdest suyu koymak için kullanılırdı. Güneş altında bekletilen su ısınınca onunla abdest alınırdı. 

eskisi eskisiyle ibrik ibrikler su kabi dokmek sular temizlik

Sini


Hala evimizin bir köşesinde duran siniler neredeyse hiç kullanılmaz oldular. Eskiden her evde kullanılan sininin başına ev ahalisi toplanır birlikte yemek yerdi. 

yemek sinisi sofra bezi yerde yemek yemek siniler yemekler

Davul Fırın


Geçmişte kullandığımız bu eşya da artık yerini, ekonomik ve daha güçlü fırınlara bırakmış olabilir fakat bunlarda yapılan böreklerin, yemeklerin de ayrı bir tadı olurdu. 

eskisi eski eskiden eskisiyle davul firin kirmizi firinlar firinda ev esyasi esya mutfak mutfakta

Sineklik ya da Sinek Yakalayıcı


Köy yerinde damda veya bahçede otururken başımıza bela olan sineklerin en büyük düşmanıydı bu eşya. Ninelerimizin elinden düşmezdi bir türlü. Ondan arta kalan zamanlarda küçük çocuklar alır sinek avına çıkardı.

eski sineklik sinek oldurmek eskiden eskisiyle

İşte böyle güzel anılarla böyle güzel eşyalarla büyüdü koskoca bir nesil. Şimdilerde ankastre mutfaklardan, ergonomik eşyalara her şey şekil değiştirmiş durumda. Hâlbuki eski zamanlarda kullanılan eşyanın da yenen yemeğin de hepsinin ayrı bir tadı vardı.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol