Bir Shot Tekila Tarihi Alayım Lütfen!

Tekila, Meksika’da üretilen yerel alkollü bir içkidir. Tekila ismi, Meksika’nın Jalisco eyaletinde bulunan küçük bir kasaba olan Tequila’dan gelmektedir. Tekila içkisi, 'shot bardağı' denilen küçük, bir yudumluk bardaklar ile birlikte içilmektedir. Yaygın bir görüşe göre; tekilanın shot halinde oturularak içilmesinde bir sakınca yoktur ancak, ayağa kalktığınız anda ne kadar çarptığını görürsünüz.

tekilanin tarihi tekila shot

Tekilanın Üretimi

Ülkemizde 'Sabır otu' olarak bilinen ve asıl adı 'Agave' bitkisinin bir türünden gelmekte olan tekila içkisi, bu bitkinin damıtılması ile üretilmektedir. Tamamen Mavi agave'den üretilen tekilaların tadı, keskin ve güzel bir aromalıdır. Fakat bu tekilaların fiyatları da dudak uçuklatan cinstendir. Tıpkı bir şarap veya viski gibi damıtma işleminin ardından fıçılarda bekletilmektedir. Bu bekletilme işlemi, tekilanın cinsine ve fiyatına göre değişiklik gösterir. Cam veya metal bir fıçıda bekletilen tekilaların rengi saydam olurken, meşe fıçıda bekletilen tekilalarda altın rengi olmaktadır. Fıçıda bekleme süresi ne kadar fazla olursa, o tekilanın fiyatı da o kadar fazla olur.

tekila ficilari tekila tarihi

Bir diğer konu ise; içinde kurtçuk olan tekilalardır. Aslında tekilanın içinde kurtçuk yoktur, kurtçuk olan özel bir 'Mezcal' türüdür. 1800’lü yıllarda  bir mezcal üreticisi, bazı şişelerin içinde gözden kaçan larvaları fark eder ve bunu pazarlama hilesi olarak kullanır. İçinde kurtçuk bulunan mezcallerin cinsel isteği artırdığı yönünde bilgiler yayar ve insanlar, aslında yanlış yapılan bu şişelemeyi severek tüketmeye başlarlar.


kurtcuklu meczal tekila tarihi

Tekilanın Tarihi

Meksika bölgesinde yaşayan Azteklerin, yaklaşık 2000 yıl öncesinde agave bitkisini damıtıp bir tür alkol ürettikleri yazılı ve resimli kaynaklardan anlaşılmaktadır. Hatta bu içkiyi kutsal gördükleri için, Maya Tanrısı Olmeca’nın adına tüketilmeye başlandığı kaynaklarda mevcuttur. 'Olmeca' marka tekilanın adının geliş yeri de burasıdır. 1600 yılında ilk resmi tekila fabrikası kurulmuştur. 8 yılın sonunda, o bölgenin sömürge valisi, üretilen tekilaların vergisini almaya başlar. Sonraki süreçte İspanya Kralı Carlos IV, Cuervo aile şirketine tekila üretimi için ilk resmi lisansı vermiştir.


tekilanin tarihi

1600’lü yıllardan 1880’li yıllara kadar tekilanın ismi 'Tekila özütü' iken, 1884 yılında Don Cenobio Sauza modern tekilanın ilk üreticisi oldu ve Amerika’ya tekila ihracatını başlatan kişi ünvanını kazandı. 2009 yılındaki istatistiklere göre sadece Amerika'da 100’den fazla tekila damıtma tesisinin olduğu ve 2000’den fazla tekila markasının piyasaya sürülmüş olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise Tekila şişeleme ve ihraç etme konularında Meksika ve Amerika arasında büyük rekabet ve satışlarda anlaşmazlıklar söz konusudur.


tekilanin uretimi tarihi

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol