Bir Tıp Mucizesi Aspirin

Aspirin, keşfedildiği günden bu zamana dek tıp dünyasında şaşkınlık yaratıyor. Her geçen gün yeni bir rahatsızlığa iyi geldiği belirlenen 108 yıllık Aspirin’in asıl öyküsü daha da eskilere dayanıyor. Aspirin, tam 3 bin 500 yıl öncelere dayanıyor.

Tıp tarihçileri Aspirin’in doğum yılını 1897 olarak gösteriyor. Fakat, insanlık tarihinin en çok bilinen ilacının şaşırtıcı serüveni aslında tam 3 bin 500 yıl önce başladı. Yazılı kayıtlara göre M.Ö. 2’nci yüzyılda romatizma ve sırt ağrısı için kurutulmuş mersin ağacı yaprakları kullanıyordu. 1000 yıl sonra, tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat ateş ve ağrılar için söğüt ağacı kabuğundan ekstre edilen suyu kullanmaya başladı. Bu aslında, suda bulunan ve ağrıları hafifleten madde salisilik asitti. Orta çağ gelindiğinde, doktorlar Hipokrat’ın bu tedavisini kavrayamadı ancak o dönem insanları söğüt ağacına önem veriyordu. Bitkilere meraklı olan otacılar, o zamanlarda söğütlerin kabuklarını toplar, kaynatır, ağrı ve ateşten şikayeti olanlara verirlerdi.

ilac malzemesi bitkiler bitki ilac agri kesici yapiminda kullanilan agac bitki kok sogut agaci otocilar

Belli bir süre sonra, söğütten elde edilen salisilik asit etkin maddeli ilaçlar üretilmeye başlandı. Fakat tadı oldukça acı ve yan etkileri çok ağırdı. Ağrılara iyi geliyordu ancak ağır yan etkileri de hasta ediyordu.


Bu durumdan şikayetçi birisi de ilaç şirketi olan Bayer’de çalışan bilim adamı Dr. Felix Hoffmann’in babasıydı. Romatoid artrit (eklemlerin içlerini etkileyen iltihabi bir hastalık) yüzünden fazlasıyla salisilik asitli ilaçlar kullanan baba Hoffmann yatalak olmuştu. Dr. Hoffmann, tıp tarihinin en büyük buluşlarından biri sayılan aspirin’i, babasının acılarını dindirmeye çalışırken üretti. Salisilik asiti, asetilsalisilik asite (ASA) çevirdi.

salisilik asetilsalisilik asit formulu cevirmek bulus kesif icat agri kesici aspirin ilac ilaci doktor dr. felix hoffman

Bayer, Hoffmann’ın buluşundan tam 2 yıl sonra, daha sonralarda 20’nci yüzyılın evrensel ilacı olarak adlandırılacak olan Aspirin’i üretmeye başladı. Aspirin en düşük gelir seviyeli insanların satın alacağı kadar ucuz ve kolay bulunan bir ilaç oldu. İnsanları çeşitli  salgın hastalıklardan korudu. Ağrı olunca ve o ağrıyı kesmek denince akıllara hep ilk olarak Aspirin geldi.

agri kesici bayer ilac firmasi aspirin uretimi uretim ilaclar doktor felix hoffman aspirinler

Bu muazzam ilaç, 1971’e kadar çözülemeyen bir sır olarak kaldı. Aspirin’i tüm dünya biliyor ama kimse gerçek manada anlamlandıramıyordu; vücuda yaptığı etkisini de neredeyse hiç bilinmiyordu. Aspirin’in ağrıyı nasıl etkilediğini de Prof. John R. Vane buldu. Bu buluş, Vane’e Nobel Ödülü ile Sir unvanı kazandırdı.

sir profesor john r. vane aspirin agriyi nasil kesiyor bulus icat icadi kesfi kesif ilac nobel odullu odul agri kesici

Tıp bilimi doğal iyileşme sürecine destek olmak ve hastanın ağrısını gidermek için tedavi uygulamaktan oluşmaktaydı. Ateşi düşürmek, iltihabı iyileştirmek ve ağrıyı azaltmak ya da ortadan kaldırmak için prostaglandinlerin (vücutta önemli görevleri olan yağ asitlerinden enzimatik olarak türeyen lipid bileşenleridir)  üretimini önlemek gerekiyordu.

İşte Aspirin’in de yaptığı tam olarak buydu. Bu bulgu, Aspirin üzerine yapılan tüm araştırmaları tetikledi. Günümüzde yılda binlerce, Aspirin araştırması yayınlanıyor. Araştırmalar ağrılara ve soğuk algınlığına iyi geldiği kesin olarak bilinen ilacın her geçen gün başka bir rahatsızlığa karşı iyileştirici etkisi olduğunu ortaya çıkarıyor.

aspirin icen kadin ilac iciyor ilac agri kesici

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol