Bir zamanların gümrük istasyonu: Kız kulesi

İstanbul'un eşsiz güzelliklerinden olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazının Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük bir adacık üzerinde inşa edilmiştir. Harika bir görsel şölene sahip bu muhteşem yapının geçmişi 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Yapı, Antik Çağ'da başlayan geçmişiyle, Eski Yunan'dan Bizans İmparatorluğu'na, Bizans'tan Osmanlı'ya ve günümüze kadar gelmiştir.

kız kulesi istanbul yemek restaurant

Rivayete göre, Asya sahillerinin bir çıkıntısı olan kara parçası zamanla sahilden kopmuş ve kız kulesinin üzerinde bulunduğu adacığı oluşturmuştur. İlk zamanlar boğaza girip çıkan gemileri denetlemek ve onlardan vergi almak amacıyla bu küçük ada üzerine bir kule inşa ettirilmiş ve Sarayburnundan adaya zincir gerilmiştir. Kule, Osmanlı Dönemi'ne kadar bir gümrük istasyonu işlevi görmüştür. Osmanlı Döneminde ise gösteri platformundan savunma kalesine, sürgün istasyonundan karantina odasına kadar birçok amaç için kullanılmıştır. Ancak kule, asli görevi olan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.

kız kulesi istanbul

Kız Kulesin'in kapıları, 1995 yılında başlayan ve yapının geleneksel mimarisine bağlı kalınarak tamamlanan restorasyon çalışması sonrasında 2000 yılında ziyarete açılmıştır. Bugün gündüzleri cafe-restaurant, akşamları ise özel restaurant olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Ayrıca İstanbul'un simgelerinden biri olan Kız Kulesi, günümüzde birçok dizide sahne geçişi olarak da kullanılmaktadır. 2500 yıl önce gümrük istasyonu olarak inşa edilen kulenin, ilerde bir gün dizilerde sahne geçişi olarak kullanılacağı kimin aklına gelirdi!

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol