Bir Psikopatın Hayatı - Edward Gein

Edward Gein; 1906 yılında doğmuş, Amerikan asıllı bir seri katil ve mezar hırsızıdır. Seri katil literatürüne göre, bir kişinin seri katil olabilmesi için, belirli bir süre dahilinde en az 3 kişiyi öldürmesi gerekir. Ancak Edward Gein, bütün hayatı boyunca yalnızca 2 kadını öldürmüştür. Onu unutulmaz yapansa cinayetlerindeki ilginç hikayeler, yaptığı mezar hırsızlıkları ve işlediği inanılmaz suçlardır.

bir psikopatin hayati ed gein

Ed Gein, 4 kişilik bir ailenin en küçük çocuğuydu.


Annenin karakter olarak baskın olduğu bir ailede büyümüştü. Babası olan George, alkol düşkünü ve zayıf karakterli bir adamdı. Bu nedenle çocukların yetiştirilmesinde Augusta, yani anne daha çok söz sahibiydi. Dinine aşırı düşkün olan Agusta, çocuklarını da bu şekilde yetiştirmeye çalışıyordu. Oğullarına sürekli kadınları kötülüyor, onlara kadınlardan soğutarak cinsel arzularından uzak durmalarını sağlamaya çalışıyordu. Bu şekilde, oğullarını kötülüklerden ve günahkârlardan koruyabileceğini düşünüyordu. Agusta küçük bir bakkal işleterek ailenin geçimini sağlıyordu. Sürekli birikim yapmaya çalışıyor ve şehrin ahlaksızlıklarından uzakta bir çiftlik evi alarak insanlardan uzak yaşamayı planlıyordu. Her şey, bir süre sonra tam da istediği gibi oldu.

ed gein in yasadigi ev

Agusta oğullarını dış dünyadan uzak tutabileceği, 190 dönüm arazi üzerine kurulu bir çiftlik evi satın aldı ve en yakın komşuları kendilerine neredeyse 1,5 km uzaklıktaydı.

Ed Gein, okula başladığında tahmin edilebileceğimiz gibi hiç arkadaş edinememişti. Çok utangaç bir çocuktu, davranışları da bir erkeğe göre kadınsı ve oldukça tuhaftı.  Arkadaş edinmiyor, edinmek istediğinde de annesi onu azarlıyor ve buna müsaade etmiyordu. Annesinin bu tavırları Ed’i oldukça üzüyor ancak yine de annesine hayran olmaktan kendini alamıyordu

eskisiyleyenisiyle ed gein cocukluk yillari

Ed Gein'in annesinin ölümü

Ed Gein ile annesinin bu sağlıksız yakınlaşması abisi olan Henry’i tedirgin ediyor ve her fırsatta annesi ile bu konuyu tartışıyordu. Henry’nin annesini eleştirmesi Ed’e büyük rahatsızlık veriyordu. Bu hep bir şüphe olarak kalacaktı ancak, 1940 yılında babasının ölümünden bir süre sonra Henry’nin ilginç ölümü bazı soru işaretlerini arkasında bırakıyordu. Babası ve abisinin ölümünden sonra, tam da Ed’in istediği gibi, annesi ve Ed yalnız kalmışlardı. Ancak bu durum, pek de uzun süremedi. 1945 yılında Agusta aniden geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti ve o koca çiftlik evinde Ed Gein bir başına yaşamak durumunda kaldı.

eskisiyleyenisiyle ed gein

Annesinin ölümü Ed üzerinde ciddi tahribatlara neden olmuştu. Yetiştirilme şekli nedeniyle zaten anormal bir çocuk olan Ed, annesini kaybettikten sonra iyiden iyiye tek başına kalmıştı. Ölen annesini yeniden diriltmek istiyordu. Bu sebeple, anatomi bilimine ilgi duymaya başlamıştı.Mezarlıklardan kadın cesetleri çalıyor, anatomi kitaplarından öğrendiklerini bu cesetler üzerinde deniyordu.  Annesini diriltme arzusunda tabii ki başarısız oldu , ancak bu süreçte kadın vücuduna olan ilgisini fark etmiş oldu. Tüm hayatı boyunca hiç cinsel ilişkiye girmeyen Ed, yaşadığı bu karmakarışık duyguların kadın olma isteği olduğunu düşünmüş ve bu düşüncesiyle işlemiş olduğu suçlar çok enteresan bir hal almaya başlamıştı. Ed annesini yeniden yaşama döndüremeyeceğini anlayınca, annesinin derisini yüzerek eski elbiseleri ile birlikte bu deriyi giymeye başlamıştı.Bu yaptığıyla kendisini annesinin yerine koyduğunu düşünüyordu. Bununla da kalmayıp, mezarlıktan  annesi yaşlarında kadın cesetlerini çalarak,yaşadığı çiftliğe getiriyor ve o cesetlerin derileri ile akıl almaz şeyler yapıyordu. Yaptığı işlemlerin,  taze deriyle daha iyi olacağını düşünen Ed Gein, ilk cinayetini bu sebeple 1954 yılında işlemiş ve annesi yaşlarında bir kadını öldürmüştü. Bunun peşinden, 3 yıl sonra, aynı sebep nedeniyle 1957 yılında ikinci cinayetini de işlemişti.  Ancak bu son cinayet ile birlikte ölü sevici faaliyetleri son bulmuştu.

eskisiyleyenisiyle teksas katliami

İkinci cinayetinin ardından yaşadığı kasabanın şerifi, Ed Gein’in izini bulmuştu. Bir bilgiye göre, Ed’in son kurbanı bir polis memurunun orta yaşlardaki annesiydi. Tutuklanan Ed, sorguda iken yaşadığı evinde aramalar yapıldı. Bir çok dedektif ve polisle birlikte yürütülen bu aramalarda inanılmaz şeylere rastlandı. Son katlettiği kadınının kafası kesilmiş, cinsel organı alınmış, içi boşaltılmış ve içi gazete kâğıdı ile doldurulmuş bir şekilde evin mutfağında asılı bulundu. Ed Gein, evinde yer alan tüm sandalye ve koltukları cesetlerin derileri ile kaplamıştı. Kafataslarından çorba kaseleri ve bardaklar, dudaklarından kolyeler, meme uçlarından kemerler ve geriye kalan derilerden ise birçok süs eşyası yapmıştı. Üzerinde işlemler yaptığı tüm kadınların, cinsel organlarını kesip bir ayakkabı kutusuna doldurmuştuBir kadının üst bedeninden bir yelek ve birkaç cesedin derisinden kendine bir adet takım elbise dikmişti. Mahkeme tarafından kendisine atfedilen ölü sevicilik ve yamyamlık suçlamalarını oldukça şiddetli bir şekilde reddetmiş ve bütün yaptıklarını evini süslemek amacıyla yaptığını söylemişti.


eskisiyleyenisiyle ed geinin mahkemesi

Doktorların cinsel psikopat ve kronik şizofren koyduğu Ed Gein, sorgulamaların tümünde hiçbir duygusal tepki vermemişti. Yaptığı şeylerin farkında değildi ve böylelikle de pişmanlık duymuyordu. Tüm sorgulamalar sonucunda Ed hiçbir ceza almadan direkt akıl hastanesine kaldırıldı ve ölene dek burada yaşamaya devam etti. Akıl hastanesi doktorları, orada olduğu süreçte, Ed'in gayet sakin ve zararsız bir hasta olduğunu ifade ettiler. 77 yaşında, yakalandığı kanserden dolayı hayatını kaybetti. Zamanında cesetleri çaldığı Plainfield mezarlığına, annesinin mezarının yanına, kendi için ayırtmış olduğu mezara gömüldü.

edward gein mezar tasi teksas katliami

Edward Gein’in bu inanılmaz hayat hikayesi, onu tüm dünyanın tanımasına sebep olmuştur. Cesetleri taşımak için kullandığı arabası, bir açık artırma sonucu satılmış ve çeşitli fuarlarda sergilenmiştir. Herkesin bildiği Kuzuların Sessizliği ve Teksas Katliamı gibi filmlerin ilham kaynağı olmuştur.

edward geinin arabasi

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol